O tym, kto dostanie Wiosło w kategorii wydarzenia, dzięki któremu Łódź wypłynęła na kulturalne wody kraju i zagranicy, zdecydują m.in. Ewa Puszczyńska, Agnieszka Więdłocha, Kamil Maćkowiak, Borys Szyc, Andrzej Pągowski, Piotr Rogucki. Wielka gala odbędzie się 13 marca w Scenie Monopolis.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Kolorowe piękne wiosło na plakacie inaugurującym naszą nową nagrodę umieścił Andrzej Pągowski, wybitny grafik.

Dla kogo Wiosła Kultury?

Artysta świetnie uchwycił myśl, która doprowadziła nas – dziennikarzy „Wyborczej” – do stworzenia Wioseł kultury. Bo to nagroda dla ludzi, dzięki którym Łódź staje się miastem barwnym, energetycznym, nieprzewidywalnym.

Plakat przygotował Andrzej Pągowski
Plakat przygotował Andrzej Pągowski  Andrzej Pągowski

Okazało się, że nasza idea jest bliska szefostwu Monopolis, z którymi organizujemy przedsięwzięcie.

Dołączyli do nas również wyjątkowi artyści, godząc się wziąć udział w pracach kapituły, która wyłoni zwycięzcę w kategorii Wydarzenie, dzięki któremu o Łodzi było głośno w kraju i poza nim. Oprócz Andrzeja Pągowskiego oraz przedstawicieli „Wyborczej” i Monopolis – są to: Ewa Puszczyńska, producentka m.in. uhonorowanej Oscarem „Idy”, aktorka filmowa i teatralna Agnieszka Więdłocha, pochodzący z Łodzi aktor Borys Szyc, muzyk Piotr Rogucki oraz Kamil Maćkowiak – aktor, tancerz, producent i dyrektor artystyczny Sceny Monopolis.

Wielka gala w Scenie Monopolis

Właśnie w Scenie Monopolis już za miesiąc, 13 marca, wręczymy cztery nagrody – prawdziwe drewniane wiosła przygotowane przez artystów z łódzkiej ASP.

Pierwsze – jak już wspomniałam – przyzna kapituła, a otrzymają je twórcy wydarzenia, które pozwoliło Łodzi wypłynąć na szerokie wody. Kolejne – w kategorii Mecenas kultury – przyzna redakcja „Wyborczej”.

Aż dwa Wiosła oddajemy Państwu – naszym Czytelnikom. Pierwsze, w kategorii Debiut, ma docenić utalentowanych młodych ludzi, którzy dopiero chwytają za wiosła, by, płynąc pod prąd, szukać własnych dróg. Drugie – w kategorii Animator – honoruje tych, którzy docierają na łódzkie osiedla czy podwórka i organizują uliczne spacery, koncerty pod chmurką czy spektakle w parkach; którzy wyciągając nas z domów, uczą wspólnego współprzeżywania.

Już 21 lutego zaprosimy Was do głosowania na Debiutantów i Animatorów. A do 14 lutego wciąż czekamy na Wasze podpowiedzi. Kogo powinniśmy zauważyć, docenić, nagrodzić?

Andrzej Pągowski podczas odsłonięcia swojej gwiazdy na ulicy Piotrkowskiej
Andrzej Pągowski podczas odsłonięcia swojej gwiazdy na ulicy Piotrkowskiej  TOMASZ STAŃCZAK

Piszcie na: listy@lodz.agora.pl.

Partnerami wydarzenia są Clariant (partner strategiczny), Rossmann, Uniwersytet Łódzki i Veolia.

Chcesz wiedzieć pierwszy, co ważnego dzieje się w Łodzi? Wyślemy Ci to na „komórkę”. Ściągnij aplikację „Wyborczej” i czekaj na powiadomienia. Jak to zrobić?


 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem