Jeśli Boże Narodzenie sprawia, że chciałbyś zrobić coś dobrego, dobrze trafiłeś. Fundacje i organizacje wciąż szukają chętnych do spełnienia świątecznych marzeń zarówno dzieci, jak i seniorów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ostatni weekend w Łodzi dzięki akcji "List do Mikołaja z DPS-u" 157 seniorów z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Podgórnej otrzymało paczki świąteczne. To tylko ułamek dobra, które uczynią wolontariusze zaangażowani w inicjatywę. Do tej pory udało się odpowiedzieć na 500 listów łódzkich seniorów, na spełnienie czeka kolejnych 200. Na ten cel trwa zbiórka internetowa.

Już w listopadzie pisaliśmy także o akcji Fundacji DOBROdzieje się, dzięki której szansę na prezent otrzymują dzieci z łódzkiej pieczy zastępczej. Rok temu udało się zrealizować marzenia 1200 z nich, jednak teraz ambicje są większe - w pieczy przebywa około 2 tys. dzieciaków.

A i to nie będzie koniec bożonarodzeniowych cudów.

Boże Narodzenie 2021. Ubogie dzieci proszą m.in. o ciepłe buty...

Świąteczną akcję "Podaruj dzieciom uśmiech" rozpoczęła właśnie fundacja "W Człowieku Widzieć Brata". Szuka darczyńców, którzy spełnią marzenia czternaściorga dzieci z najuboższych łódzkich rodzin, które znajdują się pod opieką organizacji.

- To dzieci wychowywane najczęściej przez samotnych rodziców, czasem niepełnosprawnych, którzy borykają się z dużymi problemami finansowymi. Bez naszego wsparcia marzenia tych dzieci najprawdopodobniej nie zostałyby spełnione, więc ten prezent będzie w większości przypadków jedynym, który dostaną - mówi Oksana Hałatyn-Burda z fundacji.

Listy są bardzo różne, ale wszystkie łączy ich autentyczność. Niektóre dzieci proszą o wymarzone zabawki, niektóre o rzeczy, które pozwolą im realizować ich pasje.

- Są też takie, które marzą o zestawie do herbaty albo ciepłych kapciach - przyznaje Hałatyn-Burda. - Te ich marzenia pokazują z jednej strony, jaki klimat panuje w ich domu, a z drugiej, że chciałyby móc się pochwalić prezentem i czuć się częścią grupy rówieśniczej - dodaje.

Do tej pory pomoc zadeklarowało siedem osób. I choć 12-letni Kacper w swoim liście napisał do Mikołaja: "Wiem, że są miliardy ludzi na świecie, więc jak ci się nie uda przynieść [prezentu - red.] to nic się nie stanie", to jednak fundacja szuka darczyńców dla każdego dziecka.

- Co ważne, jeśli np. w liście jest mowa o więcej niż jednej rzeczy, można zadeklarować, że spełni się część marzenia. My poszukamy drugiej osoby. Najważniejsze, żeby życzenia dzieci zostały spełnione - przekonuje Hałatyn-Burda.

Osoby chętne do spełnienia dziecięcego marzenia mogą szukać listów na Facebooku fundacji.

...a seniorzy o skarpetki i czekoladę

Równie poruszające, co listy dzieci, są listy seniorów, samotnych matek czy osób bezdomnych. Na te odpowiadają wolontariusze Polski 2050 z całego regionu.

- Chcemy kupić m.in. prezenty dla 31 podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Pabianicach, stworzyć 150 paczek dla podopiecznych jednego z DPS-ów w powiecie piotrkowskim i obdarować prezentami 41 seniorów mieszkających w DPS-ie w Zduńskiej Woli - mówi Ewa Szymanowska, członkini zarządu stowarzyszenia Polska 2050.

O co proszą seniorzy? Pani Krystyna - o ciepłe skarpety i słodycze, pani Iwona - o największy słoik kremu Nutella, pan Andrzej - o dezodorant i kawę, pan Michał - o cukier i kawę. Pani Elżbieta - o pluszowego misia. Pani Zofia - o ciepły koc.

- Najbardziej wzruszył mnie list, w której jedna z pań poprosiła o cztery paczki chusteczek higienicznych - przyznaje Ewa Szymanowska. - Ci ludzie są samotni i marzą o odrobinie radości. O czymś, co będą mieć tylko i wyłącznie dla siebie. Ich starość jest często smutna, ale teraz możemy w nią wnieść choć trochę radości - przekonuje.

Na Boże Narodzenie próśb o prezenty przybywa

Jak dodaje, cały czas do stowarzyszenia Polska 2050 docierają kolejne prośby o pomoc od kolejnych DPS-ów i instytucji, dlatego o pomoc proszą zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorców, którzy mogą się zaangażować.

- Jeśli ktoś nie może zrealizować listu, może będzie mógł dorzucić coś do paczek, które przygotowujemy? Potrzebujemy zarówno słodyczy, kawy, herbaty, jak i środków higieny osobistej - mówi Szymanowska. - W tamtym roku wszyscy ci podopieczni byli bardzo zdziwieni, że ktoś o nich pomyślał. Często byliśmy jedynymi osobami, od których dostali jakiś upominek z okazji Bożego Narodzenia. Wtedy spełniliśmy ponad 1000 marzeń. W tym roku czeka na nas co najmniej tyle samo potrzebujących - dodaje.

Oprócz pomocy seniorom wolontariusze Polski 2050 organizują zbiórki rzeczy dla podopiecznych DPS-u przy ul. Spadkowej w Łodzi, a także prezentów dla dzieci z rodzinnego domu dziecka w Ozorkowie, dla dzieci ze stowarzyszenia Koniczynka z Radomska oraz dzieci przebywających w szpitalu psychiatrycznym w Warcie.

W przypadku każdej akcji chęć przyłączenia się do niej lub wsparcia konkretnej zbiórki można zadeklarować mailowo: lodzkie@polska2050.pl lub telefonicznie pod numerem 577 812 177. Tam też można uzyskać wszystkie informacje o aktualnych potrzebach.

- Dla nas taka pomoc to często mały gest. Dla nich znaczy on znacznie więcej - dodaje Ewa Szymanowska.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem