Łódzka policja prosi mieszkańców o pomoc w ustaleniu tożsamości trzech mężczyzn, którzy w dniu morderstwa widziani byli w pobliżu parku na Zdrowiu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Minęło już niemal osiem miesięcy od morderstwa w parku na Zdrowiu. Śledczy nadal nie ustalili personaliów podejrzanego o atak na 57-letnią kobietę, której ciało zostało znalezione u zbiegu ulic Krakowskiej i Konstantynowskiej.

Morderstwo w parku na Zdrowiu. Policja publikuje nagrania

2 lipca policja opublikowała trzy nagrania wykonane w pobliżu parku. Mundurowi z wydziału dochodzeniowo- śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi proszą o kontakt wszystkich, którzy rozpoznają na nagraniach siebie lub osobę, którą znają. Jak informują oficerowie prasowi, osoby te były tragicznego wieczoru w parku lub jego okolicy i mogą mieć istotne dla śledztwa informacje. 

Policja od samego początku trwania śledztwa intensywnie poszukiwała ewentualnych świadków, ustalała tożsamość osób, których wizerunek zarejestrowały kamery okolicznego monitoringu czy kamerki zainstalowane w autach kierowców, którzy przejeżdżali tego wieczoru koło parku. 

"Mimo wielu czynności tożsamości tych trzech mężczyzn do chwili obecnej nie ustaliliśmy" - czytamy w komunikacie policji. Funkcjonariusze zaznaczają, że ewentualnym informatorom gwarantują anonimowość. Nagrania można obejrzeć na stronie internetowej łódzkiej policji. 

Policja prosi o kontakt bezpośrednio z dochodzeniowcami z komendy wojewódzkiej, którzy na telefony czekają pod numerem: 47 841 21 06 w godz. od 8 do 16. Przez całą dobę można też dzwonić do dyżurnego komendy wojewódzkiej pod numer 47 841 22 57.

Policja poszukuje trzech mężczyzn

Pierwszy z poszukiwanych mężczyzn w dniu tragedii, około godz. 19 szedł ulicą Krakowską, następnie ulicą Krzemieniecką w kierunku ulicy Retkińskiej. 

"Jest krępej budowy ciała, posiada zarost na twarzy, ubrany był w ciemną kurtkę oraz spodnie, buty typu sportowego oraz ciemną czapkę z jasnym kwadratowym emblematem na przodzie. Poruszał się w charakterystyczny sposób" - czytamy w komunikacie policji. 

Drugi mężczyzna w godz. 18:27 - 19:45 zaparkował pojazd marki Opel Astra II Combi koloru granatowego  na parkingu przy parku na Zdrowiu od strony ul. Srebrzyńskiej na wysokości bloków przy ul. Praussa. Numery rejestracyjne wozu są na nagraniu niewidoczne. Mężczyzna wszedł na teren parku. 

Policja opisuje go, jako posiadającego wysportowaną sylwetkę. Był  ubrany w ciemną kurtkę, jasne spodnie, buty z białą podeszwą oraz ciemną czapkę z jasnym kwadratowym emblematem na przodzie. Miał krótkie włosy, częściowo wygolone.

Trzeci mężczyzna ok. godz. 19:30 dynamicznym krokiem szedł ulicą Krakowską od ulicy Michałowicza w kierunku ulicy Biegunowej. Był ubrany w luźną, zimową kurtkę poprzecznie pikowaną z dużym kapturem. Przez ramię miał przewieszoną saszetkę, a na twarzy maseczką. 

Morderstwo na Zdrowiu

4 grudnia ok. godz. 18.57-letnia kobieta, mieszkanka osiedla Grabieniec, wyszła z psem na spacer. Około 19.30 uwagę przechodniów zwróciło biegające bez właściciela zwierzę. Złapali je i zawieźli do weterynarza, gdzie w oparciu o dane z chipa udało się ustalić właścicieli i ich miejsce zamieszkania. Osoby, które znalazły psa, zaoferowały, że pojadą pod ten adres. Na miejscu zastały zmartwionego mężczyznę, który powiedział, że jego żona wyszła z psem i do tej pory nie wróciła. Ok. godz. 21 zgłosił zaginięcie na policję.

O godz. 2 w nocy znaleziono ciało kobiety. Było ukryte pod liśćmi w parku pomiędzy ulicą Krakowską i Konstantynowską. Pies został odnaleziony niedaleko tego miejsca. 

Początkowo śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa Łódź-Polesie. Pod koniec grudnia zapadła decyzja, aby sprawę przenieść do jednostki wyższego szczebla - Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Krzysztof Bukowiecki, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi, przyznaje, że powodem transferu było to, że sprawa jest trudna. 

- Postępowanie zostało przeniesione ze względu na wagę sprawy oraz duże zainteresowanie opinii publicznej - dodaje. 

Sprawę utrudnia fakt, że w momencie zbrodni było już ciemno. Samo ciało zostało odnaleziono w gęsto porośniętej części parku, niedaleko bocznej ścieżki. Dodatkowo - z uwagi na epidemię koronawirusa - w tym okresie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa.

W dniu znalezienia ciała policja apelowała do kierowców przejeżdżających w okolicy, którzy mają zamontowane w samochodach kamery, o udostępnienie ich zapisów. Plakaty z informacją o poszukiwaniu świadków rozstały rozwieszone w całym parku. 

W połowie grudnia do Łodzi został ściągnięty specjalny pies tropiący rasy bloodhound należący do niemieckiej policji. 

- Pojawienie się tego psa świadczy o tym, że śledczy nie mają mocnego punktu zaczepienia. - Taki pies jest w stanie podjąć trop nawet trzy tygodnie po zdarzeniu. Używany jest w najtrudniejszych sprawach - mówiło wtedy nasze źródło w łódzkiej policji. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Dzielne milicjanty przez 8 miesięcy przejrzeli monitoring i porozklejali plakaty z prośbą o pomoc świadków.. a ile kobiet w tym czasie spałowali i zawinęli na dołek za walkę o podstawowe prawa ?!
@KR_LDZ
To jest sprawa kryminalna, proszę nie uprawiać tu żali w stosunku do policji.
Jak jesteś taki mądry to sam przeprowadź śledztwo.
już oceniałe(a)ś
5
9
Wow, jestem pod wrażeniem działań naszych stróżów prawa. Po 8 miesiącach od morderstwa publikują nagrania z monitoringu na których prawie nic nie widać.
już oceniałe(a)ś
26
3
Dobrze że uwinęli się w rok... BRAWO POLICJA!
już oceniałe(a)ś
16
3
Z nagrań podobni zupełnie do nikogo.
już oceniałe(a)ś
3
0
Proszę się nie śmiać ale może warto do wyjaśnienia tej sprawy zaangażować Pana Krzysztofa Jackowskiego?
@vojto_lodz
Próbować zawsze można. Trochę tych spraw wyjaśnił w końcu.
już oceniałe(a)ś
0
5
@vojto_lodz
I Babcię Zielarkę. I Chrystusa z Aleksandrowskiej.
już oceniałe(a)ś
8
0