„Chcemy docenić tych, dzięki którym, słysząc „Łódź”, zobaczycie miasto barwne, energetyczne, nieprzewidywalne. Artystów” – tak mówiliśmy i pisaliśmy w ub. roku, ogłaszając Wiosła Kultury, nową nagrodę kulturalną łódzkiej „Wyborczej” i Monopolis.
Mimo zamykanych co chwila teatrów, kin, muzeów – udało się! I kto wie, czy nawet jeszcze nie mocniej biliśmy brawa i gratulowaliśmy nominowanym i nagrodzonym artystom, widząc ich walkę o to, by mimo pandemii pracować, tworzyć i nie tracić kontaktu z widzem.
My też nie zwalniamy, wciąż chcemy doceniać i nagradzać ich pracę. Dlatego wracamy z drugą edycją Wioseł Kultury.
Wiosła Kultury. Cztery kategorie
Wyróżnimy utalentowanych młodych ludzi, którzy dopiero wypływają na szerokie wody, nieraz płyną pod prąd, ale szukają własnych dróg. Debiutantów, o których za parę lat będzie głośno, nie tylko w Łodzi.
W kolejnej kategorii chcemy nagrodzić animatorów, dla których kultura to nie tylko uczestnictwo w wydarzeniu przygotowanym przez powołaną do tego instytucję. Tych, którzy docierają na łódzkie osiedla czy podwórka i organizują uliczne spacery, koncerty pod chmurką czy spektakle w parkach.
Jedno z wioseł powędruje też do tych, dzięki którym łódzcy artyści mogą złapać wiatr w żagle. W ten sposób chcemy pokazać mecenasów kultury, czyli osoby, instytucje, które wspierają – niekoniecznie finansowo – artystyczne pomysły.
W ostatniej, ale równie ważnej kategorii, nagrodzimy twórców wydarzenia, które doceniono w kraju i za granicą, dzięki czemu Łódź mogła wypłynąć na szerokie wody. Spektakle, wystawy, festiwale, filmy, książki, spotkania – mamy czym się chwalić i z czego wybierać.
Zwycięzców w kategorii debiutant, animator i wydarzenie wyłonią nasi czytelnicy w głosowaniu internetowym.
Kapituła nagrody wskaże mecenasa. Przyzna też drugie wiosło – w kategorii debiutant. Uważamy, że dziś młodym artystom szczególnie trudno realizować swoje marzenia i plany, dlatego tym bardziej chcemy ich promować i pokazywać ich pracę.
W kapitule zgodzili się zasiąść – za co bardzo dziękujemy – wybitni artyści: aktorzy Agnieszka Więdłocha, Kamil Maćkowiak, muzyk Piotr Rogucki, producentka filmowa Ewa Puszczyńska oraz grafik Andrzej Pągowski, autor plakatów filmowych i teatralnych.
Kto zasługuje na Wiosła Kultury?
Nagrodą są prawdziwe wiosła – drewniane, dwumetrowe, nad którymi już pracują artyści z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, a także członek naszej kapituły Andrzej Pągowski.
Rok temu zwycięzcą w kategorii debiutant został zespół Mortas, w swojej muzyce łączący elementy popu, rocka, muzyki elektronicznej i poezji śpiewanej. W 2020 r. wyszedł ich debiutancki album „Tu”.
Wiosło w kategorii animator powędrowało do Stowarzyszenia Tylko #KsiężyMłyn, które organizuje sąsiedzkie śniadania na Księżym Młynie, targi promujące lokalne rzemiosło, a także wystawy fotografii.
Mecenasem został Jerzy Czubak, prezydent Amcor Specialty Cartons, który wspiera finansowo m.in. Festiwal Muzyczny im. Rubinsteina i Nagrodę im. prof. Kotarbińskiego.
Za najlepsze wydarzenie uznano Igrzyska Wolności, czyli trzydniowe spotkania z udziałem kilkuset panelistów, m.in. z Agnieszką Holland, Krystianem Lupą, Jerzym Stuhrem.
Kto dostanie Wiosła Kultury w tym roku? Okaże się podczas gali w Scenie Monopolis.
A na razie czekamy na Wasze podpowiedzi. Kogo powinniśmy docenić i nominować do nagrody? Na zgłoszenia czekamy do 12 kwietnia.
Piszcie na: listy@lodz.agora.pl
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.
Kultury w tej Gazecie najmniej. Chyba, że w Monopolis :)