Bez zieleni nie da się żyć. Dlatego właśnie zieleń jest bohaterką trzeciej edycji plebiscytu Supermiasta i Superregiony.
W ostatnich tygodniach pytaliśmy łodzian o ulubione zielone przestrzenie w woj. łódzkim – te, które najczęściej wybierają na spacery, gdzie jeżdżą na wycieczki rowerowe czy zabierają swoich gości. Na podstawie ich podpowiedzi stworzyliśmy listę 12 atrakcyjnych miejsc.
Które miejsce jest tym „naj"? Głosujcie.
Centrum Reymontowskie. W Zagrodzie Ludowej, pośród drzew owocowych, stoją dawne drewniane chaty. Tutaj – w Lipcach Reymontowskich – toczy się akcja powieści „Chłopi".
Arkadia. Romantyczny park we wsi Arkadia koło Nieborowa. Założyła go w XVIII w. księżna Helena Radziwiłłowa – dama dworu carycy Katarzyny II i kochanka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Można tu pospacerować nad stawem wśród starych murów i zieleni, a także wypić kawę pod rajską jabłonką.
Park w Byszewach. Znajduje się za białym dworem, który w młodości odwiedzał Jarosław Iwaszkiewicz. To na jego cześć posadzono w parku dąb Jarosław, który – choć już w kiepskiej formie – stoi tam do dziś.
Rezerwat Wiączyń. Założono go w celu ochrony starych buków. Wiosną kwitną tu dywany zawilców. Niedaleko wejścia – od strony miejscowości Wiączyń – znajduje się cmentarz wojenny, na którym leżą żołnierze polegli w 1914 r. Nad mogiłami górują dwa monumentalne krzyże – prawosławny i łaciński.
Przypałacowy park w Oporowie. 11-hektarowy park z piękną aleją kasztanowców i rzadko spotykanymi drzewami (kłęk kanadyjski, lipa amerykańska, buk purpurowy, orzech czarny, jesion zwisający). W parku, otoczony fosą, stoi dobrze zachowany późnogotycki zamek.
Zalew w Jeziorsku. Największy zbiornik wodny w województwie łódzkim. W pobliżu jest rezerwat pełen rzadkich gatunków ptaków. Na tamie – elektrownia wodna.
Arboretum w Rogowie. Dziki ogród pełen najrzadszych (i najpiękniejszych) gatunków kwiatów, krzewów i drzew. Z Łodzi można tu dojechać pociągiem.
Spała. Położona na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego urokliwa miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą.
Uniejów. Termy i kompleks basenów, parki, Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich – to tylko kilka z wielu atrakcji pięknej zielonej miejscowości.
Poddębice. Byłe miasto szlacheckie, które niesamowicie się rozwija i przyciąga turystów, m.in. termami, kompleksem basenów, pałacem i piękną zielenią.
Zalew Mrożyczka w Głownie. Ponad 30-hektarowy zbiornik zasilany wodami rzeki Mrogi. Piasek na plaży pochodzi ze śródlądowych wydm, które są naturalnym bogactwem Głowna. Na wodzie wiele atrakcji.
Kompleks w Lisowicach. Kąpielisko, baseny, zjeżdżalnie, park linowy, wakeboard, a do tego park dworski – to atrakcje kompleksu rekreacyjnego w Lisowicach, gdzie inwestuje gmina Koluszki.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze