Supermiasta i Superregiony 2040. Co musi się zmienić Łodzi, byśmy mogli powiedzieć, że jest supermiastem? Wskażcie najważniejsze wyzwania.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ramach tegorocznego plebiscytu Supermiasta i Superregiony 2040 wybieramy najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed władzami samorządowymi. Przygotowaliśmy dwie listy – jedną dla Łodzi, drugą dla regionu. Na każdej jest 12 wyzwań zaproponowanych przez dziennikarzy łódzkiej „Wyborczej” i naszych Czytelników. Które z nich są – Waszym zdaniem – najważniejsze?

Wybierzemy po siedem z każdej listy – będą to wyzwania, które dostaną najwięcej Waszych wskazań. Głosowanie trwa do 3 maja, a wyniki opublikujemy 7 maja.

Gotowi? Do dzieła! Oto propozycje wyzwań dla Łodzi.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Supermiasta i Superregiony 2040. Wyzwania dla Łodzi

Cała Łódź pokryta monitoringiem. Łodzianie chcą się czuć bezpiecznie, potrzeba więc m.in. rozwoju monitoringu, odpowiednio atrakcyjnych i zadbanych przestrzeni oraz mądrych programów walki z wykluczeniem.

Kilkadziesiąt parków kieszonkowych w centrum. Rozwijanie terenów zielonych to ważny element tworzenia przyjaznego i atrakcyjnego miasta. Dlatego potrzebujemy nowych parków kieszonkowych, skwerów i zieleńców w centrum Łodzi.

Odbetonować łódzkie podwórka. Miasto musi być przygotowane na skutki zmian klimatu, które będą coraz większe. Potrzeba więc więcej terenów zielonych, odpowiedniego gospodarowania wodą, ograniczania szkodliwych emisji.

Łódź bez kopciuchów. Smog w Łodzi zabija ponad tysiąc osób rocznie. Tymczasem wymiana kopciuchów wciąż idzie bardzo wolno. Trzeba zlikwidować nieekologiczne piece i ograniczyć ruch samochodów w centrum miasta.

Walka z brudem. Łódź jest brudnym miastem, co mieszkańcy wytykają na każdym kroku. Zadbanie o czystość nie tylko zwiększy atrakcyjność miejskich przestrzeni, ale i bezpieczeństwo mieszkańców.

Śródmieście bez ruin. Trzeba dokończyć rewitalizację. Wciąż mamy mnóstwo budynków do remontu i wiele osób, którym potrzeba pomóc. Należy zburzyć wszystkie bezwartościowe, zrujnowane budynki w centrum, otwierając w ten sposób nowe tereny pod np. skwery; zwiększyć wydatki na programy remontu prywatnych zabytków.

Rewitalizacja w Łodzi. Remont zawalonej w 2019 roku kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku 29
Rewitalizacja w Łodzi. Remont zawalonej w 2019 roku kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku 29  Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Zielona fala dla komunikacji zbiorowej. Potrzebujemy zrównoważonego transportu. Łódź wciąż nie jest miastem nastawionym na komunikację miejską i pieszych, którzy faktycznie mieliby priorytet. A to konieczność, żeby mówić o atrakcyjnym mieście niezdominowanym przez samochody.

Łodzianie współrządzą miastem. Włączanie łodzian we współtworzenie miasta jest sercem nowej strategii Urzędu Miasta. Wyzwaniem dla władz będzie organizowanie w ciągu dwóch lat przynajmniej jednego panelu obywatelskiego w najważniejszych dla miasta sprawach, a potem wdrażanie jego postanowień w życie.

Łódź miastem na weekend. Orientarium, Atlas Arena, Księży Młyn, Piotrkowska, Monopolis – czym może przyciągać Łódź i czy może być miastem na weekend? Żeby tak się stało, należy stworzyć szlaki turystyczne łączące najciekawsze miejsca w Łodzi – również zielone tereny, obiekty wielofunkcyjne czy odnowione zabytki.

Ratunek dla lotniska. Trzecie miasto co do wielkości w Polsce powinno mieć lotnisko, z którego mieszkańcy mogliby podróżować w celach zawodowych i turystycznych. Wyzwaniem będzie zwiększenie ruchu pasażerskiego do minimum miliona pasażerów rocznie, a także rozwijanie cargo.

Walka z hałasem. Na wielu ulicach w mieście, które są drogami krajowymi, nie ma żadnej ochrony mieszkańców przed ponadnormatywnym hałasem. Należy ją zapewnić mieszkańcom najbardziej obciążonych ruchem samochodowym ulic.

Wschodnia obwodnica Śródmieścia. Żeby usprawnić komunikację w mieście, należy zbudować trasę północ – południe.

Nasza akcja Supermiasta i Superregiony 2040 zakończy się uroczystą galą 25 maja. Będzie można śledzić ją online.

Na najważniejsze wyzwania dla regionu można głosować TUTAJ >>

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ale misz-masz !
  1. To w końcu ratujemy to lotnisko kosztem ogromnych dopłat czy rezygnujemy ?
  2. Likwidujemy ruiny w Śródmieści ? A jakim cudem skoro magistrat przyjął inną strategię i remontuje budynki bez żadnej wartości albo odbudowuje te, które zawaliły się na skutek zużycia i zaniedbań. Włókiennicza i Rewolucji to najlepsze przykłady. O perypetiach z tzw.domem Reymonta wstyd pisać.
  3.Parki kieszonkowe - jak ten im. Ireny Tuwim pod który wycięto stare drzewa? Przecież tworzenie skwerów to powinien być standard a nie jakieś specjalne zadanie.
  4.Jak odbetonować ciasne podwórka, będące jednocześnie miejscem postoju samochodów ? Najpierw należy je otworzyć ale to wiąże się z innym podejściem do odnowy centrum.
  I tak można ciągnąć dalej. Bez ustalenia co chcemy osiągnąć i jakim miastem ma być Łódź żadne zaklęcia nie pomogą i będziemy kręcić się w pogoni za własnym ogonem. Takim celem który wymusiłby ogromne zmiany to plan renaturyzacji i otwarcia rzek w Łodzi.Niestety zarzucony i dlatego będziemy mieć bulwary nad zamkniętymi kanałami jako erzatc. No i jeszcze Expo jako "truskawka" na torcie.
  już oceniałe(a)ś
  21
  1
  SUPERMIASTO 2040...

  zadanie.

  Postawić kosze na odpady na każdym skrzyżowaniu i nie dalej niż 250 m od siebie.

  No to jest wysoko postawiona poprzeczka!!!
  @grafzero

  Oj tam oj tam, ty wiesz ile to koszy? Przetarg będzie, będzie moc.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @glos.wolny.wolnosc...
  No i trzeba powołać pełnomocnika prezydent - będzie odpowiadał za czystość w mieście...
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @(?'?-'?)?
  mamy takiego od jesieni zeszłego roku.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @gothmucha

  No ale się chłopi na nie wyrabia - jak każdy może gołym okiem ocenić. Dać mu że dwóch zastępców pełnomocnych!
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Kto to wymyślał? Dobrze sytuowany mieszkaniec przedmieść? Remonty prywatnych budynków? A o swoje miasto zadbało? Co z ich mieszkańcami? Co z ich łazienkami na korytarzach, dziurawymi dachami i piecami na śmieci? Dlaczego ciągle tyle kamienic nie jest podłączonych do miejskiej sieci? Prywatne kamienice w ruinnie powinny być odbierane właścicielom jeśli nie stać ich na utrzymanie. Dlaczego miasto ich nie opodatkuje, podobnie jak dziado-parkingów w miejscach wyburzeń?
  Tymi koszami chcecie uratować porządek? A będą opróżniane tak jak teraz? Dlaczego od wielu lat nie sa zamiatane i sprzątane ulice, poza tymi na pokaz? Znam miejsca w centrum, gdzie piach i błoto od strony jezdni przewyższa krawężniki a chwasty nie były usunięte od wiosny ubiegłego roku. Dołóżcie jeszcze więcej do lotniska dla prywatnych odrzutowców - to jest coś, czego najbardziej potrzebują mieszkańcy Łodzi.
  Dawno nic mnie tak na łódzkiej wyborczej nie wkurzyło jak ten artykuł. Zajmijcie się tym, czego Łodzianie potrzebują a nie szukaniem sposobów na przejęcie publicznych pieniędzy przez osoby prywatne.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  Halo- GDZIE JEST NAPISANE, ŻE MOZNA GŁOSOWAĆ TYLKO NA 1 CEL? TO ZMYŁKA DLA CZYTELNIKA! JA SUGEROWAŁAM SIĘ PODANĄ LICZBĄ 7 WYBRANYCH Z 12... A TU PO PIERWSZYM KONIEC? To mylące. Pytanie źle sformułowane nie da dobrej odpowiedzi.
  @Feel

  Odpowiedź jest przecież nieistotna, ale jeśli się mylę i miasto i wielomilionowe projekty rzeczywiście mają być zarządzane przez wyniki głosowań internetowych, to jesteście w większej dupie niż sobie wyobrażałem.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Niedługo 80 lat po wojnie, a Zachodnia wciąż wygląda jak zbombardowana ze 2 miesiące temu... każdy kto wreszcie doprowadzi do wyglądu tej ulicy jako normalnej ulicy, a nie jako planu zdjęciowego dla filmu o odzyskaniu niepodległości po II wojnie światowej - ma mój głos. Pewnie, inne cele też są ważne, ale ten ewidentnie czeka już zbyt długo.
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  Walka z wykluczeniem nie oznacza monitoringu wszędzie tylko zbudowanie wspólnotowości. A czego potrzebuje miasto, jest w programie Tak dla Łodzi. To są rzeczy od lat odkładane na świętego nigdy, bo zawsze ważniejsze są pomniki władz za kilkaset milionów.
  już oceniałe(a)ś
  14
  5
  zielona fala dla komunikacji miejskiej? Oto drobny przykład jak to działa w Łodzi. Tramwaj jedzie Piotrkowską od Górniaka i zamierza skręcić w lewo do przystanku Centrum. Zapala się zielone światło dla samochodów, które z Piotrkowskiej skręcają w lewo (w kierunku Kościuszki), a tramwaj stoi, stoi, stoi-tak przez 20 sekund, zaobserwowane wielokrotnie. Co ciekawe w tym miejscu tor jazdy tramwajów i samochodów nie przecina się, dlaczego więc tramwaje ruszają o 20 sekund później-może ktoś coś wie?
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  A co z ulicami, które wyglądają jak po bombardowaniu? Mają zachęcać turystów do odwiedzania miasta? Taki folklor?
  już oceniałe(a)ś
  9
  1