Już w najbliższą noc z soboty na niedzielę (14/15 maja) odbędzie się Noc Muzeów 2022. W tym roku specjalna linia muzealna będzie obsługiwana zabytkowymi autobusami. Pojedzie z placu Niepodległości do Zajezdni Muzealnej Brus.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zobacz, co będzie działo się w Łodzi w czasie Nocy Muzeów 2022

Łódzka Nocy Muzeów jest częścią Europejskiej Nocy Muzeów – wydarzenia odbywającego się w 120 miastach europejskich. Warto wspomnieć, że będzie to pierwsza edycja po dwuletnim okresie epidemii koronawirusa. Wówczas odbywały się wydarzenia online.

W nocy z 14 na 15 maja od godz. 18, bawet do 2 w nocy będzie można wziąć udział w bezpłatnych wydarzeniach kulturalnych, które organizuje blisko 40 różnych muzeów i instytucji w Łodzi. Lista dostępnych placówek znajduje się na stronie internetowej www.uml.lodz.pl.

Noc Muzeów 2022 w Łodzi. Zabytkowe autobusy na ulicach

Co roku Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi uruchamiał specjalne linie muzealne – autobusowe i tramwajowe, które kursowały pomiędzy najpopularniejszymi placówkami.

W tym roku na drodze organizacji linii muzealnych stanęły – i to dosłownie – liczne remonty, które toczą się w Łodzi. Stąd skoncentrowano się na jednej linii. Wyjątkiem będzie to, że zobaczymy na niej zabytkowe pojazdy, które pamiętają nasi rodzice czy dziadkowie.

Na specjalnej linii M spotkamy ikarusy 260 i 280 w wersji krótkiej i przegubowej, jelcza PR110M oraz mercedesa O405GN. Ten ostatni był przedstawicielem pierwszych niskopodłogowych autobusów w Łodzi. Na co dzień pojazdy gościnnie lub na stałe garażują w Zajezdni Muzealnej Brus, która pełnić będzie rolę jednej z krańcówek w czasie tegorocznej Nocy Muzeów.

Linia M: PLAC NIEPODLEGŁOŚCI – Piotrkowska, Tymienieckiego, Przędzalniana, Milionowa, aleja Śmigłego-Rydza, Kopcińskiego, Wydawnicza, aleja Piłsudskiego, Kilińskiego, aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, aleja Rodziny Grohmanów, Wierzbowa, Narutowicza, plac Dąbrowskiego, Sterlinga, Pomorska, plac Wolności, Legionów, Gdańska, Zielona, Legionów, Konstantynowska – ZAJEZDNIA MUZEALNA BRUS

ZAJEZDNIA MUZEALNA BRUS – Konstantynowska, Legionów, Zielona, Gdańska, Legionów, plac Wolności, Pomorska, Sterlinga, plac Dąbrowskiego, Narutowicza, Wierzbowa, aleja Rodziny Grohmanów, aleja Rodziny Scheiblerów, aleja Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, aleja Piłsudskiego, aleja Śmigłego Rydza, Tymienieckiego, Piotrkowska – PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

Muzealna linia M wyruszy z placu Niepodległości, a dalej jej trasa została wytyczona przez Księży Młyn, Monopolis, dworzec Łódź Fabryczna, Nowe Centrum Łodzi, Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź, plac Dąbrowskiego, plac Wolności do Zajezdni Muzealnej Brus .

Łódzki magistrat zaznacza, że fani motoryzacji i zabytków techniki podróż zabytkowymi autobusami będą mogli zakończyć zwiedzaniem dwóch komunikacyjnych obiektów - Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej i Zajezdni Muzealnej Brus przy ul. Konstantynowskiej, gdzie Noc Muzeów przygotowują MPK Łódź i Klub Miłośników Starych Tramwajów.

MPK Łódź. Inne linie zostaną wzmocnione

Muzea w Łodzi obsługiwać będą również pozostałe linie tramwajowe i autobusowe, których godziny kursowania wydłużone zostaną do ok. godz. 1 w nocy. Zapewnią łatwiejszy powrót z muzeów. Dotyczyć to będzie linii 2A, 2B, 10B, 11, 57 i 86

Linie tramwajowe 2A, 2B i 10B kursować będą z częstotliwością co 10 minut, natomiast linia tramwajowa 11 oraz linie autobusowe 57 i 86 – z częstotliwością co 20 minut. Ponadto wszystkie linie nocne obsługiwane będą autobusami przegubowymi, wyjątkiem będzie tylko linia N9.

Natomiast aby zapewnić dojazd do Muzeum Kinematografii na placu Zwycięstwa, linie nocne N1A i N1B zatrzymają się na dodatkowym przystanku na al. Piłsudskiego przy ul. Targowej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem