Dla całego województwa łódzkiego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert RCB ze względu na spodziewany silny wiatr. Ostrzeżenie obowiązuje w środę i czwartek, 16 i 17 lutego. Ostrzeżenie wydało również IMGW.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Uwaga! Dziś i jutro (16/17.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz" - taki SMS dostali wszyscy mieszkańcy województwa łódzkiego. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi także, aby zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

Co ważne, taki sam alert RCB został wydany dla całej kraju.

Niż Dudley nad Polską. Ostrzeżenie IMGW dla Łódzkiego

Alert RCB jest związany z niżem Dudley, który od środowego późnego wieczora przedostanie się nad Polskę. Według synoptyków IMGW mogą również wystąpić silne opady deszczu oraz burze. Taka pogoda ma się utrzymywać również w czwartek.

Z tego powodu IMGW wydało dla całego kraju ostrzeżenie. Dla Łódzkiego ma ono 2. stopień i obowiązuje w czwartek 17 lutego od godz. 4 do godz. 18.

"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, lokalnie do 115 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Rano lokalnie możliwe burze i opady krupy śnieżnej" - informuje IMGW.

Łowcy Burz ostrzegają

Przed pogodą, jaka ma wystąpić nad Polską i w regionie, ostrzegają także łódzcy Łowcy Burz. 

"Prognozy na dzisiejszą noc oraz jutrzejszy poranek są alarmujące! Prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z bardzo silną linią szkwału, która może przyjąć postać bardzo niebezpiecznej burzy wiatrowej! Prędkość wiatru w trakcie przechodzenia linii szkwału może przekraczać lokalnie 120km/h! Dodatkowo nie można wykluczyć rozwoju trąb powietrznych. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie jutrzejszego poranka, a także w ciągu całego dnia!" - apelują.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem