Koncerty w Łodzi. W piątek,15 października, w Teatrze Wielkim w Łodzi rozdane zostaną jazzowe Oscary, czyli nagrody Grand Prix Jazz Melomani. Podczas gali wystąpią wybitne postaci polskiej sceny jazzowej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piątkowa gala to doskonała okazja, by po czteroletniej przerwie ponownie posłuchać i zobaczyć na scenie Ewę Bem, która zostanie uhonorowana Grand Prix za całokształt twórczości. To z pewnością będzie wydarzenie numer jeden tegorocznej, już 29. edycji Grand Prix Jazz Melomani. Obszerny wywiad z jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek – nie tylko na scenie jazzowej – przeczytacie w specjalnym dodatku, który opublikujemy w czwartek 14 października, w przeddzień gali.

 Młoda improwizacja na Grand Prix Jazz Melomani

Nagrody zostaną przyznane również w innych kategoriach. W każdej wskazano nominacje. Są przyznawane przez Stowarzyszenie Jazzowe Melomani, z którego inicjatywy organizowane są Jazzowe Oscary, a także przez wybitne postacie ze świata jazzu oraz laureatów poprzednich edycji.

W kategorii Nadzieja Melomanów nominacje otrzymali: Jazzforum Talents Marek Pędziwiatr, Marcin Pater oraz O.N.E. Quintet. Ten ostatni zespół wystąpi również na scenie w Teatrze Wielkim w Łodzi. To przedstawicielki młodego pokolenia, udzielające się na scenie jazzowej, awangardowej i pop. Występują w składzie: Kamila Drabek (kontrabasistka), Pola Atmańska (pianistka), Patrycja Wybrańczyk (perkusistka), Dominika Rusinowska (skrzypaczka), Monika Muc (saksofonistka).

– Na gali zaprezentujemy częściowo materiał z naszej debiutanckiej płyty One oraz kilka nowych kompozycji zapowiadających nasz kolejny album –

mówi Kamila Drabek. I dodaje: – Obecnie przygotowujemy się do nagrania i wydania drugiej płyty. Instrumentalna muzyka jazzowa to międzynarodowy język komunikacji, dlatego planujemy rozszerzyć nasze grono publiczności, koncertując na wielu zagranicznych festiwalach.

Ich debiutancki album miał premierę 1 maja 2020 r. Zebrał świetne recenzje.

Skąd artystki czerpią inspiracje? – Myślę, że jeśli chodzi o nasze muzyczne pochodzenie, koncentruje się ono głównie w świecie jazzowym oraz klasycznym. Co do dążeń, każda z osobna zdaje się mieć swój niepowtarzalny kierunek, ale dla wszystkich na pewno wspólnymi wektorami są rejony muzyki improwizowanej, eksperymentalnej, łączenie gatunków. Ogólnie pojętą wolność twórcza bazująca na klasyczno-jazzowo-popowych inspiracjach – mówi Patrycja Wybrańczyk.

Dominika Rusinowska dodaje: – Byłyśmy w stanie wypracować oryginalne brzmienie, własne kompozycje dla tego zespołu, mamy też do siebie wiele zaufania, co pozwala nam ciągle odkrywać muzykę improwizowaną na nowo.

Zaucha w jazzowym opracowaniu

W kategorii Artysta Roku nominowani są: Piotr Damasiewicz, Dominik Wania i Marcin Wasilewski, a w kategorii Krytyk-Dziennikarz Roku: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński, Andrzej Winiszewski oraz Janusz Szrom – człowiek-instytucja w świecie polskiego jazzu.

Janusz Szrom jest wybitnym wokalistą – jego dyskografia składa się z kilkudziesięciu pozycji, a także publicystą i nauczycielem akademickim. Niezależnie od nominacji w piątek w Teatrze Wielkim wystąpi w tej pierwszej roli. Jakie utwory zaprezentuje? – O, to będzie naprawdę ciekawe, obiecuję. Zagramy wraz z kolegami jazzmanami piosenki popularne, w jazzowych opracowaniach. Sięgnąłem do śpiewnika z piosenkami Andrzeja Zauchy, którego jestem autorem – zapowiada.

Podczas wydarzenia ogłoszona i wręczona zostanie również Płyta Roku. W ramach Grand Prix Jazz Melomani prezydent miasta Łodzi przyznaje także swoją nagrodę dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana. Tym razem otrzyma ją pianistka Marta Sobczak.

XXIX Wielka Gala Jazzowa „Grand Prix Jazz Melomani 2020" odbędzie się w piątek 15 października w Teatrze Wielkim w Łodzi. Poprowadzą ją Agnieszka Kałuża i Wojtek Medyński.

Początek o godz. 19. Bezpośrednia transmisja będzie dostępna na stronie internetowej organizatorów: jazz-melomani.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem