Ten szczególnie mi drogi obraz chciałbym podarować z dedykacją komuś, kto wylicytuje go podczas 30. Finału WOŚP w łódzkiej Manufakturze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Profesor Jarosław Płuciennik – kulturoznawca, literaturoznawca, kognitywista. Były prorektor ds. programów i jakości kształcenia Uniwersytetu Łódzkiego.

30 stycznia 2022 roku odbędzie się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od wielu, wielu lat staram się wspierać nie tylko finansowo, ale także jako wolontariusz tę wspaniałą akcję charytatywną. Od kilku lat licytuję także drobne prezenty. W roku ubiegłym odśpiewałem „Sound of Silence" dla śp. Pawła Adamowicza.

Dobry Samarytanin na finał WOŚP

Jednym z najbardziej istotnych dzieł sztuki dla mnie jest grafika pt. Dobry Samarytanin z 1633 r. Rembrandta van Rijn, słynnego holenderskiego malarza i rytownika. Akwaforta przedstawia ostatnią scenę w przypowieści o dobrym Samarytaninie z Ewangelii według Łukasza (rozdz. 10, wersety 25–37), w której Samarytanin zatrzymał się, aby pomóc podróżnikowi napadniętemu przez rabusiów.

Na tej rycinie Rembrandt pokazuje nam ostatnią już scenę z tej przypowieści, kiedy Samarytanin przywiózł rannego mężczyznę na koniu do gospody i płaci za opiekę oraz zakwaterowanie. Wśród najbardziej szokujących elementów obrazu Rembrandta jest pies, który występuje na pierwszym, prawie pustym planie, i to stworzenie się wypróżnia. Wiele było dyskusji na ten temat w historii kultury i teologii, jednak najbardziej przekonujące jest, że Rembrandt daje tutaj wgląd we własny realizm i mówi, że miłosierdzie to nie są sprawy odświętnego wzruszenia, tylko codzienne działanie, które czasami musi kojarzyć się także niemiło, bo przecież ranni i umierający często domagają się całodziennej pielęgnacji. To wymaga codziennego wysiłku i pokonywania swoich uprzedzeń. Samarytanin – dla Żydów – obcy – ma w sobie ten realizm.

Greckie ?λεος eleos to polskie „miłosierdzie" i „współczucie", ale także „czynna litość" (Mt 23:23; Tytus 3:5; Hebr 4:16; Iz 60:10).

Właśnie dlatego, że jest ten obraz mi szczególnie drogi, wiele się od niego nauczyłem (to, że się wzruszamy, nie jest najważniejsze, ale to, że działamy), chciałbym podarować go z dedykacją komuś, kto wylicytuje go podczas 30. Finału WOŚP w łódzkiej Manufakturze (nie rynek, tylko rondo) o godz. 18. Reprodukcja będzie oprawiona i podpisana. Cena wywoławcza 30 zł.

Serdecznie zapraszam.

„10.25 Pewien znawca Prawa wstał i zadał Mu podchwytliwe pytanie: Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? 10.26 On mu odpowiedział: Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz? 10.27 Tamten powiedział: Będziesz miłował Pana, swego Boga, z całego swego serca, z całej swojej duszy, z całej swojej siły i całym swoim umysłem, a swego bliźniego jak siebie samego. 10.28 Wtedy Jezus oznajmił: Słusznie odpowiedziałeś. Tak czyń, a będziesz żył. 10.29 Lecz on, chcąc siebie usprawiedliwić, zapytał Jezusa: A kto jest moim bliźnim? 10.30 Jezus, nawiązując do tego, powiedział: Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i napadli na niego bandyci, którzy nie tylko go obrabowali, ale też poranili, zostawili na pół umarłego i odeszli. 10.31 Przypadkiem schodził tą drogą pewien kapłan, zobaczył go i ominął. 10.32 Podobnie lewita, gdy przyszedł na to miejsce, zobaczył go i ominął. 10.33 Natomiast pewien Samarytanin, który tamtędy podróżował i również obok niego przechodził, kiedy go zobaczył, ulitował się. 10.34 Podszedł do niego, opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem, wsadził go na swoje zwierzę, zawiózł do zajazdu i opiekował się nim. 10.35 Następnego dnia wyjął dwa denary, dał karczmarzowi i powiedział: Zajmij się nim, a jeśli coś więcej wydasz, oddam ci, kiedy będę wracał. 10.36 Jak ci się wydaje? Który z tych trzech okazał się bliźnim tego, co wpadł w ręce bandytów? 10.37 Tamten odpowiedział: Ten, który okazał mu miłosierdzie. Jezus na to: Idź i ty czyń podobnie."

(Biblia Ekumeniczna, Towarzystwo Biblijne w Polsce)

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem