W tym tygodniu "lex TVN" wróci pod obrady Sejmu. We wtorek 14 września w wielu miastach Polski odbędą się protesty w obronie wolnych mediów. W Łodzi mieszkańcy spotkają się w pasażu Schillera.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Protest odbędzie się pod hasłem „Wolne media, wolna Polska w Europie". Powodów do spotkania jest kilka.

Po pierwsze - "lex TVN", nad którym ponownie pochyli się Sejm na najbliższym posiedzeniu. To rozpoczyna się w środę.

Przypomnijmy, że projekt został zaproponowany przez grupę posłów PiS na początku lipca. Zapisy ustawy uderzają w niezależność mediów, przede wszystkim - TVN 24, który - gdyby nowe prawo weszło w życie, mógłby zostać pozbawiony koncesji. 11 sierpnia przegłosował ją Sejm - dzięki reasumpcji głosowania zarządzonej - według ekspertów - bezprawnie przez marszałek sejmu Elżbietę Witek. Przeciwko niej zagłosował 9 września Senat, dlatego ponownie wraca ona do Sejmu.

"I może zostać, jak poprzednio, przegłosowana, nawet przy pomocy »reasumpcji«. Za wszelką cenę" - ostrzega łódzki Komitet Obrony Demokracji, organizator wtorkowego protestu.

Łodzianie w obronie wolności mediów

Jednak "lex TVN" to tylko jedna z przyczyn, dla których łodzianie wyjdą na ulice.

"Stan wyjątkowy, wprowadzony na terenach przygranicznych po to, by podbić emocje oraz ograniczyć dostęp mediów do tych terenów, to nic innego, jak odcięcie nas, obywatelek i obywateli od wiedzy o wydarzeniach na granicy oraz o losach uchodźców. Groźby wyprowadzenia Polski z UE są już jawnie głoszone przez czołowych polityków PiS. Dość tego Mówimy stanowcze: NIE! Nie dla mediów partyjnych! Nie dla ograniczania prawa do informacji! Nie dla wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej!" - argumentują organizatorzy.

Łódzki protest rozpocznie się we wtorek 14 września o godz. 18 w pasażu Schillera.

"Stańmy razem - by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce, wobec wszelkich działań mających wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej" - apeluje KOD.

Również we wtorek o tej samej godzinie co w Łodzi na ulice wyjdą mieszkańcy kilkudziesięciu innych polskich miast, m.in. Kielc, Lublina, Bydgoszczy, Opola czy Katowic.

Protesty planowane są także w innych miastach województwa łódzkiego. Odbędą się ona na pewno w Zgierzu, Tomaszowie MazowieckimPiotrkowie Trybunalskim.

Dołącz do protestu w Łodzi

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem