24 miejsca w Łodzi i regionie, z których każde oferuje inne doświadczenia. Arkadia zaprasza na spacer po parku romantycznym, Las Łagiewnicki do intensywniejszej aktywności fizycznej, a Ogród Botaniczny do poznawania tajemnic nie tylko regionalnej flory. Zachęcamy do głosowania na swoje ulubione miejsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trwa plebiscyt "Wyborczej" na najpiękniejsze miejsca zielone w Łodzi i regionie. Do wyboru są 23 propozycje, które zgłosili Czytelnicy. 12 w Łodzi i 12 w województwie łódzkim. W Łodzi na razie najwięcej głosów ma Las Łagiewnicki, na drugim miejscu jest Ogród Botaniczny, a na trzecim  park na Zdrowiu.

Zielone płuca (super)miasta

GŁOSUJCIE

Las Łagiewnicki to jeden z największych kompleksów leśnych położonych w granicach miasta w Europie. Jeszcze przed II wojną światową łódzki magistrat odkupił jego część od spadkobierców dawnych fabrykantów i postawił sobie za cel postawienie osiedla robotniczego i szpitala oraz sanatorium dla chorych na gruźlicę. Już wtedy chciano z Lasu Łagiewnickiego stworzyć zielone płuca Łodzi. Niedługo później pojawił się też pomysł utworzenia w tym miejscu "miasta-ogrodu". Las Łagiewnicki jest obecnie jednym z ulubionych zielonych terenów mieszkańców Łodzi. Podczas spacerów można tu spotkać nie tylko dzika czy jeża, ale nawet borsuka czy jenota.

Do spacerów po lesie i podglądania przyrody zachęca też Uroczysko Lublinek. Trzeba tylko zabrać ze sobą dobry preparat na komary, bo na podmokłych terenach trudno poradzić sobie z ich atakami. Po spacerze można odpocząć nad stawem. A nawet zrobić tam piknik i grilla na specjalnie wyznaczonych miejscach.

Miłośnicy odpoczynku w plenerze połączonego z atrakcjami kulinarnymi z pewnością będą też zainteresowani ofertą parku na Młynku. Miejsc do samodzielnego przygotowania jedzenia jest tam wiele, a do tego jest fantastyczny plac zabaw, staw, po którym można popływać rowerami wodnymi, park linowy czy boisko do siatkówki.

Superregiony 2022. Wygra Zalew Mrożyczka?

W województwie łódzkim faworytem wśród głosujących jest na razie Zalew Mrożyczka w Głownie. Ilością głosów trzykrotnie wyprzedził znajdujące się na drugim miejscu Arboretum w Rogowie. Na trzecim miejscu uplasowała się Spała.

Wśród pozostałych propozycji jest m.in. Zalew w Jeziorsku czy Uniejów i Poddębice. Widać więc, że mieszkańcy województwa lubią wodne atrakcje. Czy w dalszym toku głosowania przebiją się wyżej na liście? Prognozowana pogoda na drugą połowę maja zapowiada się słoneczna, a nawet upalna. Może to będzie impuls to eksplorowania nowych terenów, a następnie oddawania na nie głosów. Choć już teraz pierwsze miejsce Zalewu Mrożyczka w Głownie wyznacza trend w tym kierunku.

Ciekawostką dotyczącą zalewu jest to, że piasek na tutejszej plaży pochodzi z śródlądowych wydm, które znajdują się na terenie Głowna. Kąpielisko jest strzeżone, na plaży są darmowe leżaki i parasole. W sąsiedztwie jest plac zabaw dla dzieci, na dorosłych czekają rowery wodne. W pobliżu jest też wake park.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A gdzie Brus?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0