Zaczęło się od Trójki. Przez wiele tygodni single zespołu Mortas "Dom" i "Za tysiąc lat" utrzymywały się w czołówce Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. "Dom" znalazł się wśród 30 najlepszych utworów całego roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Pierwszy singiel "Dom" miał premierę w czerwcu, drugi "Za tysiąc lat" w październiku 2019.

Ale 28 lutego 2020 to dla zespołu Mortas teraz najważniejsza data. - Wychodzi nasz debiutancki album, pt. "Tu" - mówi Adam Mortas.

Jest ich trzech. Adam Mortas (wokal), absolwent wrocławskiej szkoły teatralnej, aktor, na co dzień można go zobaczyć w Teatrze Nowym w Łodzi, ale współpracuje też z Teatrem Muzycznym w Toruniu. To od jego nazwiska wzięła się nazwa zespołu. A wymyślił ją Bartłomiej Tarkowski (gitara akustyczna), psycholog i muzykoterapeuta, który wykłada na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, drugi członek zespołu. Trzeci to Michał Korpecki (instrumenty klawiszowe), lekarz, psychiatra, pracuje w Centralnym Szpitalu Klinicznym na oddziale psychiatrycznym przy Czechosłowackiej.

Poznali się jeszcze w liceum, kończyli I LO im. Kopernika w Łodzi i tam zaczęli razem grać. Najpierw na akademiach szkolnych, potem hobbistycznie.

Zajmowała ich głównie poezja śpiewana i piosenka aktorska. Stąd nagrody: Grand Prix na Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy, pierwsza nagroda na Festiwalu Metamorfozy Sentymentalne w Lublinie czy nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku.

zespół Mortas
zespół Mortas  archiwum prywatne

Teraz, jak mówią, mają fuzję gatunków muzycznych, czyli elementy popu, rocka, muzyki elektronicznej, ale poezja śpiewana wciąż się przewija. Ich pierwszy singiel "Jeśli" ukazał się w 2017 r.

Komponuje zazwyczaj Michał, teksty pisze Adam. Poza własnymi kompozycjami Mortas sięgał też po utwory czeskiego pieśniarza Jaromira Nohavicy albo tworzył muzykę do wierszy polskich poetów: Tuwima, Baczyńskiego czy Grochowiaka.

Teraz rozszerzyli skład zespołu o perkusję (Kamil Stasiak), bas (Michał Rybka) i klawisze (Bartek Staszkiewicz).

- W 2020 r. chcemy po prostu grać coraz więcej - mówi Adam.

W połowie roku możemy spodziewać się ich nowego singla, a po wakacjach ruszają z pracami nad drugą płytą.

Partnerami "Wioseł Kultury" są: Clariant (partner strategiczny), Rossmann, Uniwersytet Łódzki i Veolia.

Wiosła Kultury 2019
Wiosła Kultury 2019  Andrzej Pągowski

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Adam <3 robicie super muzykę, chłopaki!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0