We wtorek, 16 listopada, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. - My zamiast o tolerancję dla osób LGBT+ apelujemy o godność i szacunek wobec drugiego człowieka - mówi Mariusz Ławnik, prezes Stowarzyszenia "Tęczowi Społecznicy".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Już po raz drugi łódzkie Stowarzyszenie "Tęczowi Społecznicy" będzie świętowało Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Ponownie - pomagając.

- Nasze obchody zaczną się już 12 listopada w piątek, kiedy w pasażu Schillera będziemy rozdawać ciepłe posiłki, zimowe ubrania, które można też tam do nas dostarczać, oraz leki potrzebującym mieszkańcom Łodzi - mówi Mariusz Ławnik. - To jednak będzie pierwszy dzień z całego weekendu, który przygotowaliśmy. Towarzyszyć nam będzie hasło "Dialog drogą do godności życia" - podkreśla.

Jednocześnie dodaje, że Dni Tolerancji będą tak naprawdę Dniami Godności.

- "Tolerancja" oznacza poszanowanie dla czyjejś odmienności. W tym pojęciu jest jednak coś ze stwierdzenia "niech wam będzie", pogodzenia się z faktem, że ktoś jest inny. A my uważamy, że każdy z nas ma niezbywalne prawo być sobą i żyć zgodnie ze swoimi zasadami, o ile nie robi nikomu krzywdy. Każdemu należy się szacunek, bez względu na poglądy, wyznanie, pochodzenie, orientację seksualną czy każdą inną cechę, która go wyróżnia. To jest właśnie godność i o tej przysługującej nam wszystkim godności chcemy mówić - podkreśla Mariusz Ławnik.

Godność dla wszystkich, nie tylko osób LGBT+

Tęczowi Społecznicy zrzeszają przede wszystkim aktywistów LGBT+, ale działają na rzecz wszystkich osób wykluczonych. W ten sposób chcą zmieniać społeczny odbiór osób nieheteronormatywnych. Ale podczas Dni Tolerancji/Dni Godności będą mówić o szacunku dla każdego człowieka, bez wyjątku.

- Podczas naszych wydarzeń będziemy mówić m.in. o projekcie Kai Godek "Stop LGBT" i jego skutkach, również psychicznych, dla tęczowej społeczności. W sobotę w południe w pasażu Schillera wspomnimy też ofiary mowy nienawiści, nie tylko ze środowiska tęczowego. A co najważniejsze, razem z duchownymi różnych wyznań, politykami i działaczami społecznymi podpiszemy wspólną Deklarację o pracy na rzecz godności - zapowiada Mariusz Ławnik.

"Łączy nas przekonanie, że budowanie wspólnych działań ponad podziałami może realnie wpływać na polepszenie jakości życia osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem oraz przywrócić godność tym, którzy sami często nie są w stanie walczyć o swoje prawa. Jesteśmy pewni, że różnorodność ludzka nie jest zagrożeniem, lecz bogactwem, które pozwala rozwijać się społeczeństwu" - czytamy w deklaracji, w której znajdziemy odwołania nie tylko do osób LGBT+, ale także uchodźców koczujących na granicy polsko-białoruskiej.

Pod tym symbolicznym dokumentem podpiszą się m.in. senator Artur Dunin, posłanka Hanna Gill-Piątek, sędzia Anna Maria Wesołowska, duchowny luterański ks. prof. Marek Uglorz, duchowny rzymskokatolicki ks. Arkadiusz Lechowski, łódzki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża czy redaktor naczelna łódzkiej "Wyborczej" Joanna Żarnoch-Chudzińska.

Nabożeństwo ekumeniczne dla wszystkich potrzebujących

Z okazji Dni Godności Tęczowi Społecznicy przygotowują także nabożeństwo ekumeniczne, które  poprowadzone będzie przez ks. Romana Prackiego, duszpasterza środowisk zagrożonych wykluczeniem. Odbędzie się ono pod hasłem: "Pamiętaj! Bóg kocha Ciebie takiego, jakim Cię stworzył".

- Obchody Dni Tolerancji zbiegają się z trwającym synodem Kościoła katolickiego zwołanym przez papieża Franciszka w październiku tego roku. Chcemy się wpisać w budowanie relacji międzyludzkiej i międzyreligijnej, walcząc o godność każdego człowieka. Prawdziwe człowieczeństwo okazuje ten, kto pomaga drugiemu człowiekowi w imię miłości, braterstwa i solidarności - przekonuje Mariusz Ławnik.

Tęczowe nabożeństwo ekumeniczne z udziałem przedstawicieli Kościoła luterańskiego, Kościoła polskokatolickiego oraz Kościoła rzymskokatolickiego odbędzie się w sali "Scena" Hotelu "Stare Kino" 14 listopada o godz. 17.

Jeśli możesz wesprzeć Tęczowych Społeczników w organizacji Dni Tolerancji/Dni Godności, dołącz do zbiórki. 

Dołącz do obchodów Dni Tolerancji/Godności na Facebooku i śledź tam szczegóły wydarzenia 

Obchody Dni Tolerancji organizowane przez Tęczowych Społeczników będziesz mógł/mogła śledzić również na stronie "Gazety Wyborczej".

 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A dlaczego nabożeństwo nie odbędzie się w łódzkiej katedrze?
  Ryś nie zaprosił wszystkich do siebie?
  A taki demokratyczny, taki wspaniały, wszyscy się nim zachłystują!
  @stan-bln
  TEŻ JEST UWIKŁANY I NIE WYNIKA TO Z jEGTO WŁASNJ WOL;I.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Warto jednak dodać, że ks. Pracki jest duchownym ewangelickim. A oprócz tego również terapeutą :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0