Przenośny dźwiękoszczelny parawan, dzięki któremu można wygospodarować przestrzeń do cichej pracy lub relaksu. Szafa pełniąca funkcję zmywarki, która nie wymaga poświęcania czasu na odpowiednie segregowanie i układanie naczyń. Co jeszcze można stworzyć, by życie w domu stało się przyjemniejszym?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapraszamy na warsztaty

Jeśli chcecie doświadczyć na własnej skórze, jak działa design thinking w projektowaniu skutecznych rozwiązań i rozwiązywaniu problemów, zapraszamy na warsztaty, które odbędą się w Łodzi 14 grudnia w Art Inkubatorze (sala A218, ul. Tymienieckiego 3).

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Szczegóły i link do rejestracji znajduje się na stronie bilety.cojestgrane24.pl/zaprojektowane_po_ludzku_lodz_2018.

Co to znaczy dom zaprojektowany po ludzku?

Zastanawiają się nad tym uczestnicy warsztatów, które odbywają się w całej Polsce w ramach projektu „Zaprojektowane po ludzku”. To architekci, projektanci, studenci, przedsiębiorcy. Wśród nich możecie być i Wy. Zapraszamy!

Warsztaty – z wykorzystaniem narzędzi design thinking i service design – prowadzą Beata Michalska-Dominiak oraz Piotr Grocholiński, reprezentujący Klientocentrycznych – społeczność zajmującą się rozwiązywaniem problemów i projektowaniem użytecznych rozwiązań, dla których punktem wyjścia są ludzie, którzy z nich korzystają. Współorganizatorami akcji są Agora SA i Amica.

Sam na sam ze sobą

Zaczynamy od wywiadów z użytkownikami, którzy – odpowiadając na pytania uczestników – są cennym źródłem informacji i inspiracji dotyczących potrzeb, oczekiwań, frustracji i zachwytów w kontekście wyzwania „dom zaprojektowany do ludzku” w podziale na dwa obszary: przestrzeń do gotowania i jedzenia oraz przestrzeń do odpoczynku, pracy, nauki i nawiązywania relacji.

Każdy z nas jest najlepszym ekspertem od swoich własnych potrzeb, szczególnie jeśli chodzi o oczekiwania dotyczące naszych domów i mieszkań – przestrzeni, w których spędzamy większość swojego życia.

Dlatego ludzie bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat swoich domowych przyzwyczajeń, oczekiwań, ale także aspiracji i marzeń odnośnie idealnych warunków mieszkaniowych.

Wnioski? Dom powinien zapewniać „po prostu spokój” i umożliwiać wyciszenie oraz relaks („każdy z nas potrzebuje swojej norki”, „nie łączymy pracy z relaksem”, „ma być sympatycznie”, „dom do odpoczynku, praca do pracy”).

Okazuje się, ze większość z nas, mimo że stara się pielęgnować relacje ze znajomymi i rodziną, potrzebuje też czasu i przestrzeni tylko dla siebie, chwili oddechu i bycia sam na sam ze sobą.

Nasze mieszkania mają być jasne, przestronne z przejrzyście wyznaczonymi strefami („nie mieszam relaksu z pracą”), zapewniać poczucie bezpieczeństwa i wolności.

Więcej niż stół

Kuchnia to serce domu („życie toczy się w kuchni”, „bo mama gotowała”, „stół to coś więcej niż miejsce do jedzenia”). To bezpieczna, przyjazna przestrzeń do przyrządzania posiłków, ale także do wspólnego gotowania, biesiadowania, spędzania wartościowego czasu z przyjaciółmi, dziećmi.

Lubimy spędzać czas w kuchni, eksperymentować, jeść i się bawić. Coraz bardziej zależy nam na tym, aby samodzielnie przygotowywać zróżnicowane, zdrowe i odżywcze posiłki.

Nie przepadamy jednak za sprzątaniem i żmudnymi, powtarzalnymi czynnościami. Chętnie więc wyręczamy się sprzętem, który ułatwia codzienne funkcjonowanie w kuchni („ma działać jakbym robiła ręcznie”). Większość badanych wspomina o tym, że największym problemem jest sprzątanie. Nie lubimy tego robić! Kuchnia ma być bezpieczna, funkcjonalna, a proste w obsłudze urządzenia w niej wykorzystywane („piekarnik – byle piekł”) mają działać niezawodnie i trochę w tle pomagać nam oszczędzać czas i pieniądze.

Dzięki tym wywiadom można sformułować szczegółowe wyzwania projektowe, które stają się punktem wyjścia tworzenia nowych produktów do domu. „Jak moglibyśmy zagospodarować przestrzeń domu, aby znalazły się tam wydzielone obszary zarówno do relaksu, jak i spędzania wspólnego czasu z domownikami?”, „Jak moglibyśmy zwiększyć przestrzeń w kuchni, aby umożliwić swobodne spędzanie czasu i gotowanie ze znajomymi?

Nie bój się błądzić

Co zrobić, żeby żyło nam się coraz lepiej i wygodniej? Pomysły podpowiadają uczestnicy warsztatów, wychodząc poza utarte schematy.

Najważniejsze jednak jest to, co wynoszą z tych spotkań:

1. Wejdź w buty klienta, idź za nim ścieżką, którą kroczy – dzięki temu będziesz miał szansę poznać jego prawdziwe potrzeby, problemy i zaproponować rozwiązanie, które spełni jego oczekiwania.

2. Pracuj w grupie, ucz się od innych i dziel swoją wiedzę. Wspólny potencjał, który stworzycie, zapewni dużo bardziej wartościowe rezultaty.

3. Nie bój się popełniania błędów. Sukcesy są miłe, ale to właśnie dzięki porażkom uczymy się najwięcej.

4. Prototypuj i testuj. Nie trać czasu na gdybanie i teoretyzowanie. Myśl rękami, próbuj, zamieniaj swoje pomysły na działające prototypy i sprawdzaj z użytkownikami, czy działają.

_____

* Beata Michalska-Dominiak – moderator design thinking, praktyk z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu i kierowaniu projektami oraz wsparciu procesów transformacyjnych w organizacjach. Członek Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności. Rezydent Art Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Współzałożyciel społeczności Klientocentryczni skupiającej ekspertów z zakresu design thinking, service design, UX, customer research. Czerpie z potencjału myślenia projektowego podczas prowadzenia szkoleń i warsztatów dla biznesu, administracji publicznej, edukacji i sektora pozarządowego. Współpracuje z uczelniami. Bierze udział w konferencjach, kongresach w roli eksperta. Angażuje się w wiele inicjatyw, w ramach których zamienia problemy na wyzwania i wspiera w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem