29. Gala Grand Prix Jazz Melomani należała do kobiet. Wieczór w Teatrze Wielki w Łodzi zaczął się od koncertu O.N.E. Quintet, a zakończył przejmującym wykonaniem przez Ewę Bem piosenki S.O.S. z repertuaru Kabaretu Starszych Panów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Chciałyśmy dedykować tę nagrodę wszystkim dziewczynom. Wierzcie w siebie i nie poddawajcie się. Nigdy - mówiły w piątek, 15 października, artystki z O.N.E. Quintet, odbierając nagrodę w kategorii Nadzieja Melomanów 2020.

O.N.E. Quintet tworzą: saksofonistka Monika Muc, pianistka Pola Atmańska, kontrabasistka Kamila Drabek, Dominika Rusinowska (skrzypce) i Patrycja Wybrańczyk (perkusja). Ich występ w Teatrze Wielkim w Łodzi pięknie wprowadził publiczność w klimat wieczoru.

Nagroda dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana 2020 tym razem trafiła do jazzmanki. Odbierając statuetkę, pianistka Marta Sobczak powiedziała: - Mam nadzieję, że na scenie będzie się pojawiać coraz więcej pierwiastka żeńskiego.

Galeria otwiera się po kliknięciu w zdjęcie.

15.10.2021. Teatr Wielki w Łodzi. Gala Grand Prix Jazz Melomani. Nagroda dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana 2020 tym razem trafiło do jazzmanki. Odebrała ją pianistka Marta Sobczak
15.10.2021. Teatr Wielki w Łodzi. Gala Grand Prix Jazz Melomani. Nagroda dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana 2020 tym razem trafiło do jazzmanki. Odebrała ją pianistka Marta Sobczak  Materiały organizatora

Ewa Bem na gali Grand Prix Jazz Melomani

Aż dwa jazzowe Oscary (Najlepszy Artysta i i Najlepsza Płyta) zostały przyznane Dominikowi Wani. Z powodu zobowiązań koncertowych muzyk nie mógł być osobiście na gali Grand Prix Jazz Melomani, ale obie statuetki w jego imieniu odebrał Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum".

W podwójnej roli na gali Grand Prix Jazz Melomani wystąpił wokalista Janusz Szrom. Najpierw usłyszeliśmy energetyczne, jazzowe interpretacje piosenek z repertuaru nieodżałowanego Andrzeja Zauchy, a potem Janusz Szrom odebrał nagrodę dla Najlepszego Dziennikarza/Krytyka 2020.

Publiczność czekała, aż na scenę wyjdzie Ewa Bem, która otrzymała Oscara jazzowego "za całokształt działalności". Łódzki koncert tej wybitnej wokalistki zapamiętamy na długo. Ewa Bem lekko interpretowała przeboje ze swojego repertuaru, udowadniają, że jest mistrzynią swingu. Akompaniował jej Andrzej Jagodziński, co było istotną wartością dodaną. Można tylko żałować, że finałowy koncert gali Grand Prix Jazz Melomani nie trwał dłużej.

"Na pomoc ginącej miłości"

Wyjątkowym momentem w trakcie piątkowego koncertu była chwila, gdy Ewa Bem w przejmujący sposób zaśpiewała piosenkę "S.O.S." z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, której ikoniczne wykonanie zawdzięczamy Kalinie Jędrusik.

Artystka powiedziała w piątek do łódzkiej publiczność, że nie śpiewała tej piosenki "przez cztery mroczne lata". Było to nawiązanie do zawieszenia przez nią kariery z powodu śmierci córki.

15.10.2021. Teatr Wielki w Łodzi. Gala Grand Prix Jazz Melomani. Ewa Bam otrzymała Oscara jazzowego 'za całokształt działalności'. W czasie koncertu akompaniował jej Andrzej Jagodziński
15.10.2021. Teatr Wielki w Łodzi. Gala Grand Prix Jazz Melomani. Ewa Bam otrzymała Oscara jazzowego 'za całokształt działalności'. W czasie koncertu akompaniował jej Andrzej Jagodziński  Materiały organizatora

- Jest czas, aby podejść do tej piosenki - powiedziała w Łodzi Ewa Bem. I ze sceny popłynął refren: "Ratunku! Ratunku! Na pomoc ginącej miłości".

Wielkie wzruszenie.

Pierwszą damę polskiego jazzu publiczność w Łodzi oklaskiwała na stojąco - i to dwukrotnie.

Gala Grand Prix Jazz Melomani odbyła się już po raz 29. Warto czekać na jubileuszową edycję.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A kto napisze o skandalu, który wydarzył się na Gali ?!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0