Drogi, termy w Uniejowie albo w Podd瑿icach, a mo瞠 rewitalizacja zabytkowego osiedla Ksi篹y M造n w υdzi? Jakie inwestycje realizowane dzi瘯i wsparciu Unii najwi璚ej znaczy造 dla regionu? Kt鏎e z nich sta造 si impulsem do rozwoju i na lepsze zmieni造 篡cie 這dzian?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziękując Czytelnikom za wszystkie zgłoszenia inwestycji i inicjatyw, zaczynamy głosowanie w plebiscycie "Szukamy Złotych Gwiazd". Przed Wami dziewięć propozycji. Głosowanie trwa od piątku 25 lutego do 6 marca. W dniu 17 marca ogłosimy wyniki głosowania podczas uroczystości online, a w dniu 18 marca podamy je w "Tygodniku Łódź" i na lodz.wyborcza.pl.

Link do głosowania jest na końcu tekstu.

Rewitalizacja w Łodzi. Kamienica przy Sienkiewicza 56 po rewitalizacji, już wprowadzają się do niej mieszkańcy
Rewitalizacja w Łodzi. Kamienica przy Sienkiewicza 56 po rewitalizacji, już wprowadzają się do niej mieszkańcy  Fot.Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

1. Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi

Obejmuje całe kwartały: nie tylko generalne remonty poszczególnych kamienic. Rewitalizacja w sumie dotyczy 130 budynków (w tym 68 kamienic), ponad 30 inwestycji drogowych, a także przebudowy kilku placów, pasaży i skwerów. Symbolem tych działań jest odmiana ul. Włókienniczej, gdzie gruntowny remont przejdzie 13 kamienic wraz z podwórkami, w tym zabytkowa willa Hilarego Majewskiego. Rewitalizacja obszarowa to nie tylko inwestycja w budynki, ale też ludzi. Stąd specjalne programy wsparcia m.in. dla osób bezrobotnych czy kobiet powracających na rynek pracy.

Rewitalizacja Łodzi. Księży Młyn
Rewitalizacja Łodzi. Księży Młyn  Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

2. Rewitalizacja Księżego Młyna

Księży Młyn to zabytkowe osiedle robotnicze z XIX wieku, uznane w 2015 r. za Pomnik Historii. Twórcą zespołu famuł, czyli domów dla robotników pobliskiej fabryki włókienniczej, był Karol Wilhelm Scheibler - jeden z ojców przemysłowej Łodzi. Teraz famuły przechodzą generalny remont. Główne założenie to powrót mieszkańców do wyremontowanych mieszkań. Projekt ma się zakończyć w 2023 r., ale już teraz widać, że Księży Młyn stał się bardziej atrakcyjny nie tylko dla turystów, ale samych łodzian, którzy chętniej odwiedzają tamtejsze restauracje, ale też wybierają się na organizowane tam targi staroci czy koncerty.

Rewitalizacja Księżego Młyna jest warta 83,5 mln zł, z czego około 52,5 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Laboratorium Bionanopark w Łodzi. Właśnie tutaj znajduje się jedyny w Polsce i jeden z czterech w Europie mikroskop konfokalny z modułem CARS
Laboratorium Bionanopark w Łodzi. Właśnie tutaj znajduje się jedyny w Polsce i jeden z czterech w Europie mikroskop konfokalny z modułem CARS  Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

3. Bionanopark

Budowa parku naukowo-technologicznego w Łodzi kosztowała ponad 178 mln zł, z czego ponad 104 mln zł zapewniła UE. Bionanopark to siedem specjalistycznych laboratoriów, w których odbywają się m.in. badania farmaceutyków, kosmetyków i żywności. Wsparcie w Bionanoparku znajdują m.in. młodzi przedsiębiorcy. Dotychczas w Inkubatorze BioNanoParku, który oferuje im przestrzeń biurową w początkowym okresie działalności, swoje miejsce znalazło ponad 140 firm.

Bionanopark to siedem laboratoriów. Inwestycja za ponad 178 mln zł, w tym ponad 104 mln zł z UE.

