Archidiecezja Łódzka planuje budowę 10-15 domów, w których mają mieszkać uchodźcy, którzy uciekli do Polski przed wojną w Ukrainie. Abp Grzegorz Ryś właśnie ogłosił zbiórkę na ten cel. Potrzeba 700-800 tys. zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uchodźcy z Ukrainy, głównie matki z dziećmi, przekraczają granicę z niewielkim bagażem albo tylko w tym, co mają na sobie. W Polsce pierwsze noce spędzają często w punkcie recepcyjnym, gdzie stoi wiele łóżek. Są też przyjmowani pod dach przez Polaków, także łodzian. Albo próbuje wynająć mieszkanie na własną rękę, co wcale nie jest proste.

Wojna w Ukrainie trwa, a potrzeba zapewniania domu dla uchodźców jest paląca. Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w niedzielę, 24 kwietnia, w czasie mszy na zakończeniu jubileuszu 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej ogłosił, że archidiecezja wybuduje w Łodzi osiedle domów dla uchodźców z Ukrainy.

Abp Grzegorz Ryś liczy na hojność łodzian

- Postawimy 10, jeśli się da, to 15 domów. To zależy od tego, jaka będzie hojność nas wszystkich. Ja osobiście jutro przeleję na konto Caritasu, subkonto utworzone na tę potrzebę, pieniądze na dwa takie domy. Diecezja przeleje pieniądze na trzeci taki dom - mówił w czasie niedzielnej mszy abp Grzegorz Ryś.

Jednocześnie dodał: - Pomyślałem, że bp Wincenty Tymieniecki cieszy się w niebie i że próbujemy choć przez chwilę pochodzić po jego śladach. Dobrze wiecie, że stawiał domy dla ubogich w Łodzi. My możemy na swoją miarę też takie domy postawić. Daj Boże, żeby Ukraińcy nie musieli z nich długo korzystać i mogli wrócić do domu, ale dobrze wiecie, że tam są niektóre miasta w całości zburzone. W całości. To nie będą proste ani szybkie powroty.

A kiedy Ukraińcy wrócą do swojej ojczyzny, na osiedlu wybudowanym przez Archidiecezję Łódzką powstaną domy chronione dla tych osób, które chcą wyjść z bezdomności.

Cel zbiórki: 700-800 tys. zł

Osiedle ma zostać wybudowane na terenie wskazanym przez UMŁ. - Prowadzimy na ten temat dość zaawansowane rozmowy z miastem - powiedział abp Grzegorz Ryś.

Jednocześnie arcybiskup apeluje do łodzian o włączenie się do zbiórki na budowę domów. Cel to zebranie 700-800 tys. zł.

- Wiem, jak to zabrzmiało, ale przy pierwszym lockdownie zebraliśmy dwa miliony na respiratory, więc nie sądzę, żebyśmy nie dali rady. Bardzo was zapraszam do tego wspólnego dzieła. Niech ono będzie zwieńczeniem jubileuszu stulecia naszej diecezji - powiedział metropolita łódzki.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Datki można wpłacać na rachunek:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

90-507 Łódź, ul. Gdańska 111

Pekao S.A. V O/Łódź

PLN: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077

EURO: 05 1240 1545 1978 0000 1165 5181

USD: 13 1240 1545 1787 0000 1165 5178

z dopiskiem OSIEDLE

SWIFT: PKOPPLPW

IBAN Bank Pekao S.A.:

PL + numer rachunku, na który chcesz wysłać przelew.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Grunty od miasta, finansowanie z zewnatrz (wierni i niewierni), calosc wlasnoscia kk?
  @alexkar
  No cóż: cwaniactwo i chciwość. Jakoś serca w tym nie będzie.
  już oceniałe(a)ś
  16
  3
  @alexkar
  Tak zawsze było, jest i będzie.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @alexkar
  Żeby budować na gruntach za darmo przekazanych przez miasto i za pieniądze pozyskane ze zbiórek od ludzi będąc jednocześnie wysokim hierarchą w przebogatej instytucji posiadającej najwięcej prywatnych nieruchomości w Polsce (najwięcej ziemi posiada skarb państwa zaraz po nim jest właśnie kk) to trzeba być zwyczajną hieną. Wykorzystywanie nieszczęścia ludzkiego do zwiększenia swojego stanu posiadania (bo docelowo grunty i budynki przejdą na rzecz kk) to już zwyczajne k....o czyli specjalność polskiego kościoła.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  A może na jakiejś kościelnej działce budujcie, co klechy? i za swoje hajsy..
  już oceniałe(a)ś
  59
  8
  Jak kościół katolicki organizuje zbiórkę pieniędzy, to wiedz, że będzie jakiś przewał.
  już oceniałe(a)ś
  41
  3
  rysiu zapłaciłeś odszkodowanie ofierze molestowania przez klechę?
  już oceniałe(a)ś
  36
  4
  Super. Ile na tym zarobią?
  @g96
  Miasto da działkę, wierni sfinansują, Ukraińcy pomieszkają pół roku, o ile w ogóle, bo budowa zakończy się w 2023. Domy zostaną zaś własnością kk.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Chce budować ale nie za swoje tylko za nasze?
  Zbiórka?????
  już oceniałe(a)ś
  33
  2
  Abp Grzegorz Ryś da na dwa domy. Diecezja na jeden, teren zasponsoruje miasto a na pozostałe domy, wierni ochoczo przeleją z pocałowaniem ręki. Czyli wierni zasponsorują wszystkie domy. Ukraińcy powrócą, a domy zostaną. Nieźle sobie to wykombinował.
  @loki666
  Ukraincy nie wroca juz na Ukraine !... Z darmowymi mieszkaniami, swiadczeniami spolecznymi...itd, w Polsce bedzie im sie zylo jak...Islamskim terrorystom w Londynie, Berlinie i Paryzu, czyli tak, jak "Panu Bogu za piecem" !....
  już oceniałe(a)ś
  1
  14
  Prawdziwy z ciebie mędrzec pisio-narodowo-putinowski. Czyli tak po prostu: sczująca łajza na ludzi w tragicznej potrzebie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  Gdyby kk sprzedał 1% ze swoich 170 tyś ha gruntów, to by uzyskał 1 mld zł.
  @szulaj
  Tych ha mają więcej. A ziemie wybierano też najlepszej jakości.
  Chyba juz czas by im tę "darowiznę" odebrać? Jak i pozostałe?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0