Adam ma 12 lat. Powinien spotykać się z kolegami, chodzić do szkoły, może nawet trochę rozrabiać. I marzyć o fajnych wakacjach albo nowej grze komputerowej. A on marzy, żeby żyć. Trwają poszukiwania dawcy szpiku, żeby to marzenie spełnić.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wystarczy podjąć tę ważną decyzję i zgodzić się na pobranie 10 mililitrów krwi. To nie więcej niż przy rutynowej morfologii. Dzięki tej decyzji i temu badaniu można ocalić życie 12-letniego chłopca. 

Fundacja Krwinka szuka dawcy szpiku dla Adama

Adam Milewski choruje na aplazję szpiku kostnego i jest leczony  w łódzkiej Klinice Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Choroba polega na upośledzeniu funkcji szpiku i zmniejszeniu liczby elementów krwi. Można na nią zachorować w każdym wieku. Padło akurat na Adama. Choroba rozwija się stopniowo, u niektórych ma lżejszy przebieg, inni chorują ciężej i dłużej. W najcięższej postaci aplazja może prowadzić do śmierci. Adam choruje ciężko. - Jego życie może ocalić tylko przeszczep szpiku, który należy wykonać jak najszybciej - mówi Elżbieta Budny z Fundacji "Krwinka", która otoczyła chłopca opieką.

- Problemem jest dawca. Sprawdzaliśmy wszędzie. W światowej bazie dawców szpiku, gdzie jest ponad 38 milionów osób, nie znaleźliśmy bliźniaka genetycznego naszego Adasia. 


Co to oznacza? Że Adam ma skomplikowany genotyp. I jeszcze, że możliwości jego leczenia drastycznie się zmniejszyły. 

- Ale my się nie poddajemy - zapewnia Elżbieta Budny. I zdradza, że narodził się pomysł, aby szukać dawców szpiku. Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka", we współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Dawców Szpiku, poszukuje „Szpiko - przyjaciela"  dla Adama. 

Akcja będzie przeprowadzona w dniach między 15 a 19 listopada bieżącego roku. Elżbieta Budny zapewnia, że nie jest to skomplikowany proces.  - Żeby trafić do bazy dawców szpiku, trzeba wziąć udział w wywiadzie medycznym, który pozwoli ocenić stan zdrowia chętnej osoby. Później kandydat ma pobieraną krew - mówi.

Wystarczą dobre chęci i odrobina krwi

W specjalistycznym laboratorium Łódzkiego Ośrodka Dawców Szpiku zostanie przeprowadzone badanie antygenów zgodności tkankowej HLA w klasie I i II.  Wyniki badań wraz z danymi dawcy umieszczone zostaną w zasobach polskiego rejestru, znajdującego się w światowej bazie dawców Bone Marrow Donor Worldwide w Holandii.  - Potencjalny dawca szpiku nie ponosi żadnych kosztów prowadzonych badań - mówi Elżbieta Budny. - Po dokonaniu rejestracji oczekuje na zaproszenie do oddania szpiku. Gdyby okazało się, że jest zgodność, może zostać zaproszony, aby oddać szpik dla Adama. Może także uratować innego człowieka.

Osoby, które zdecydują się na rejestrację, mogą zgłaszać się w terminie 15-19 listopada do Łódzkiego Ośrodka Dawców Szpiku  w CKD UM w Łodzi przy ul. Pomorskiej 251 (budynek C5, pokój  67, 70 wjazd od ul. Pomorskiej i ul. Czechosłowackiej). Rejestracja zaplanowana jest w godz. 8-14 z wyjątkiem 17 listopada - wtedy od godz. 8 do 20. 

- Bardzo prosimy o pomoc. Tu czas decyduje o życiu. Wierzę, że zdążymy pomóc Adamowi - mówi Elżbieta Budny. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem