Bez zieleni nie da się żyć. Dlatego właśnie zieleń w Łodzi i woj. łódzkim jest bohaterką trzeciej edycji plebiscytu Supermiasta i Superregiony.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ostatnich tygodniach pytaliśmy łodzian o ulubione zielone miejsca – te, które najczęściej wybierają na spacery, gdzie jeżdżą na wycieczki rowerowe czy zabierają swoich gości. Na podstawie ich podpowiedzi stworzyliśmy dwie listy – na jednej są zielone miejsca w Łodzi, na drugiej – z regionu.

Teraz znów prosimy o pomoc czytelników. Wskażcie, które miejsce jest tym „naj". Głosowanie  trwa do 29 maja. Wyniki ogłosimy 3 czerwca. A 23 czerwca plebiscyt Supermiasta i Superregiony zakończy uroczysta gala z udziałem prezydentów miast.

Supermiasta i Superregiony. Zielone atrakcje w Łodzi

Las Łagiewnicki. Jeden z największych lasów miejskich w Europie; swoje źródła ma tutaj Bzura. Można tu piknikować pod którąś z wiat, biegać, jeździć na rowerze, spacerować z psem albo chodzić z kijkami. W lesie stoją dwie drewniane kapliczki, jedna z nich – św. Antoniego – to najstarszy zachowany budynek na terenie Łodzi. Wewnątrz jest studzienka ze źródlaną wodą, uznawana za cudowną.

Ogród Botaniczny. Zajmuje powierzchnię 67 ha i jest jednym z największych ogrodów w Polsce. Wiosną kwitnie tu 50 tys. różnych odmian tulipanów.

Park Klepacza. Kiedy kwitną cebulice syberyjskie, bardziej niebieskiego miejsca nie znajdziecie w żadnym innym mieście w Polsce.

Arturówek. Kompleks trzech leśnych stawów w Lesie Łagiewnickim. Osobno plaża i przestrzeń do pływania rowerami wodnymi. Wokół ścieżki dla pieszych i rowerzystów

Rudzka Góra. Namiastka górskiego krajobrazu w granicach miasta. Można zjeść obiad w „bacówce", a na szczycie na chętnych czeka tor saneczkowy.

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Kompleks lasów i rzek rozciągający się na terenie Łodzi i Brzezin. Po pieszych wędrówkach i rowerowych przejażdżkach można odpocząć w „bańce".

Park im. Moniuszki – dawniej zwany także parkiem Kolejowym. To jeden z nielicznych zielonych zakątków w bezpośrednim rejonie dworca Łódź Fabryczna. Niedawno przeszedł gruntowną przebudowę.

Uroczysko Lublinek. Miejsce weekendowego odpoczynku wielu mieszkańców północno-zachodniej części Łodzi.

Park im. Poniatowskiego. Jeden z najstarszych łódzkich parków. W tym kompleksie parkowym można nie tylko odpocząć pośród zieleni, ale i pograć w tenisa, skorzystać z toru rowerowego.

Park Źródliska I. Najstarszy park Łodzi, w którym rosną drzewa pamiętające Puszczę Łódzką, w tym okazałe dęby o pomnikowych rozmiarach. Warto też odwiedzić palmiarnię – początkiem kolekcji roślin były palmy łódzkich fabrykantów.

Park na Zdrowiu. Największy park w Łodzi. Możemy w nim podziwiać m.in. dąb rosnący na Wzgórzu Niepodległości, który został zasadzony w 1938 r., jeszcze za czasów Stefana Rogowicza (1891-1946), projektanta parku.

Park na Młynku. Zielone tereny i zbiornik wodny w dolinie rzeki Olechówka. Miejsce tętni życiem, zwłaszcza latem, dzięki wielu atrakcjom. Są tu plac zabaw, boiska i park linowy.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Brakło w tym zestawieniu Jeziora Sulejowskiego, z jednej strony to ciekawe, z drugiej znamienne, z trzeciej smutne... No ale cóż, w sumie nad jeziorem nie ma gdzie wypocząć, bo tam całe brzegi są pogrodzone i należą w dużej części do Ślązaków. Brawo Wody Polskie, nie ma to jak gospodarz dbający wyłącznie o swój skarbczyk. Wspaniale dbacie też o skarbczyk zapełniany przez łódzkich wędkarzy w Okręgu rybackim rzeki Ner nr 1 - pytanie tylko do Wód Polskich, o święci, w Poznaniu bo wyście gospodarzami: czy kiedykolwiek wasi urzędnicy byli w Łodzi, oglądali Ner i jej dopływy + zbiorniki na terenie tego Okręgu, czy sprzątaliście tam, naprawialiście infrastrukturę i co najważniejsze zarybialiście zbiorniki? Pewnie nie, wszak z Poznania do Łodzi mamy za dużo kilometrów żeby się komuś chciało. No ale kasę zbieracie, po 160 zł/rok za możliwość łowienia w bajorach - podziwiam kunszt ekonomiczny, brawo. I tylko Łodzi i jej mieszkańców, nie tylko wędkarzy, znów żal.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Park Staromiejski :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Jaki zajmujący tekst! Zajmujący dużo miejsca w wydaniu. Powszechnie znane informacje o oczywistych miejscach.
    @lodz22
    To są miejsca, które wskazali Czytelnicy, ich ulubione. Teraz zaczyna się głosowanie - Czytelnicy mogą wybrać to najlepsze ich zdaniem. Do każdego z tych miejsc jest kilka słów objaśnienia. Czy to źle?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @bderdzik
    dobrze, ale wspaniale ponarzekać dla zabicia czasu. Co innego ponarzekać i pokrytykować mając do tego realne podstawy.... ale to już zupełnie inna bajka.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0