10 nominacji dla artystów, którzy odnoszą swoje pierwsze sukcesy, i siedem dla tych, którzy zmieniają Łódź i świat na lepsze. Kto w tym roku dostanie Wiosła Kultury - nagrodę "Wyborczej" i Monopolis?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już trzecia edycja Wioseł Kultury – nagrody „Wyborczej" i Monopolis. Kto dostanie drewniane pagaje zamienione w dzieła sztuki przez artystów z ASP – dowiemy się podczas uroczystej gali 2 czerwca.

Mamy cztery kategorie: debiut, animator, wydarzenia i mecenas. O zwycięzcach w dwóch pierwszych decydujecie Wy – nasi Czytelnicy. Wskażcie swoich faworytów. Głosować można od dziś do 20 maja na lodz.wyborcza.pl w kategoriach animator i debiutant.

NOMINOWANI W KATEGORII ANIMATOR

Kipisz: Przestrzeń Improwizacji Osobistej. Katarzyna Gorczyca i Paweł Grala przez dwa lata szukali przestrzeni na realizację swoich planów. Dawna łaźnia Białej Fabryki z ogródkiem oraz widokiem na park nadawała się idealne. To dużo więcej niż klubokawiarnia. Przy Piotrkowskiej 282 niemalże codziennie coś się dzieje. Jazzowy koncert, performance, warsztat tkacki czy spotkanie z pieśniami ukraińskimi. Po wybuchu wojny w Ukrainie Kipisz organizuje sprzedaż prac, z której cały dochód przeznaczany jest na pomoc mieszkańcom Ukrainy.

Krzysztof Olkusz. – Łódź jest warta odkrywania, a poza tym ja lubię gadać i dzielić się swoją pasją - mówi Krzysztof Olkusz, przewodnik miejski, pilot wycieczek i antropolog kultury, ale też członek zarządu Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem, które co roku organizuje kwestę na renowację zabytkowych nagrobków przy ul. Ogrodowej w Łodzi. W grudniu 2021 roku wspólnie z Maciejem Kronenbergiem Olkusz wydał „Przewodnik po filmowej Łodzi". W wolnych chwilach organizuje rowerowe wycieczki do źródeł łódzkich rzek albo zdobywa Rudzką Górę.

WIĘCEJ O NOMINOWANYCH ANIMATORACH >>> TUTAJ

Współ-miejsce. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Fundacja „Dom w Łodzi" z dnia na dzień po wybuchu wojny w Ukrainie stworzyły przestrzeń przyjazną dla uchodźców. Dzieci mają we Współ-miejscu zabawki, a ich mamy mogą w ciągu dnia chwilę odetchnąć. Porozmawiać, wypić kawę. Współ-miejsce zaprasza na kursy języka polskiego dla Ukraińców. Również dla dzieci, gdzie nauka nowych słów będzie prowadzona przez zabawę. Proponuje też naukę ukraińskiego dla Polaków.

Społeczność Piotrkowskiej 31. Wojna w Ukrainie i potrzeba pomocy uchodźcom uruchomiły w Polakach pokłady dobra. Tak było w przypadku podwórka z Piotrkowskiej 31, gdzie zorganizowali się przedsiębiorcy i mieszkańcy. I okazali się bardzo skuteczni. – 25 lutego, dzień po wkroczeniu Rosjan na Ukrainę, podjęłam decyzję o zorganizowaniu zbiórki darów – opowiadała Julia Myrets. – Zadzwoniłam do Andrzeja Kołłątaja, znajomego, właściciela Biura Podróży „Areatour". Jego biuro mieści się w bramie przy Piotrkowskiej 31. Pomyślałam, że to dobre miejsce na magazynowanie darów. Andrzej zgodził się bez zająknięcia. Zostaliśmy zasypani darami.

Anna Ciszowska. Teatrolożka, reżyserka i edukatorka Anna Ciszowska to dyrektorka Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, tytanka teatralnej pracy i spiritus movens ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru". Akcja „Dotknij Teatru" – wymyślona jako pospolite ruszenie łódzkich ludzi teatru – została zainaugurowana w 2009 roku, to teatr na dotknięcie ręki – i offowy, i ten instytucjonalny, pod dachem i w plenerze. Również w miejscach nieoczywistych – w bramach i na ul. Włókienniczej, w planetarium, stadninie, na dachu hipermarketu i w schronisku dla bezdomnych.

Marcin Polak i portal Miej Miejsce. Niezależny portal społeczno-kulturalny powstał w ramach ministerialnego stypendium w 2013 roku, żeby wspierać artystów i społeczników – i od tamtej pory prowadzony jest pro publico bono (mimo wielokrotnych prób zdobycia miejskiego dofinansowania). Zespół Miej Miejsce (wśród stałych współpracowników są Marta Madejska, Szymon Iwanowski, Łukasz z Bałut, Kosma Nykiel, Marta Zdanowska, Eliza Gaust i wiele innych utalentowanych osób; internetowe łamy są otwarte dla każdego, kto chce współpracować) uważnie przygląda się Łodzi i łódzkiej kulturze.

Joanna Szumacher i Piotr Strzemieczny. Nominacja za działalność Stowarzyszenia Nowa Kultura i Edukacja oraz Galerii W Y. Stowarzyszenie NKiE postawiło sobie za cel prezentację dorobku nieistniejących już łódzkich galerii sztuki. W 2021 r. w Fabryce Sztuki otwarto ekspozycję „Ewa Partum. Galeria Adres. Miejsce, sytuacja, okazja, oferta" (prekursorka sztuki feministycznej i krytycznej prowadziła w latach 1972-1977 w Łodzi „najmniejszą galerię świata" – najpierw przy ul. Piotrkowskiej 86, przy łódzkiej siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków, później – we własnym mieszkaniu).

NOMINOWANI W KATEGORII DEBIUTANT

Sara Szymańska. Studentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorka wyjątkowej animacji o bliźniaczej więzi „Pięć minut starsza" – prezentowanej m.in. na festiwalu w Clermont-Ferrand czy w MoMa w Nowym Jorku. Zwyciężczyni Grand Prix w Konkursie Polskim Festiwalu Animator.

Natalia Durszewicz. Studentka Szkoły Filmowej w Łodzi, której film „Bestie wokół nas" miał premierę podczas festiwalu w Cannes. W obrazie skupia się na odwróceniu ról drapieżników i ofiar. Prezentuje świat, w którym nikt nie jest jednoznacznie niewinny.

Karolina Kajetanowicz. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Animację „Zieleń", jak mówi, stworzyła, aby zmysły odbiorcy mogły odpocząć pomiędzy prawdziwymi filmami. Obraz ten znalazł się w konkursach wielu prestiżowych festiwali, m.in. AFI Fest w Los Angeles.

WIĘCEJ O NOMINOWANYCH DEBIUTANTACH >>> TUTAJ

Katarzyna Miechowicz. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorka animacji „Okruszki życia", która została doceniona m.in. w Hiszpanii. Artystka nie boi się absurdu. Wywiad ze stadkiem pulchnych kucyków czy niepokój związany z własną stopą – to tylko część tej historii.

Michał Balas. Student Akademii Muzycznej w Łodzi, okrzyknięty „Indywidualnością Wiolonczelową 2021". Zwycięzca I Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego. Jego talent doceniono m.in. w Waszyngtonie.

Anastasiya Zaretskaya. Urodzona w Brześciu absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W swojej kolekcji ubrań „Hate" używa mody, aby opowiedzieć o znęcaniu się w internecie, które – jak podkreśla – jest przejawem tej samej nienawiści, która doprowadziła do palenia czarownic.

Kamil Wesołowski. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, którego fascynują działalność koła gospodyń wiejskich, kamp, queer i Dolny Śląsk. W swoich kolekcjach odchodzi od roli płci w projektowaniu ubrań.

Zespół HEIMA. Grupa łódzkich muzyków, której historia zaczęła się na ulicy Piotrkowskiej, gdzie grali dla przechodniów. Nie tak dawno wydali debiutancki album „W domu". Są laureatami nagrody Soundedit Spotlight’ 20, a także finalistami Jarocińskich Rytmów Młodych.

Anna Aksamitowska-Goncerz. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zdobyła osiem z dwunastu nagród fundowanych przez partnerów Gali ASP, gdzie zaprezentowała kolekcję, która zmusza do refleksji nad hipokryzją współczesnego świata i problemem wszechobecnego konsumpcjonizmu.

Adam Pluta. Student Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Właściciel marki odzieżowej Sad Human. Miał być mechanikiem samochodowym, ale wybrał modę. Stworzył kolekcję ubrań przeznaczonych dla ludzi, którzy mają słabszy dzień i zależy im na tym, aby zniknąć w tłumie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    a może jakieś mega-specjalne wiosło dla Suchana?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    "i świat"? aleście się napompowali fiu fiu fiu
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    czy osoba heteronormatywna ma szansę na wygraną? Nie mówię o nominacji bo może jakaś się znajdzie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    3