Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Dopóki są ludzie, którzy chcą robić razem coś dobrego, Orkiestra gra i nic jej nie zatrzyma - uważa Krzysztof Lepiarz, szef łódzkiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Manufakturze, największego w Łodzi. Podkreśla, że chętnych wolontariuszy jest - mimo pandemii - nieco więcej niż w zeszłym roku. - Na ulice Łodzi wyjdzie ponad 1 tys. osób z puszkami - podkreśla.

Wszystkie one będą zbierać pieniądze na zakup nowoczesnych urządzeń medycznych dla dziecięcych oddziałów laryngologicznych i diagnostyki głowy.

28. Finał WOŚP 2020 w Łodzi 28. Finał WOŚP 2020 w Łodzi  Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Finał WOŚP w czasach koronawirusa

Pierwotnie 29. Finał WOŚP finał miał się odbyć 10 stycznia, jednak ze względu na pandemię koronawirusa i "narodową kwarantannę" został przesunięty o trzy tygodnie. Orkiestra wobec tego zagra 31 stycznia z 1362 sztabami w Polsce i za granicą. 63 z nich to sztaby z województwa łódzkiego, 10 - z Łodzi. Największy znajdzie się jak co roku w Manufakturze.

Co oprócz terminu pandemia koronawirusa zmienia w przygotowaniach?

- Tak naprawdę spodziewaliśmy się większych trudności niż te, z jakimi musieliśmy się zmierzyć. Główna różnica będzie polegać na tym, że będziemy rozliczać wolontariuszy przez dwa dni, w niedzielę i poniedziałek, bo każdy z nich musi zapisać się na konkretną godzinę na zdanie puszki, a jednorazowo nie możemy przyjąć więcej osób, niż mamy liczarek - mówi Krzysztof Lepiarz, szef sztabu WOŚP w Manufakturze.

Wolontariusze dodatkowo będą wyposażeni w podarowane przez sponsorów maseczki i rękawiczki, a serduszka mają być wycięte wcześniej i tak przygotowane do rozdawania darczyńcom.

Krzysztof Lepiarz podkreśla, że jak co roku WOŚP wspiera Manufaktura i na pewno w galerii handlowej oraz na rynku będzie można spotkać kwestujących wolontariuszy.

- Mimo wszystko jednak staramy się zorganizować to, na co pozwalają nam warunki, tym bardziej że będzie to niedziela handlowa, więc centrum i tak będzie otwarte. Pracujemy nad uruchomieniem sklepiku sztabowego, w którym będzie można zdobyć za wrzut do puszki gadżety wyprodukowane z okazji 29. finału - mówi Lepiarz. Zaznacza, że wszystko będzie zorganizowane z zachowaniem obostrzeń pandemicznych. - Szukamy rozwiązań, które zapewnią łodzianom bezpieczeństwo - podkreśla.

Budowa tunelu średnicowego i buty Jurka Owsiaka

WOŚP jak co roku gra jednak nie tylko w dniu finału. Już teraz można brać udział w aukcjach internetowych organizowanych przez sztaby.

- W tym roku mocno zachęcamy do uczestniczenia w nich, bo to całkowicie bezpieczna forma, a i produkty, i atrakcje, jakie oferujemy, są niepowtarzalne - mówi Lepiarz. - Wystarczy wspomnieć zwiedzanie budowy łódzkiego tunelu  średnicowego czy spędzenie dnia z żyrafami w łódzkim zoo - wymienia.

Oferta jest jednak dużo szersza - w sumie obejmuje 101 niepowtarzalnych przedmiotów - jak pióro marki Sheaffer z autografem Jurka Owsiaka - i atrakcji - np. przejazd psim zaprzęgiem dla dziecka (tutaj znajdziesz aukcje).

W ramach aukcji WOŚP - choć organizowanej nie przez łódzki sztab - można również kupić przygotowane przez łódzkiego szewca Piotra Świątka buty, które Jurek Owsiak nosił podczas poprzedniego finału (tutaj) oraz glany z napisem "Wygramy", hasłem 29. finału, które łodzianin przygotował z okazji Najpiękniejszej Domówki Świata, czyli 26. edycji Festiwalu Pol'and'Rock, który odbył się w minionym roku online (tutaj).

Część aukcji trwa do 20 stycznia, część - do 14 lutego.

Niepowtarzalne łódzkie licytacje WOŚP, tym razem online

Jak co roku w Łodzi, po raz piąty odbędą się również "Licytacje WOŚP" z udziałem wyjątkowych gości ze świata polityki, sportu i sztuki. Edycję tradycyjnie organizuje Zbyszek Pietrzak z Pokojowego Patrolu WOŚP, dla którego będzie to 20. finał w roli wolontariusza.

- Udział w licytacjach wezmą udział 24 osoby. Nie obędzie się również bez pięciu przerw muzyczno-tanecznych - zapowiada Zbyszek Pietrzak.

28. Finał WOŚP 2020 w Łodzi 28. Finał WOŚP 2020 w Łodzi  Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Licytacje będą nadawane na żywo ze specjalnie przygotowanego studia w Manufakturze. W czasie 29. Finału WOŚP rozpoczną się o godz. 11.29 i potrwają do 19. W tym czasie zaproszeni goście przekażą osobisty upominek, który - razem z gadżetem WOŚP - pojawi się na aukcji na Allegro i będzie licytowany od kwoty 29 zł do 14 lutego. Kto przekaże rzecz na licytację?

Wśród zaproszonych gości są m.in. wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka, poseł Tomasz Trela, prof. Jarosław Płuciennik, przewodniczący rady miejskiej Marcin Gołaszewski, ale także sędzia Anna Maria Wesołowska, ks. Wojciech Michał Lemański, Naczelny Szewc WOŚP Piotr Świątek, senator Artur Dunin, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki prof. Maciej Banach czy dziennikarz Maciej Orłoś.

Licytacje będzie można śledzić 31 stycznia na żywo na kanale na YouTubie i Facebooku sztabu.

WOŚP zagości na Jarmarku u Geyera

Wszystko wskazuje na to, że - o ile nie zmienią przepisy rządowe - odbędzie się również, tym razem w ramach 29. Finału WOŚP, Jarmark u Geyera, czyli kiermasz rękodzieła, produktów regionalnych i serów w łódzkich Ogrodach Geyera, podczas którego odbędzie się kwesta.

- To oczywiście nie będzie impreza masowa, ale dysponujemy dużym rynkiem, na którym miejsce znajdzie około 50 wystawców i wielu łodzian. Nie chcemy rezygnować z tej formy wsparcia. W zeszłym roku udało się nam zebrać około 5 tys. zł i mamy nadzieję ten wynik w tym roku powtórzyć - mówi Monika Gromek z Ogrodów Geyera. - Obowiązują maseczki, zapewnimy płyn do dezynfekcji, dezynfekowany będzie węzeł sanitarny - dodaje.

Jarmark odbędzie się w sobotę i niedzielę (30-31.01) między godz. 11 a godz. 17. Na rynku będzie można oczywiście spotkać kwestujących wolontariuszy.

Nie zabraknie również Jarka Piechoty, towerrunnera, który po raz kolejny w ramach projektu "Z Piechotą po schodach" będzie wchodził na 13. piętro najwyższego łódzkiego biurowca Orion Business Tower. Za każde wejście sponsorzy będą przekazywać odpowiednią kwotę na rzecz WOŚP.

Kolejnym sposobem na wsparcie WOŚP jest wpłacenie datku na e-skarbonkę konkretnego wolontariusza.

- Wielu z nich już je uruchomiło - podkreśla Krzysztof Lepiarz. - Zadziwia mnie to, jak chętnie ludzie wpłacają na nie pieniądze. W mojej wirtualnej puszce jest już 844 zł, choć założyłem ją po raz pierwszy. Te e-skarbonki już w znaczący sposób wypełniły puszkę Orkiestry - mówi Zbyszek Pietrzak.

"Wyborcza" gra z WOŚP. Prenumerata na 100 lat i wyjątkowa okładka

Wirtualną skarbonkę uruchomi również "Gazeta Wyborcza", która jak co roku włącza się do akcji WOŚP. Można wziąć również udział w organizowanych przez nią licytacjach i powalczyć m.in. o spacer z Adamem Wajrakiem po Puszczy Białowieskiej wraz z noclegiem w Białowieży i pakietem książek oraz 100-letnią prenumeratę wyborczej.pl.

Dodatkowo - po raz pierwszy w historii - będzie można dzięki licytacji stać się bohaterem lub bohaterką pierwszej strony lokalnego, piątkowego tygodnika "Gazety Wyborczej" w jednym z 20 miast - m.in. w Łodzi. Licytacja potrwa do 1 lutego.

Dzięki wszystkim dotychczasowym wpłatom na nieco ponad dwa tygodnie przed finałem zadeklarowana kwota na koncie WOŚP to już ponad 9,3 mln zł. - To absolutnie historyczna chwila - uważa Zbyszek Pietrzak. - Pomimo pandemii Łódź gra 29. raz i jesteśmy dalej z Jurkiem, do końca - dodaje.

Zostań bohaterem okładki Tygodnika Łódź!

W tym roku "Gazeta Wyborcza" uruchomi licytację, jakiej jeszcze dotąd nie było. Każda i każdy z Was może zostać bohaterem lub bohaterką pierwszej strony lokalnego, piątkowego tygodnika "Gazety Wyborczej" w jednym z 20 miast.

To okazja, żeby zaprezentować siebie, swoją firmę, to, co produkujecie, z czego jesteście dumni. Możecie opowiedzieć o swoich pasjach, ulubionych miejscach w mieście, o kimś, kto jest dla was wyjątkowy.

Oferujemy przygotowanie - we współpracy z dziennikarzem i fotoreporterem - artykułu, w którym zwycięzca licytacji będzie mógł przedstawić swoją firmę, swoje produkty, swoje pasje, opowiedzieć o bliskiej sobie osobie czy ulubionych zakątkach w mieście.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.