Rewitalizacja Łodzi, transport niskoemisyjny, a może Termy Uniejów? Jakie są najważniejsze inwestycje UE w Łódzkiem? Które z nich zmieniły Wasze życie?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przez 15 lat Polski w Unii Europejskiej w województwie łódzkim zrealizowano 21 tys. projektów wartych w sumie 92 mld zł. 52 mld zł pochodziły z UE. Które z nich są dla Was najważniejsze?

Przez ostatnie kilka miesięcy regularnie przybliżaliśmy Wam kolejne przykłady udanych inwestycji unijnych w naszym regionie. Szukaliśmy ich zarówno w samej Łodzi, jak i na obrzeżach województwa; wśród twardych inwestycji: drogowych, infrastrukturalnych, ekologicznych, jak i w projektach miękkich, w edukację, rynek pracy, integrację społeczną. I udało nam się je znaleźć.

Szukamy złotych gwiazd. Uzdrowiska w Łódzkiem dzięki funduszom UE

Jako pierwsze opisaliśmy Termy Uniejów i szereg inwestycji, które towarzyszyły temu przedsięwzięciu i zmieniły wizerunek miasteczka, jeszcze niedawno zaniedbanego i wyludniającego się, dziś będącego prężnie rozwijającym się uzdrowiskiem i czołowym produktem turystycznym regionu. W ramach największego zadania wartego ponad 125,5 mln zł (88,5 mln zł z dotacji UE), wykonano szereg inwestycji, które na to pozwoliły. To m.in. budowa hybrydowej elektrociepłowni wykorzystującej lokalne zasoby wody geotermalnej oraz biomasy, rozbudowa kompleksu basenowo-termalnego czy rewitalizacja i restauracja zamku.

Ale Termy Uniejów to tylko z jeden z przykładów tak udanych inwestycji UE.

Kolejny to Poddębice, które - śladem Uniejowa - chcą postawić na turystykę uzdrowiskową, a jej sercem będzie Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji, wykorzystujące wody geotermalne. Inwestycja pochłonie łącznie ponad 95 mln zł, z czego ponad 45 mln zł pokryje unijne dofinansowanie. Otwarcie jest planowane na wiosnę tego roku.

Rewitalizacja, ekologia i powrót do pracy

Jednym z flagowym projektów unijnych nie tylko w regionie, ale i w Polsce, jest rewitalizacja centrum Łodzi. W ramach tego programu prowadzonych jest osiem dużych zadań inwestycyjnych. Zakładają one kompleksowe remonty 68 kamienic, czyli 130 budynków, ponad 30 inwestycji drogowych, a także przebudowę kilku placów, pasaży i skwerów.

Obejmują m.in. okolice ulic Włókienniczej, dworca Łódź Fabryczna i parku Moniuszki, placu Wolności i Starego Rynku czy ul. Ogrodowej i Legionów.

Łączna kwota przeznaczona na rewitalizację centrum Łodzi to około miliard złotych, około 470 mln pochodzi z UE. Co najważniejsze jednak, rewitalizacja realnie zmienia życie łódzkich rodzin, które z zaniedbanych, od lat nieremontowanych mieszkań, często wciąż bez toalety, przeprowadzają się do nowych lokali o znacznie wyższym standardzie. Do tej pory spotkało to około tysiąca z nich.

Wrażenie robi również zmiana, która nastąpiła w Tomaszowie Maz. Jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast nie tylko w regionie łódzkim, ale też w Polsce i Europie, dzięki dofinansowaniu UE kupiło 25 autobusów hybrydowych. W ten sposób wymieniono większość tomaszowskiej floty autobusowej, stworzono dynamiczny System Informacji Pasażerskiej na przystankach oraz wybudowano nowoczesną bazę MZK i wiaty rowerowe. Za tymi zmianami poszła kolejna decyzja - transport w Tomaszowie jest dla mieszkańców bezpłatny. Efekt? Wzrost liczby pasażerów o prawie 60 proc.

Mówiąc o projektach unijnych, nie można zapomnieć o tych, które mieszkańcom regionu pozwalają wyjść z nałogu czy wrócić do pracy. Takie prowadzą organizacje i stowarzyszenia w różnych miastach województwa - m.in. stowarzyszenie Budzimy Nadzieję z Drzewicy, które w ramach projektu unijnego aktywizuje zawodowo osoby z niepełnosprawnością czy Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi, które dzięki funduszom UE prowadzi Hostel dla Uzależnionych od Alkoholu w Jedliczach.

Szukamy złotych gwiazd. Na Wasze propozycje czekamy do 18 lutego

To jednak nie do nas, a do Was, będzie należał wybór, który z unijnych projektów jest dla województwa łódzkiego najważniejszy. A jest ich niemało, bo w ciągu 15 lat zrealizowano ich 21 tys.

Propozycje możecie przesyłać do 18 lutego na adres listy-lodz@lodz.agora.pl. Na ich podstawie w "Tygodniku Łódź" 25 lutego opublikujemy listę dziewięciu projektów dla Was najważniejszych - to z nich wybierzecie ostatecznych zwycięzców.

Głosowanie potrwa do niedzieli, 6 marca. Wyniki ogłosimy 17 marca podczas uroczystości online oraz 18 marca w "Tygodniku Łódź".

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Błagam: Nie około miliard złotych tylko około miliarda złotych. Z szacunku dla ojczystego języka!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0