Często dzieci uciekające z Ukrainy mają ze sobą jednego pluszaka. To wszystko, co zdążą zabrać z rodzinnego domu. Żeby choć odrobinę uprzyjemnić im przyjazd do Polski, w całym kraju trwa akcja "Plecaczek". Bierze w niej udział też hufiec ZHP z Łodzi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W kształcie pieska, biedronki, żółwia. Z Myszką Miki, Psim Patrolem, Krainą Lodu. Albo po prostu niebieskie, czerwone, szare. Nie muszą być nowe, ważne, żeby były w dobrym stanie. Mowa o plecakach, które można przekazać dla ukraińskich dzieci przyjeżdżających do Polski. Zbiera je wiele organizacji w całej Polsce, w Łodzi za zbiórkę odpowiada Hufiec ZHP Łódź-Górna.

Plecaczek dla dzieciaczka

Do małego plecaczka (maks. 10 litrów) należy włożyć butelkę wody niegazowanej, sok w kartoniku ze słomką, mus w tubce, batonik, małe opakowanie kredek, kolorowankę, przytulankę, paczkę chusteczek higienicznych oraz opakowanie mokrych chusteczek.

Plecaczki można przynosić do siedziby hufca przy ul. Konspiracyjnego Wojska Polskiego 1B w Łodzi od poniedziałku do czwartku w godzinach 17-19. Dary przyjmowane są do wtorku 22 marca.

Udział w akcji zgłosiły liczne firmy i instytucje, a także szkoły i przedszkola. Plecaki zbierali m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, przedszkolaki z placówki w Lewkowie, pracownicy Salve Medica czy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. Do hufca często zgłaszają się osoby prywatne, które albo oddają plecaki po swoich dzieciach, albo zakupiły i wyposażyły kilka sztuk.

- Na razie mamy zebrane ponad 120 plecaków, ale na większość odbiorów dopiero jesteśmy umówieni na koniec tygodnia, a nawet początek następnego. W poniedziałek z centrum seniora przy ulicy Rzgowskiej mam odebrać kilkadziesiąt plecaków - informuje Hm. Aneta Czubak z Hufca ZHP Łódź-Górna. Artykuły dla dzieci zostaną zawiezione bezpośrednio na granicę polsko-ukraińską, gdzie będą wręczane dzieciom. Zawiozą je harcerze z Zastępu Granica, którzy regularnie jeżdżą pomagać uchodźcom.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Oprócz plecaczków, Hufiec ZHP Łódź-Górna przyjmuje też maskotki. Można je przekazywać do niedzieli 20 marca. - To ogólnopolska akcja całego harcerstwa - informuje Czubak. - Dlatego, kiedy skończymy zbiórkę w Łodzi, pluszaki pojadą do kwatery ZHP w Warszawie. Stamtąd będą rozdysponowywane dalej. Do miejsc, gdzie dzieciaki najbardziej ich potrzebują.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem