Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Słyszycie „Łódź” – i widzicie wielkie miasto z czerwonej cegły. Fabryki i famuły zbudowane z rozmachem dwa wieki temu, a dziś pieczołowicie rewitalizowane. Przepiękne pałace i wille, w których żyli ci, którzy XIX-wieczną potęgę Łodzi budowali, a w których dziś swoje siedziby znalazły biznes, nauka, kultura. Takiego klimatu nie znajdziecie w żadnym innym mieście. I nigdzie indziej nie spotkacie ludzi, którzy z takim zapałem wciąż tworzą swoje miasto.

Dziś – ogłaszając nową łódzką nagrodę Wiosła Kultury – chcemy docenić tych, dzięki którym słysząc „Łódź”, zobaczycie miasto barwne, energetyczne, nieprzewidywalne. Artystów.

"Wyborcza" promuje i nagradza

Zamierzamy promować i nagradzać – po pierwsze – utalentowanych młodych ludzi, którzy dopiero chwytają za wiosła, by płynąc pod prąd, szukać własnych dróg. Debiutantów, o których – jestem tego pewna – za parę lat będzie głośno nie tylko w Łodzi.

Po drugie animatorów, dla których kultura to nie tylko uczestnictwo w wydarzeniu przygotowanym przez powołaną do tego instytucję. Tych, którzy docierają na łódzkie osiedla czy podwórka i organizują uliczne spacery, koncerty pod chmurką czy spektakle w parkach. Wyciągając nas z domów, uczą wspólnego bycia i współprzeżywania.

I w końcu – last, but not least – chcemy honorować tych, dzięki którym łódzcy artyści mogą złapać wiatr w żagle: mecenasów kultury.

Zwycięzców w pierwszej i drugiej kategorii wyłonią nasi czytelnicy w głosowaniu internetowym; mecenasa wskaże redakcja łódzkiej „Wyborczej”. Już dziś czekamy na Wasze podpowiedzi. Kogo powinniśmy docenić? Piszcie na: listy@lodz.agora.pl.

Specjalne Wiosło kultury od Wielkiej Kapituły

Ale to nie koniec. Mamy jeszcze jedno – specjalne – Wiosło. Dostaną je twórcy wydarzenia, które doceniono w kraju i za granicą, dzięki czemu Łódź mogła wypłynąć na szerokie wody.

Wydarzenie to wskaże Wielka Kapituła. Obok przedstawicieli „Wyborczej” i Monopolis zgodzili się w niej zasiąść – za co jestem im ogromnie wdzięczna – związani z Łodzią artyści mający na koncie wiele wspaniałych sukcesów: producentka filmowa Ewa Puszczyńska, aktorzy Agnieszka Więdłocha, Kamil Maćkowiak i Borys Szyc, muzyk Piotr Rogucki, a także grafik Andrzej Pągowski, autor plakatów filmowych i teatralnych.

Do zobaczenia w Scenie Monopolis

Nagrodą są prawdziwe wiosła – drewniane, dwumetrowe, przygotowane przez artystów z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych (specjalne podziękowania). Kto dostanie te dzieła sztuki, okaże się 13 marca podczas gali w Scenie Monopolis. A dzień wcześniej w tym samym miejscu będziemy rozmawiać z przedstawicielami władz Katowic, Wrocławia, Lublina, Kutna czy Łodzi o tym, jak kultura może napędzać rozwój miast.

Serdecznie zapraszam. A więc – do Wioseł!

Partnerami wydarzenia są Clariant (partner strategiczny), Rossmann, Uniwersytet Łódzki i Veolia.

Monopolis w ŁodziMonopolis w Łodzi Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

Chcesz wiedzieć pierwszy, co ważnego dzieje się w Łodzi? Wyślemy Ci to na „komórkę”. Ściągnij aplikację „Wyborczej” i czekaj na powiadomienia. Jak to zrobić?

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.