Do konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki zgłoszono w tym roku aż 70 publikacji. Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wybrała 5, które powalczą o główną nagrodę, czyli 50 tys. zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na 7 dotychczasowych edycji konkursu wpłynęło prawie 430 publikacji. Tylko w tym roku do walki o Nagrodę im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego zgłoszono 70 pozycji. Taka popularność konkursu nie powinna dziwić. Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce, którą wyróżniane są wybitne dzieła z zakresu humanistyki. Publikacje, które można do niej zgłaszać, muszą dotyczyć takich obszarów jak m.in.: filozofia, historia, psychologia, literaturoznawstwo czy filozofia prawa. Dodatkowo laureat otrzyma 50 tys. zł na dalszy rozwój naukowy.

- Prace napływające na konkurs przynależą do rozmaitych dyscyplin. Wiążą się ze stosowaniem rozmaitych narzędzi badawczych i różniących się metodologii. Stoją też za nimi, jak sądzić można, rozmaite wizje świata i człowieka. Ta zróżnicowana kolekcja rozpraw składa się na bogaty obraz polskiej humanistyki - zaznacza Ryszard Kleszcz, z Katedry Logiki i Metodologii Nauk, Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego i członek Kapituły Nagrody.

Najlepsze książki humanistyczne 2020

Do finału konkursu zakwalifikowano 5 publikacji. Wszystkie zostały wydane w 2020 r. Pierwszą z nich jest książka „Etyka niezależna w Polsce" autorstwa Stefana Konstańczaka z Instytut Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wydana została przez Oficynę Wydawniczą Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Kolejna to „Eutoryka. Rzecz o dobrej (roz)mowie" Doroty Korwin-Piotrowskiej z Katedry Lingwistyki Komputerowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikacja została wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Trzecim finalistą jest Krzysztof Stachewicz, kierownik Zakładu Filozofii i Dialogu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest on autorem książki „Doświadczyć prawdziwej rzeczywistości. Prolegomena do filozofii mistyki", t. 1. „Filozofia doświadczenia mistycznego", t. 2. „Człowiek wobec doświadczenia mistycznego", wydanej przez Wydawnictwo Wydziału Teologicznego UAM.

Następna wyróżniona publikacja to „Zbyt głośna historyczność. Użytkowanie przeszłości w Azji Wewnętrznej" autorstwa Zbigniewa Szmyta z Zakładu Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Książka wydana została przez Wydawnictwo Naukowe UAM.

W gronie finalistów znalazła się też prof. Danuta Ulicka z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która jest redaktorką pracy zbiorowej „Wiek teorii. 100 lat literaturoznawstwa polskiego", wydanej przez Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN.

Kolejny etap konkursu to rozmowy finalistów z kapitułą. Laureata VII edycji Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego poznamy 13 marca 2022 r. podczas uroczystej gali. W ubiegłym roku z uwagi na trudna sytuację epidemiczną, gala była transmitowana online. W tym roku szczegóły nie są jeszcze znane.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego

Dotychczas laureatami Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego byli: Jan Strelau (SWPS) za książkę "Różnice indywidualne. Historia-Determinanty-Zastosowania", Ewa Kołodziejczyk (PAN) za publikację "Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza", Dorota Sajewska (UW), autorka książki "Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny" oraz Andrzej Friszke (PAN) za dzieło "Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność" i KSS „KOR" 1981-1984". Nagrodę główną w konkursie organizowanym przez Uniwersytet Łódzki byli także Grzegorz Ziółkowski (UAM) za publikację "Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej" oraz Jerzy Zajadło (UG) za książkę "Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych".

- Humaniści identyfikujący i opisujący różnorodną problematykę, pomagają społeczeństwu lepiej zrozumieć zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Uniwersytet Łódzki stawia na odkrywanie, wytyczanie nowych horyzontów, proponowanie nowych interpretacji - zauważa Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego i Przewodnicząca Kapituły Nagrody.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem