Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Obecnie pobory krwi spadły o 4 proc., a zapotrzebowanie zwiększyło się o 20 proc. – mówi Edyta Wcisło, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Szpitale mają bardzo duże zapotrzebowanie na wszystkie grupy, ale alarmująco niski jest poziom A Rh+ i 0 Rh+. Łącznie potrzeba ok. 300 donacji dziennie. Tymczasem średnio pobiera się krew od ok. 160 osób.

Zbiórka krwi w Manufakturze

W związku z tym RCKiK w Łodzi prowadzi liczne akcje promocyjne na terenie całego miasta. Krew można oddać podczas wielu imprez, chociażby zaplanowanym na 1 sierpnia Święcie Roweru Łódzkiego.

– Okres wakacyjny jest dla nas szczególnie trudny, ponieważ stali dawcy wyjeżdżają na wakacje – mówi dyrektor Edyta Wcisło. W związku z tym organizowana jest akcja „Zostań wakacyjnym ratownikiem życia". Już w najbliższą sobotę (17 lipca) w godzinach 12-15 wszyscy zainteresowani oddaniem krwi mogą przyjść do Manufaktury.

Co ważne, zakażenie koronawirusem nie dyskwalifikuje z bycia dawcą. Do punktu krwiodawstwa można się zgłosić już dwa tygodnie po przebyciu choroby.

Krew można oddać też po szczepieniu,. Osoby zaszczepione szczepionkami mRNA (Moderna i Pfizer) muszą odczekać 48 godzin. Jeśli chodzi o pozostałe szczepionki, krew można oddać po 14 dniach od szczepienia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.