Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Pierwszy singiel "Dom" miał premierę w czerwcu, drugi "Za tysiąc lat" w październiku 2019.

Ale 28 lutego 2020 to dla zespołu Mortas teraz najważniejsza data. - Wychodzi nasz debiutancki album, pt. "Tu" - mówi Adam Mortas.

Jest ich trzech. Adam Mortas (wokal), absolwent wrocławskiej szkoły teatralnej, aktor, na co dzień można go zobaczyć w Teatrze Nowym w Łodzi, ale współpracuje też z Teatrem Muzycznym w Toruniu. To od jego nazwiska wzięła się nazwa zespołu. A wymyślił ją Bartłomiej Tarkowski (gitara akustyczna), psycholog i muzykoterapeuta, który wykłada na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, drugi członek zespołu. Trzeci to Michał Korpecki (instrumenty klawiszowe), lekarz, psychiatra, pracuje w Centralnym Szpitalu Klinicznym na oddziale psychiatrycznym przy Czechosłowackiej.

Poznali się jeszcze w liceum, kończyli I LO im. Kopernika w Łodzi i tam zaczęli razem grać. Najpierw na akademiach szkolnych, potem hobbistycznie.

Zajmowała ich głównie poezja śpiewana i piosenka aktorska. Stąd nagrody: Grand Prix na Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy, pierwsza nagroda na Festiwalu Metamorfozy Sentymentalne w Lublinie czy nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku.

zespół Mortaszespół Mortas archiwum prywatne

Teraz, jak mówią, mają fuzję gatunków muzycznych, czyli elementy popu, rocka, muzyki elektronicznej, ale poezja śpiewana wciąż się przewija. Ich pierwszy singiel "Jeśli" ukazał się w 2017 r.

Komponuje zazwyczaj Michał, teksty pisze Adam. Poza własnymi kompozycjami Mortas sięgał też po utwory czeskiego pieśniarza Jaromira Nohavicy albo tworzył muzykę do wierszy polskich poetów: Tuwima, Baczyńskiego czy Grochowiaka.

Teraz rozszerzyli skład zespołu o perkusję (Kamil Stasiak), bas (Michał Rybka) i klawisze (Bartek Staszkiewicz).

- W 2020 r. chcemy po prostu grać coraz więcej - mówi Adam.

W połowie roku możemy spodziewać się ich nowego singla, a po wakacjach ruszają z pracami nad drugą płytą.

Partnerami "Wioseł Kultury" są: Clariant (partner strategiczny), Rossmann, Uniwersytet Łódzki i Veolia.

Wiosła Kultury 2019Wiosła Kultury 2019 Andrzej Pągowski

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.