Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

ATRAKCYJNE MIEJSCA WYPOCZYNKU W REGIONIE >>> TUTAJ

Najpierw pandemia koronawirusa, a teraz wojna w Ukrainie sprawiły, że mniej zajmują nas zmiany klimatyczne, które prowadzą świat ku katastrofie. Utknęliśmy w odrętwieniu, a tymczasem – jak ostrzegała niedawno Areta Szpura, autorka książki „Instrukcja obsługi przyszłości" – „ten filmowy meteoryt już na nas pędzi, tylko my uparcie odwracamy głowę w drugą stronę".

Oczywiście nie da się powstrzymać niekorzystnych zmian bez spektakularnych decyzji światowych i krajowych przywódców w sprawie ograniczenia emisji CO2 w przemyśle, transporcie, energetyce. Ale żeby to się stało, nie możemy również, a może przede wszystkim, zapominać o ogrodach.

Supermiasta i Superregiony 2022. Stawiamy na zieleń

PIĘKNE ZIELONE MIEJSCA W ŁODZI >>> TUTAJ

Dlatego w „Wyborczej" przypominamy o zielonych płucach miast i regionów – miejscach, które uwalniają nas od szkodliwych pyłów, magazynują coraz bardziej deficytową wodę, dają wytchnienie ludziom i zwierzętom.

Moje ulubione miejsce w Łodzi to znajdujący się na Stokach, gdzie mieszkam, urokliwy park Zaruskiego. Nosi imię generała Mariusza Zaruskiego – taternika, żeglarza i podróżnika. Poświęcony mu obelisk stoi przy głównej alejce. Nieco dalej rozpościera się polana ze wzniesieniem, na której spotykają się okoliczni mieszkańcy (i ich psy), a także młodzi ludzie ćwiczący chodzenie po linach rozwieszanych między drzewami.

Lubię też spacery po Lesie Łagiewnickim i położonym niedaleko Łodzi rezerwacie Wiączyń.

A Wasze zielone miejsca? Które lasy, parki, skwery są dobrym przykładem dbania o zieleń? Zagłosujcie na najlepsze przestrzenie w naszym mieście i regionie.

To ważny temat, bo przecież – przypomnę za poetą – „w żar epoki nie użyczy wam chłodu żaden schron, żaden beton".

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.