Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ramach tegorocznego plebiscytu Supermiasta i Superregiony 2040 wybieramy najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed władzami samorządowymi. Przygotowaliśmy dwie listy – jedną dla Łodzi, drugą dla regionu. Na każdej jest 12 wyzwań zaproponowanych przez dziennikarzy łódzkiej „Wyborczej” i naszych Czytelników. Które z nich są – Waszym zdaniem – najważniejsze?

Wybierzemy po siedem z każdej listy – będą to wyzwania, które dostaną najwięcej Waszych wskazań. Głosowanie trwa do 3 maja, a wyniki opublikujemy 7 maja.

Gotowi? Do dzieła! Oto propozycje wyzwań dla Łodzi.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Supermiasta i Superregiony 2040. Wyzwania dla Łodzi

Cała Łódź pokryta monitoringiem. Łodzianie chcą się czuć bezpiecznie, potrzeba więc m.in. rozwoju monitoringu, odpowiednio atrakcyjnych i zadbanych przestrzeni oraz mądrych programów walki z wykluczeniem.

Kilkadziesiąt parków kieszonkowych w centrum. Rozwijanie terenów zielonych to ważny element tworzenia przyjaznego i atrakcyjnego miasta. Dlatego potrzebujemy nowych parków kieszonkowych, skwerów i zieleńców w centrum Łodzi.

Odbetonować łódzkie podwórka. Miasto musi być przygotowane na skutki zmian klimatu, które będą coraz większe. Potrzeba więc więcej terenów zielonych, odpowiedniego gospodarowania wodą, ograniczania szkodliwych emisji.

Łódź bez kopciuchów. Smog w Łodzi zabija ponad tysiąc osób rocznie. Tymczasem wymiana kopciuchów wciąż idzie bardzo wolno. Trzeba zlikwidować nieekologiczne piece i ograniczyć ruch samochodów w centrum miasta.

Walka z brudem. Łódź jest brudnym miastem, co mieszkańcy wytykają na każdym kroku. Zadbanie o czystość nie tylko zwiększy atrakcyjność miejskich przestrzeni, ale i bezpieczeństwo mieszkańców.

Śródmieście bez ruin. Trzeba dokończyć rewitalizację. Wciąż mamy mnóstwo budynków do remontu i wiele osób, którym potrzeba pomóc. Należy zburzyć wszystkie bezwartościowe, zrujnowane budynki w centrum, otwierając w ten sposób nowe tereny pod np. skwery; zwiększyć wydatki na programy remontu prywatnych zabytków.

Rewitalizacja w Łodzi. Remont zawalonej w 2019 roku kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku 29Rewitalizacja w Łodzi. Remont zawalonej w 2019 roku kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku 29 Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Zielona fala dla komunikacji zbiorowej. Potrzebujemy zrównoważonego transportu. Łódź wciąż nie jest miastem nastawionym na komunikację miejską i pieszych, którzy faktycznie mieliby priorytet. A to konieczność, żeby mówić o atrakcyjnym mieście niezdominowanym przez samochody.

Łodzianie współrządzą miastem. Włączanie łodzian we współtworzenie miasta jest sercem nowej strategii Urzędu Miasta. Wyzwaniem dla władz będzie organizowanie w ciągu dwóch lat przynajmniej jednego panelu obywatelskiego w najważniejszych dla miasta sprawach, a potem wdrażanie jego postanowień w życie.

Łódź miastem na weekend. Orientarium, Atlas Arena, Księży Młyn, Piotrkowska, Monopolis – czym może przyciągać Łódź i czy może być miastem na weekend? Żeby tak się stało, należy stworzyć szlaki turystyczne łączące najciekawsze miejsca w Łodzi – również zielone tereny, obiekty wielofunkcyjne czy odnowione zabytki.

Ratunek dla lotniska. Trzecie miasto co do wielkości w Polsce powinno mieć lotnisko, z którego mieszkańcy mogliby podróżować w celach zawodowych i turystycznych. Wyzwaniem będzie zwiększenie ruchu pasażerskiego do minimum miliona pasażerów rocznie, a także rozwijanie cargo.

Walka z hałasem. Na wielu ulicach w mieście, które są drogami krajowymi, nie ma żadnej ochrony mieszkańców przed ponadnormatywnym hałasem. Należy ją zapewnić mieszkańcom najbardziej obciążonych ruchem samochodowym ulic.

Wschodnia obwodnica Śródmieścia. Żeby usprawnić komunikację w mieście, należy zbudować trasę północ – południe.

Nasza akcja Supermiasta i Superregiony 2040 zakończy się uroczystą galą 25 maja. Będzie można śledzić ją online.

Na najważniejsze wyzwania dla regionu można głosować TUTAJ >>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.