Już po raz 29. zostaną przyznane nagrody Grand Prix Jazz Melomani 2020. Ten wyjątkowy koncert już w piątek 15 października w Teatrze Wielkim w Łodzi. Gwiazdą wieczoru będzie Ewa Bem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagrody Grand Prix Jazz Melomani są przyznawane nieprzerwanie od 1992 roku i z czasem zaczęły być określane jako Jazzowe Oscary. Najważniejszym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie przyznanie Grand Prix za całokształt twórczości dla Ewy Bem. Wokalistka wystąpi również przed publicznością podczas gali, w towarzystwie Andrzeja Jagodzińskiego: – Będzie to wyjątkowy występ, w roku jej jubileuszu 50 lat na scenie, jednocześnie po długoletniej przerwie w występach. Mamy nadzieję, że będzie to ogromna jazzowa gratka dla wszystkich tych, którzy jazz kochają i tych, którzy go tylko lubią – mówi Ireneusz Kowalewski, prezes łódzkiego Stowarzyszenia Jazzowego Melomani, które jest organizatorem gali.

Koncerty w Łodzi. Grand Prix Jazz Melomani w Teatrze Wielkim w Łodzi. Na gali wystąpi O.N.E. Quintet
Koncerty w Łodzi. Grand Prix Jazz Melomani w Teatrze Wielkim w Łodzi. Na gali wystąpi O.N.E. Quintet  Dorota Koperska

Koncerty w Łodzi. O.N.E. Quintet i Janusz Szrom

Podczas wydarzenia zaprezentują się również inni wykonawcy. Na scenie zobaczymy przedstawicielki młodej fali polskiego jazzu – O.N.E. Quintet, wykonujące autorski program. Składa się z kompozycji i aranżacji tworzących go instrumentalistek – Moniki Muc, Dominiki Rusinowskiej, Poli Atmańskiej, Kamili Drabek oraz Patrycji Wybrańczyk. Sam kwintet przedstawia się w następujący sposób: jest to jazz zagrany nowocześnie, czerpiący inspiracje? zarówno z muzyki współczesnej, jak i hip-hopu oraz etno.

W Teatrze Wielkim w Łodzi wystąpi również Janusz Szrom. Ceniony wokalista jazzowy, a także kompozytor i aranżer wykona piosenki z programu „Andrzej Zaucha Song Book". Dodajmy, że Janusz Szrom jest autorem opracowania nutowego wszystkich utworów wykonywanych przez Andrzeja Zauchę. W plebiscycie miesięcznika Jazz Forum Szrom sześciokrotnie był uznawany za jazzowego wokalistę roku. W 2009 roku dwa z jego albumów – „Straszni Panowie Trzej" oraz „Pogadaj ze mną" – otrzymały status Złotej Płyty.

– Dokładamy wszelkich starań, by każda edycja Wielkiej Gali Jazzowej „Grand Prix Jazz Melomani" była wyjątkowa i niepowtarzalna, co nie jest takim łatwym zadaniem. Każdego roku bardzo wnikliwie przygotowujemy program i staramy się czymś zaskoczyć publiczność oraz spowodować, by poczuła wyjątkową atmosferę panującą podczas gali – podsumowuje Ireneusz Kowalewski.

 Grand Prix Jazz Melomani 2020. Poznaj nominacje

Oprócz Grand Prix za całokształt twórczości, podczas gali przyznane zostaną nagrody również w czterech innych kategoriach: Artysta Roku (nominowani są: Piotr Damasiewicz, Dominik Wania i Marcin Wasilewski), Krytyk-Dziennikarz Roku (nominacje otrzymali: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński, Janusz Szrom, Andrzej Winiszewski), Nadzieja Melomanów (nominowani: Jazzforum Talents Marek Pędziwiatr, O.N.E. Quintet oraz Marcin Pater), jak również Płyta Roku, która zostanie ogłoszona i wręczona podczas gali.

W ramach Grand Prix Jazz Melomani prezydent miasta Łodzi przyznaje również swoją nagrodę dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana. Tym razem otrzyma ją pianistka Marta Sobczak. Od 2014 roku przyznawane jest też Grand Prix of Europe, w kategorii Europejska Jazzowa Osobowość. Jednak ta nagroda za 2020 rok nie została przyznana ze względu na pandemię. Podobnie jak Jazzowa Perła Łodzi (nagroda Polskiego Radia Łódź).

Nominacje są przyznawane przez Stowarzyszenie Jazzowe Melomani, wybitne postacie ze świata jazzu oraz laureatów poprzednich edycji. Grand Prix Jazz Melomani 2020. 

Jazzowa gala w Teatrze Wielkim w Łodzi

XXVIII Wielka Gala Jazzowa „Grand Prix Jazz Melomani 2020" odbędzie się w piątek 15 października w Teatrze Wielkim w Łodzi. Poprowadzą ją Agnieszka Kałuża i Wojtek Medyński. Początek o godz. 19. Bezpośrednia transmisja będzie dostępna na stronie internetowej organizatorów: jazz-melomani.pl. Można tam również poznać wszystkich laureatów poprzednich edycji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem