Supermiasta i Superregiony 2022. W województwie łódzkim jest wiele zielonych miejsc, w których można doskonale odpocząć. Które z nich jest Waszym ulubionym?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bez zieleni nie da się żyć. Dlatego właśnie zieleń jest bohaterką trzeciej edycji plebiscytu Supermiasta i Superregiony.

W ostatnich tygodniach pytaliśmy łodzian o ulubione zielone przestrzenie w woj. łódzkim – te, które najczęściej wybierają na spacery, gdzie jeżdżą na wycieczki rowerowe czy zabierają swoich gości. Na podstawie ich podpowiedzi stworzyliśmy listę 12 atrakcyjnych miejsc.

Które miejsce jest tym „naj"? Głosujcie.

Supermiasta i Sperregiony 2022. Zielone atrakcje w Łodzi

Centrum Reymontowskie. W Zagrodzie Ludowej, pośród drzew owocowych, stoją dawne drewniane chaty. Tutaj – w Lipcach Reymontowskich – toczy się akcja powieści „Chłopi".

Arkadia. Romantyczny park we wsi Arkadia koło Nieborowa. Założyła go w XVIII w. księżna Helena Radziwiłłowa – dama dworu carycy Katarzyny II i kochanka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Można tu pospacerować nad stawem wśród starych murów i zieleni, a także wypić kawę pod rajską jabłonką.

Park w Byszewach. Znajduje się za białym dworem, który w młodości odwiedzał Jarosław Iwaszkiewicz. To na jego cześć posadzono w parku dąb Jarosław, który – choć już w kiepskiej formie – stoi tam do dziś.

Rezerwat Wiączyń. Założono go w celu ochrony starych buków. Wiosną kwitną tu dywany zawilców. Niedaleko wejścia – od strony miejscowości Wiączyń – znajduje się cmentarz wojenny, na którym leżą żołnierze polegli w 1914 r. Nad mogiłami górują dwa monumentalne krzyże – prawosławny i łaciński.

Przypałacowy park w Oporowie. 11-hektarowy park z piękną aleją kasztanowców i rzadko spotykanymi drzewami (kłęk kanadyjski, lipa amerykańska, buk purpurowy, orzech czarny, jesion zwisający). W parku, otoczony fosą, stoi dobrze zachowany późnogotycki zamek.

Zalew w Jeziorsku. Największy zbiornik wodny w województwie łódzkim. W pobliżu jest rezerwat pełen rzadkich gatunków ptaków. Na tamie – elektrownia wodna.

Arboretum w Rogowie. Dziki ogród pełen najrzadszych (i najpiękniejszych) gatunków kwiatów, krzewów i drzew. Z Łodzi można tu dojechać pociągiem.

Spała. Położona na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego urokliwa miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą.

Uniejów. Termy i kompleks basenów, parki, Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich – to tylko kilka z wielu atrakcji pięknej zielonej miejscowości.

Poddębice. Byłe miasto szlacheckie, które niesamowicie się rozwija i przyciąga turystów, m.in. termami, kompleksem basenów, pałacem i piękną zielenią.

Zalew Mrożyczka w Głownie. Ponad 30-hektarowy zbiornik zasilany wodami rzeki Mrogi. Piasek na plaży pochodzi ze śródlądowych wydm, które są naturalnym bogactwem Głowna. Na wodzie wiele atrakcji.

Kompleks w Lisowicach. Kąpielisko, baseny, zjeżdżalnie, park linowy, wakeboard, a do tego park dworski – to atrakcje kompleksu rekreacyjnego w Lisowicach, gdzie inwestuje gmina Koluszki.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem