Ziemny gr鏏 i drewniany krzy. Czasami zamiast nazwiska pochowanej osoby na tabliczce s tylko s這wa "N.N. m篹czyzna" i data 鄉ierci. υdzianie od o鄉iu lat organizuj akcj zapalania zniczy na tych grobach. Mo瞠my si do niej przy陰czy nie tylko we Wszystkich 安i皻ych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wszystko zaczęło się osiem lat temu, gdy Przemysław Ledzian wybrał się z kolegą na łódzki cmentarz przy ul. Zakładowej we Wszystkich Świętych.

- Byłem tam z kolegą wieczorem, szukaliśmy grobu mojego znajomego. W części cmentarza, gdzie leżą bezdomni i osoby samotne, panowały totalne ciemności. Na żadnym grobie nie paliły się znicze. Jakby wszyscy o tych ludziach zapomnieli

- wspomina Przemysław Ledzian, organizator łódzkiej akcji Światełko pamięci.

I dodaje: - W następnym roku zaczęliśmy organizować Światełko pamięci. Teraz to będzie ósmy raz, jak się odbywa.

Światełko pamięci. Zapal znicze nie tylko we Wszystkich Świętych

Efekt? 300-400 zniczy płonących na grobach bezdomnych i samotnych. W skromniejszej formie w czasie epidemii koronawirusa.

Przemysław Ledzian: - Z tego powodu teraz nie zapraszaliśmy do akcji szkół. Apelujemy, aby wizyty na cmentarzach rozłożyć w czasie. My pójdziemy tam w wąskim gronie społeczników i przedstawicieli kilku organizacji społecznych, żeby postawić na tych grobach znicze - 28 października, w czwartek, o godz. 10.

Organizator akcji podkreśla, że obecnie coraz więcej łodzian odwiedza tę część cmentarza przy ul. Zakładowej w Łodzi, żeby ustawić znicze na grobach bezdomnych i samotnych.

- We Wszystkich Świętych wieczorem te kwatery są rozjaśnione. Jestem wdzięczny wszystkim, którym to zawdzięczamy - mówi Przemysław Ledzian. I dodaje: - W całej Polsce są takie groby i warto na nie zwracać uwagę. Postawienie każdego dodatkowego znicza to będzie piękny gest.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  安iate趾o, 鈍iate趾o...a potem tony 鄉ieci...鄉ieszni jeste軼ie
  ju ocenia貫(a)
  1
  1
  Mo瞠 i mi造 gest, ale cmentarze tak naprawd s dla 篡wych... zmar造m ju wszystko jedno.

  A nawet je瞠li nie, to wola豚ym, 瞠by po mojej 鄉ierci kto o mnie mi這 pomy郵a, a nie pali znicz.
  ju ocenia貫(a)
  0
  1