Po ekstremalnych zjawiskach z zeszłego tygodnia pogoda nie chce uspokoić. W tym tygodniu czekają nas znowu burze z opadami gradu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W zeszłym tygodniu IMGW trzykrotnie wydawało ostrzeżenie meteorologiczne w związku z burzami z gradem, które przechodziły nie tylko nad regionem, ale nad całą Polską. 

I faktycznie - pogoda przyniosła wiele niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Z wtorku na środę strażacy w regionie interweniowali 135 razy, m.in. ze względu na zerwane czy uszkodzone dachy. 

Jeszcze gorzej było z czwartku na piątek - służby otrzymały wtedy 254 zgłoszenia - oprócz pozrywanych dachów interwencje dotyczyły podtopień czy połamanych drzew.

Najwięcej szkód było w powiecie piotrkowskim i tomaszowskim. To właśnie w Tomaszowie Mazowieckim w czwartek wieczorem spadł grad o bryłach rekordowej wielkości - w rozmiarze przynajmniej 13,5 cm. W wyniku gradobicia uszkodzone zostały m.in. dachy, samochody czy szklarnie mieszkańców.

Pogoda w Łódzkiem. Burze z gradem

Jak wskazują prognozy synoptyków, niebezpieczne zjawiska mogą powtórzyć się w tym tygodniu. Po łagodnym początku tygodnia, zmiana może przyjść w środę, 30 lipca.

Tego dnia pogoda ma się zepsuć wczesnym popołudniem, a razem z obniżeniem temperatury i deszczem spodziewane są burze z gradem. IMGW przewiduje, że 30 czerwca od rana na terenie całego województwa łódzkiego będzie obowiązywać z tego powodu ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia. Spodziewane są opady deszczu od 20 do 40 mm z porywami wiatru do 90 km/h i lokalnymi opadami gradu.

Pogoda ma się uspokoić w drugiej części tygodnia. W czwartek i piątek spodziewane jest obniżenie temperatury do 22-24 stopni Celsjusza i częściowe zachmurzenie. Mogą się także pojawić opady deszczu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  znowu woda do zatrzymania, a pójdzie w świat.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1