Od poniedziałku, 28 czerwca do 11 lipca potrwa w Manufakturze wystawa związana z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wystawa prezentuje najważniejsze informacje o tym wydarzeniu, a także o historii spisów powszechnych w Polsce i na świecie. Zobaczyć będzie można reprinty formularzy spisowych, plakatów spisowych, a także wydawnictw z wynikami spisów.

Spis ludności jest najstarszym, największym i jednym z najważniejszych badań demograficznych oraz statystycznych. Historia spisów ludności jest bardzo długa i sięga czasów starożytnych. Do dziś przetrwały gliniane tabliczki ze spisów w starożytnej Mezopotamii około 4 tys. lat p.n.e. Pierwsze informacje liczbowe o ludności ziem polskich zaczęły pojawiać się już w średniowieczu, m.in. w kronice Galla Anonima. Na podstawie uchwalonej przez Sejm Czteroletni konstytucji z 22 czerwca 1789 r. przeprowadzono spis ludności, w którym osobno spisywano ludność miast i wsi.

Narodowy Spis Powszechny 2021.
Narodowy Spis Powszechny 2021.  fot. Ewa Zdziarska/AG Gazeta

Pierwszy spis powszechny w Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzony był w 1921 r. i miał ogromne znaczenie. Ukazał bowiem stan naszego kraju w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Tegoroczny Spis Powszechny przypada więc w jego stulecie.

Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy

W spisach powszechnych ludności i mieszkań zbierane są charakterystyki demograficzno-społeczne mieszkańców kraju oraz społeczno-ekonomiczne informacje na temat ludności, a także informacje na temat zasobów i warunków mieszkaniowych gospodarstw domowych. Spis ludności i mieszkań jest badaniem obowiązkowym, realizowanym co 10 lat w oparciu o przepisy ustawy, a także zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych. Jest to jednocześnie największe przedsięwzięcie statystyczne podejmowane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Liczymy się dla Polski - to hasło przewodnie trwającego do 30 września Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Skąd takie słowa? Ponieważ to wydarzenie jest ważne dla każdego obywatela naszego kraju.

Informacje, które pracownicy polskiej statystyki publicznej zbiorą od milionów Polaków – w tym od nas samych – poszerzą i zaktualizują wiedzę o naszym kraju i jego mieszkańcach. Dzięki temu lepiej poznamy potrzeby i wyzwania, z którymi mierzymy się w codziennym życiu.

Tegoroczny Spis jest w większości realizowany w bezpieczny i wygodny sposób przez internet. Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego spis.gov.pl dostępny jest specjalnie do tego przygotowany interaktywny formularz spisowy. To bardzo proste.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem