Listopad to ostatni miesiąc, w którym mężczyźni powyżej 45. i kobiety powyżej 40. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i zadbać o swoje zdrowie. Badać będzie się można w soboty.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ramach projektu "Bilansu zdrowia dojrzałej kobiety i dojrzałego mężczyzny" miasto przeznaczyło 230 tys. zł na ponad 600 pakietów medycznych, z których mogą skorzystać łodzianie. Na badania mogą zgłosić się panowie w przedziale wiekowym 45-70 lat oraz panie w wieku 40-65 lat. 

Jak zadbać o zdrowie? Lista oferowanych badań

Lista możliwych badań profilaktycznych, na które można się zapisać, jest zależna od płci. Panowie mogą skorzystać z: USG jamy brzusznej oraz gruczołu krokowego, EKG (choroby serca), badań AspAT (dolegliwości wątroby), ALAT (praca wątroby, mięśnie szkieletowe, sercowe i nerki), PSA (badania prostaty), morfologii (badania krwi), lipidogramu (weryfikuje m.in. poziom cholesterolu, pozwalając zapobiec np. udarowi, miażdżycy czy zawałowi), TSH (tarczyca), glukozy na czczo (pozwala m.in. na wykrycie cukrzycy), a także obszerne badania czynności nerek poprzez badania kreatyniny, mocznika i GFR. 

Panie natomiast mogą wybrać się na badania: USG ginekologiczne, USG jamy brzusznej, EKG, AspAT, ALAT, morfologię, lipidogram, TSH, glukoza na czczo, kreatynina, mocznik i GFR

Gdzie i kiedy można skorzystać z badań? 

Badania są przeznaczone dla wszystkich mieszkańców Łodzi (w podanym przedziale wiekowym). Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia NFZ. Wystarczy zgłosić się do dowolnej przychodni - która wciąż realizuje badania - na terenie miasta (nie obowiązuje rejonizacja). 

Badania obowiązują od września i trwają do końca listopada w soboty. Każda klinika sama wyznacza, kiedy przeprowadza bezpłatne badania. W przypadku Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera (badania odbędą się przy ul. Leczniczej 6) terminy to: 22 listopada (mężczyźni) oraz 19 i 26 listopada (kobiety). Miejskie Centrum Medyczne "Polesie" (badania w przychodni przy ul. Kasprzaka 27) przeprowadzi badania 5 listopada (wszystkie płcie). Badania profilaktyczne oferuje także Miejskie Centrum Medyczne "Górna".

Rejestracji na badania należy dokonywać w dni powszednie.

Robert Grześkowiak
Student polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim. Jako dziennikarz zajmuje się tematami społecznymi. Wielbiciel długich rozmów.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem