Z okazji Wszystkich Świętych 2021 zmieni się organizacja ruchu na drogach w Łodzi w rejonie cmentarzy. Miasto jeszcze przed 1 listopada uruchomi 10 specjalnych linii MPK Łódź oraz zwiększy częstotliwość kursowania na pozostałych liniach. Jak dojechać na łódzkie nekropolie 1 listopada?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ubiegłym roku rząd PiS zdecydował (z dnia na dzień), że w związku z drugą falą zakażeń koronawirusa na Wszystkich Świętych cmentarze zostaną zamknięte. W 2021 r. na 1 listopada podobne obostrzenia nie są na razie planowane, choć liczba zachorowań na COVID-19 rośnie.

Magistrat, podobnie jak w poprzednich latach, dostosowuje organizację ruchu na drogach w Łodzi do wzmożonego ruchu wokół cmentarzy. Przy większości nekropolii zmiany obowiązywać będą od niedzieli (31 października) do poniedziałku (1 listopada). Wcześniej na Dołach, Zarzewie i przy ul. Szczecińskiej.

Zmiany w komunikacji miejskiej polegają m.in. na tym, że od soboty (30 października) do poniedziałku (1 listopada) kursować będzie 10 specjalnych linii MPK Łódź z oznaczeniami od C1 do C10. Ich trasy znajdują się na mapach, który wyświetlą się po kliknięciu w główne zdjęcie tego tekstu. Zwiększy się też częstotliwość na pozostałych liniach, o czym w szczegółach informuje przewoźnik na swojej stronie.

- Wiele ulic w sąsiedztwie cmentarzy będzie zamkniętych dla ruchu, ale w większości przejezdnych dla komunikacji miejskiej, dlatego warto wybrać transportu zbiorowy w okresie Wszystkich Świętych - zachęca Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy ZDiT-u. Niżej informacje o zmianach w MPK i na drogach w Łodzi.

Cmentarz Stary przy ul. Ogrodowej (specjalne linie MPK Łódź: C1, C8)

Trwa remont ul. Kasprzaka, która zamknięta jest dla ruchu pomiędzy ul. Srebrzyńską a Drewnowską. W związku z tym ruch przeniesie się na al. Włókniarzy po której poprowadzony jest również objazd dla autobusów MPK Łódź.

Ponadto jak co roku ciąg ulic: Srebrzyńska, Ogrodowa i Cmentarna będzie jednokierunkowy od Srebrzyńskiej do Legionów. Zamknięta dla ruchu będzie ul. Ogrodowa od Cmentarnej do Karskiego. Również zamknięta z racji budowy tunelu średnicowego jest ul. Ogrodowa za skrzyżowaniem z ul. Karskiego. Objazd tego odcinka poprowadzony jest przez teren Manufaktury.

Wszystkich Świętych 2021. Stary Cmentarz - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi
Wszystkich Świętych 2021. Stary Cmentarz - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi  ZDiT

Cmentarz na Dołach (C4, C8)

Zamknięta dla ruchu będzie ul. Smutna od al. Palki do ul. Doły, oraz Telefoniczna od al. Palki do ul. Tamka. Jednokierunkowy ruch pojawi się na ulicach Matejki, Druckiego Lubeckiego oraz Tamka, aby umożliwić parkowanie. Ruch odbywać się będzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Od Pomorskiej przez Matejki, Druckiego Lubeckiego i Tamka ponownie do Pomorskiej.

Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Doły - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi
Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Doły - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi  ZDiT

Cmentarz na Zarzewie (C2, C7, C9, C10)

Zamknięta będzie ul. Lodowa od Andrzejewskiej do Przybyszewskiego. Z ul. Lodowej ruch zostanie skierowany w ul. Andrzejewskiej do ul. Puszkina.

Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Zarzew - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi
Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Zarzew - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi  ZDiT

Cmentarz przy ul. Szczecińskiej (C4)

Szczecińska od św. Teresy od dzieciątka Jezus do Sianokosy będzie jednokierunkowa w stronę Zgierza. Ponadto przy cmentarzu ulice Hodowlana, Żyzna i Konopna będą jednokierunkowe, a ruch odbywać się będzie odwrotnie do wskazówek zegara z Szczecińskiej w Hodowlaną, a następnie Żyzną do Konopnej, którą wrócimy do Szczecińskiej.

Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Szczecińska - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi
Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Szczecińska - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi  ZDiT

Cmentarz na Mani (C8, C10)

Jak co roku ulice Borowa, Siewna, Biegunowa i Srebrzyńska będą tworzyć jednokierunkowy układ ulic wokół cmentarza. Od centrum jedziemy Borową i Siewną, a wracamy przez Biegunową i Srebrzyńską. Również Wieczność będzie jednokierunkowa w stronę ul. Siewnej. Ponadto zamknięta dla ruchu będzie ul. Solec przy bramie cmentarza pomiędzy ul. Wieczność a ul. Mania.

Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Mania - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi
Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Mania - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi  ZDiT

Cmentarz przy ul. Rzgowskiej oraz na Kurczakach (C2, C3, C5, C7)

Tutaj najważniejsza zmiana to brak skrętu w lewo z ul. Rzgowskiej od centrum w Chóralną, która podczas Wszystkich Świętych będzie jednokierunkowa w stronę osiedla, podobnie jak stara ul. Rzgowska, którą pojedziemy tylko w stronę Kurczaków. Jednokierunkowa będzie również ul. Komorniki, którą pojedziemy tylko w kierunku ul. Sternfelda.

Wszystkich Świętych 2021. Cmentarze Rzgowska i Kurczaki - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi
Wszystkich Świętych 2021. Cmentarze Rzgowska i Kurczaki - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi  ZDiT

Ul. Kurczaki od Rzgowskiej do Ogniskowej zostanie zamknięta dla ruchu. Przejazd ul. Sternfelda będzie możliwy tylko na wprost przez skrzyżowanie z ul. Kurczaki. Ponadto ul. Ideowa będzie jednokierunkowa do Rolniczej, a ul. Konopnickiej jednokierunkowa w stronę ul. Kurczaki.

Cmentarz na Radogoszczu (C4, C6, C9)

Sowińskiego od Zgierskiej do Świetlanej oraz Świetlana od Sowińskiego do Sasanek będą drogami jednokierunkowymi. Pojawią się również nakazy skrętu w prawo dla wyjeżdżających z ul. Kruszynowej, Dereniowej i parkingu u zbiegu Liściastej i Zgierskiej.

Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Radogoszcz - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi
Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Radogoszcz - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi  ZDiT

Cmentarz przy ul. Sopockiej

Tutaj zmiany pojawią się jak co roku na ul. Ewangelickiej i Sopockiej, które będą jednokierunkowe od Pabianickiej do Odrzańskiej.

Cmentarz na Rudzie Pabianickiej (C3)

Zamknięte zostaną drogi przy cmentarzu: ulica Konna od Poziomej do Mierzejowej oraz Mierzejowa od Pogorzel do Konnej. Odcinek ul. Konnej pomiędzy Poziomą a Bosmańską będzie dostępny tylko dla wyjeżdżających z parkingu na ul. Poziomej. Przejazd możliwy będzie w kierunku ul. Farnej.

Również ul. Pogorzel stanie się jednokierunkowa w stronę ul. Tczewskiej do Wędkarskiej. Ze względu na kursowanie od tego roku autobusów po ul. Mierzejowej i zmianie ich trasy na Wszystkich Świętych, ul. Kuźnicka stanie się jednokierunkowa na południe, Ciechocińska na północ, a ul. Rozewie w kierunku ul. Tczewskiej.

Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Ruda Pabanicka - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi
Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Ruda Pabanicka - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi  ZDiT

Cmentarz Zakładowa (C7, C10)

Na zakręcie z ul. Zakładowej w ul. Książąt Polskich pojawi się wygrodzenie, aby nie przejeżdżać na wprost na cmentarz, jadąc od Olechowa oraz aby nie wyjeżdżać z cmentarza w lewo. Ułatwi to wyjazdy i nie spowoduje utrudnień na skrzyżowaniu.

Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Zakładowa - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi
Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Zakładowa - zmiany w MPK Łódź oraz na drogach w Łodzi  ZDiT

Cmentarz Łagiewniki

Ul. Godlewskiego przy cmentarzu będzie jednokierunkowa w stronę Łodzi.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem