"Wyborcza", ogłaszając nową nagrodę - Wiosła Kultury - zamierza docenić tych, dzięki którym Łódź jest miastem barwnym, energetycznym, nieprzewidywalnym. Artystów. Kto otrzyma Wiosła, dowiemy się 13 marca podczas uroczystej gali w Scenie Monopolis.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Słyszycie „Łódź” – i widzicie wielkie miasto z czerwonej cegły. Fabryki i famuły zbudowane z rozmachem dwa wieki temu, a dziś pieczołowicie rewitalizowane. Przepiękne pałace i wille, w których żyli ci, którzy XIX-wieczną potęgę Łodzi budowali, a w których dziś swoje siedziby znalazły biznes, nauka, kultura. Takiego klimatu nie znajdziecie w żadnym innym mieście. I nigdzie indziej nie spotkacie ludzi, którzy z takim zapałem wciąż tworzą swoje miasto.

Dziś – ogłaszając nową łódzką nagrodę Wiosła Kultury – chcemy docenić tych, dzięki którym słysząc „Łódź”, zobaczycie miasto barwne, energetyczne, nieprzewidywalne. Artystów.

"Wyborcza" promuje i nagradza

Zamierzamy promować i nagradzać – po pierwsze – utalentowanych młodych ludzi, którzy dopiero chwytają za wiosła, by płynąc pod prąd, szukać własnych dróg. Debiutantów, o których – jestem tego pewna – za parę lat będzie głośno nie tylko w Łodzi.

Po drugie animatorów, dla których kultura to nie tylko uczestnictwo w wydarzeniu przygotowanym przez powołaną do tego instytucję. Tych, którzy docierają na łódzkie osiedla czy podwórka i organizują uliczne spacery, koncerty pod chmurką czy spektakle w parkach. Wyciągając nas z domów, uczą wspólnego bycia i współprzeżywania.

I w końcu – last, but not least – chcemy honorować tych, dzięki którym łódzcy artyści mogą złapać wiatr w żagle: mecenasów kultury.

Zwycięzców w pierwszej i drugiej kategorii wyłonią nasi czytelnicy w głosowaniu internetowym; mecenasa wskaże redakcja łódzkiej „Wyborczej”. Już dziś czekamy na Wasze podpowiedzi. Kogo powinniśmy docenić? Piszcie na: listy@lodz.agora.pl.

Specjalne Wiosło kultury od Wielkiej Kapituły

Ale to nie koniec. Mamy jeszcze jedno – specjalne – Wiosło. Dostaną je twórcy wydarzenia, które doceniono w kraju i za granicą, dzięki czemu Łódź mogła wypłynąć na szerokie wody.

Wydarzenie to wskaże Wielka Kapituła. Obok przedstawicieli „Wyborczej” i Monopolis zgodzili się w niej zasiąść – za co jestem im ogromnie wdzięczna – związani z Łodzią artyści mający na koncie wiele wspaniałych sukcesów: producentka filmowa Ewa Puszczyńska, aktorzy Agnieszka Więdłocha, Kamil Maćkowiak i Borys Szyc, muzyk Piotr Rogucki, a także grafik Andrzej Pągowski, autor plakatów filmowych i teatralnych.

Do zobaczenia w Scenie Monopolis

Nagrodą są prawdziwe wiosła – drewniane, dwumetrowe, przygotowane przez artystów z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych (specjalne podziękowania). Kto dostanie te dzieła sztuki, okaże się 13 marca podczas gali w Scenie Monopolis. A dzień wcześniej w tym samym miejscu będziemy rozmawiać z przedstawicielami władz Katowic, Wrocławia, Lublina, Kutna czy Łodzi o tym, jak kultura może napędzać rozwój miast.

Serdecznie zapraszam. A więc – do Wioseł!

Partnerami wydarzenia są Clariant (partner strategiczny), Rossmann, Uniwersytet Łódzki i Veolia.

Monopolis w Łodzi
Monopolis w Łodzi  Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Chcesz wiedzieć pierwszy, co ważnego dzieje się w Łodzi? Wyślemy Ci to na „komórkę”. Ściągnij aplikację „Wyborczej” i czekaj na powiadomienia. Jak to zrobić?

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nagroda powinna przed wszystkim powędrować do inicjatorów Manifestu Wolnej Kultury Łodzi. Bo mądre zarządzanie kulturą to podstawa do jej rozwoju i do zainteresowania nią widzów.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pecunia non olet, ale przyzwoitość nakazuje, żeby opatrzyć artykuł dopiskiem "Tekst sponsorowany" albo, jak to się ostatnio upowszechnia - "Tekst powstał we współpracy z partnerem".
  @ptr002
  To nie jest tekst sponsorowany. To nasza - łódzkiej "Wyborczej" - nagroda. Naszym partnerem jest właśnie Monopolis. Tam odbędzie się gala. Pozdrawiam
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @bderdzik
  Wiesz, my mamy więcej niż 10 lat
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @ptr002
  Nie rozumiem. To nagroda Wyborczej organizowana z Monopolis.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @bderdzik
  cały tekst brzmi jak napisany nie przez dziennikarza, a PRowca Monopolis. Serio tego nie widzisz/nie rozumiesz, czy jednak sądzisz że mamy 10 lat?
  już oceniałe(a)ś
  2
  1