Fot.Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

4. Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

W zrewitalizowanej przestrzeni dawnej łódzkiej elektrowni działa popularyzujące wiedzę centrum nauki i techniki, ale też nowoczesne Planetarium i Ulica Żywiołów - przestrzeń dedykowana dzieciom. EC1 to inwestycja za 45,5 mln zł, z czego 18 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Termy Uniejów
Termy Uniejów  Materiały prasowe

5. Termy Uniejów

Termy Uniejów to inwestycja warta ponad 125,5 mln zł, z czego ponad 88,5 mln zł pochodziło z dotacji Unii Europejskiej. Pieniądze zostały przeznaczone nie tylko na rozbudowę kompleksu basenów, ale stały się impulsem do rozwoju całego Uniejowa. Unijne wsparcie poszło m.in. na remont dróg, kanalizacji czy budowę elektrociepłowni wykorzystującej lokalne zasoby wody geotermalnej. Turystyczną atrakcyjność Uniejowa podniósł również remont zamku z XIV w. i wybudowanie Zagrody Młynarskiej.

Kompleks geotermalny w Poddębicach czeka na otwarcie
Kompleks geotermalny w Poddębicach czeka na otwarcie  Fot. materiały promocyjne

6. Termy Poddębice

W odległości 35 km od Łodzi powstało atrakcyjne Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji z wykorzystaniem wód geotermalnych w Poddębicach. Termy Poddębice to kompleks siedmiu basenów, które służą zarówno rekreacji, jak i rehabilitacji. W pobliżu funkcjonuje także budynek Integracji i Spotkań Osób Niepełnosprawnych z salami do ćwiczeń. Całkowity koszt inwestycji to 88,1 mln zł, z czego 41,3 mln pochodzi z Unii Europejskiej.

Pociąg ŁKA
Pociąg ŁKA  Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

7. Rozbudowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Łódzka Kolej Aglomeracyjna ma ułatwiać dojazd do Łodzi mieszkańcom regionu. Pierwsze pociągi ŁKA wyjechały na tory w 2014 r. W kolejnych latach przybywało połączeń. Obecnie Łódzka Kolej Aglomeracyjna kursuje m.in. do Warszawy i oferuje połączenia na dziewięciu trasach. Wartość pierwszego etapu tej inwestycji, realizowanego w ramach perspektywy unijnej na lata 2007-2013, wyniosła prawie 458 mln zł, z czego 296 mln zł dofinansowała UE. Drugi etap, który wciąż trwa, jest wart 238 mln zł, ponad 164 mln pochodzi z UE.

Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

8. Budowa autostrady A1

To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych na terenie województwa łódzkiego. W ramach pierwszego etapu został wybudowany odcinek A1 od Torunia do Strykowa, na terenie regionu łódzkiego biegnący od granicy województwa na wysokości Strzelców Kujawskich, przez Piątek do Strykowa. Z prawie 6 mld zł przeznaczonych na tę inwestycję, niemal 3 mld zł pochodziły z UE. Budowa drugiego odcinka A1, który jest już częściowo oddany, niedługo dobiegnie końca. Prowadzi on od Tuszyna do Częstochowy (ponad 60 z 80 km leży w woj. łódzkim). Całkowita wartość budowy A1 to 3,5 mld zł, z czego 1,7 mld zł to dofinansowanie z UE.

Wieruszow. Odcinek drogi ekspresowej S8 S-8 Syców-Walichnowy
Wieruszow. Odcinek drogi ekspresowej S8 S-8 Syców-Walichnowy   Fot. Tomasz StaA'czak / Agencja Wyborcza.pl

9. Budowa drogi ekspresowej S8

Kolejna ważna inwestycja, która pozwala lepiej wykorzystać regionowi łódzkiemu potencjał wynikający z centralnego położenia. Dzięki S8 łatwiej jest łodzianom dojechać m.in. do Wrocławia. Odcinek Walichnowy - Łódź ma 114 km długości i został zrealizowany w ramach perspektywy unijnej 2007-2013. Był oddawany etapami, w całości mieszkańcy mogą z niego korzystać od 2016 r. Koszt budowy S8 to ponad 5 mld zł, z czego ponad 3,5 mld pochodziło z dofinansowania UE.

embed
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  a dziury pokrywaj帷e ca貫 miasto,ulice jak 鈔edniowieczne trakty -nie zag這suje na was
  ju ocenia貫(a)
  2
  0