Niedziela 24 kwietnia to w Kościele prawosławnym Wielkanoc. Z tej okazji łódzkie instytucje, takie jak Centrum Służby Rodzinie czy Archidiecezja Łódzka wraz z Caritas i Polskim Czerwonym Krzyżem, organizują świąteczne śniadania.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dokładnie tydzień po Wielkanocy w Kościele katolickim świętować będą wyznawcy prawosławia. Do niedawna hierarchowie polskiej Cerkwi szacowali, że w Polsce mieszka ok. pół miliona wiernych. Wybuch wojny i masowa migracja Ukraińców do Polski wywróciły te szacunki do góry nogami. Zgodnie z najnowszymi danymi Straży Granicznej (z 22 kwietnia 2022 r.) do Polski wjechało 2,9 mln osób z Ukrainy. Dla tych, którzy w Wielkanoc będą chcieli spotkać się z rodakami, na wspólnej modlitwie i przy wspólnym stole, świąteczne śniadania organizują Centrum Pomocy Rodzinie oraz Archidiecezja Łódzka.

Wielkanocne śniadanie dla setek gości

Śniadanie organizowane przez Centrum Służby Rodzinie zacznie się w niedzielę, 24 kwietnia o godz. 9 w punkcie recepcyjnym przy ul. Broniewskiego 1a.

- W ubiegłą niedzielę również organizowaliśmy śniadanie wielkanocne dla ponad setki osób, które przebywają w punkcie recepcyjnym - mówi ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie. - Mieliśmy jednak świadomość, że dla wielu osób była to Niedziela Palmowa, która kończyła wielki post. Teraz chcemy zorganizować większe wydarzenie, na które zaprosimy także osoby z zewnątrz, innych punktów recepcyjnych czy zbiorowych punktów zakwaterowania.

Mile widziane są także osoby, które mieszkają w prywatnych mieszkaniach u polskich rodzin. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że takie osoby będą zapewne świętować we własnym gronie, ale jeśli ktoś chciałby przyjść na nasze śniadanie razem z polskimi gospodarzami, to oczywiście zapraszamy wszystkich chętnych.

Śniadanie jest przygotowane we współpracy z fundacją World Central Kitchen. Jak przekonują organizatorzy, przygotowano posiłki dla co najmniej 500 osób. Jak zapewnia ks. Lechowski, menu uwzględnia dania typowe dla ukraińskiego świątecznego stołu. - W poprzednią niedzielę serwowane były dania kuchni polskiej, m.in. biały barszcz. Teraz bardziej skupiliśmy się na typowo ukraińskich potrawach - mówi dyrektor CSR.

Prawosławna Wielkanoc w Łodzi

Spotkanie wielkanocne dla uchodźców wojennych z Ukrainy organizują również Archidiecezja Łódzka, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Polski Czerwony Krzyż Oddział w Łodzi. Śniadanie również odbędzie się w najbliższą niedzielę, ale od godz. 11 do 13 w foyer Hali Expo w Łodzi przy al. Politechniki 4.

Organizatorzy także zachęcają, aby polskie rodziny przybyły na świąteczne śniadanie ze swoimi gośćmi z Ukrainy. Podczas spotkania przewidziano wspólną modlitwę, życzenia oraz świąteczne dania: m.in. żurek z kiełbasą, jajka, ciasto.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem