Co jest grane 24

6424 imprez dziś
Do poczytania
Nie przegap!
 • 120 lat igrzysk olimpijskich

  120 lat igrzysk olimpijskich

  wystawa

  Wystawa „120 lat igrzysk olimpijskich” przybliży zarówno historię igrzysk olimpijskich, jak i biorących w nich udział sportowców z Łodzi. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną olimpijskie pamiątki łodzianek i łodzian oraz plakaty z letnich igrzysk olimpijskich.  Igrzyska olimpijskie są konsekwencją pomysłu na ożywienie „greckiej legendy”. Wpływ na ich organizację  miały odkrycia archeologiczne, przede wszystkim związane z odkopanymi przez archeologów ruinami Olimpii (prace prowadzone były od 1829 roku). „Odkrycie” starożytnych igrzysk stanowiło asumpt do podjęcia w drugiej połowie XIX w. decyzji o reaktywacji idei olimpijskiej.Nowożytne igrzyska olimpijskie zostały zorganizowane po raz pierwszy w Atenach, w 1896 r. W ciągu 120 lat stały się zarówno najważniejszą sportową imprezą, a także jednym z najistotniejszych ruchów ogólnoświatowych, ogniskujących zainteresowanie nie tylko sportowych kibiców.Reprezentacja Polski po raz pierwszy wystąpiła na igrzyskach w Paryżu, w 1924 r. Od początku w składzie drużyny znajdowali się sportowcy z Łodzi oraz najbliższego regionu. Jeszcze w okresie międzywojennym  zdobyliśmy pierwsze olimpijskie medale: dyskobolka z Pabianic – Jadwiga Wajs (dwukrotnie) oraz łodzianka Maria Kwaśniewska w rzucie dyskiem. Po 1945 r. łódzcy sportowcy wywalczyli kolejnych 12 medali.

Na co do kina
 • Repertuar kin
 • Wołyń

  Wołyń

  dramat

  Ocena 5/6

  Akcja filmu "Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

 • Asy bez kasy

  Asy bez kasy

  komedia

  Dave (Galifianakis), mimo społecznego niedopasowania, stara się rzetelnie wykonywać pracę konwojenta. Dzień w dzień transportuje cudze miliony, marząc o własnej fortunie i o zdobyciu serca koleżanki z pracy (Wiig). Fantazje przeradzają się w rzeczywistość, gdy Steve (Wilson) wraz ze wspólnikami decyduje się ukraść pieniądze zdeponowane w skarbcu firmy przewozowej. Potencjał kryminalny nowo zawiązanej szajki jest bardzo niski, ale akcja kończy się niespodziewanym sukcesem. Świeżo upieczonych przestępców od pełni szczęścia dzielą jednak tysiące policjantów i agentów federalnych. Najtrudniejsze więc jeszcze przed nimi. Żyjąc w ukryciu, ciężko bowiem wydawać miliony i pozostać niezauważonym.

 • Jack Reacher: Nigdy nie wracaj

  Jack Reacher: Nigdy nie wracaj

  akcja

  Jack Reacher (Tom Cruise) powraca w gorąco oczekiwanym filmie „Jack Reacher: Nigdy nie wracaj”. Wraz z nim powróci jego szczególna, niezachwiana wizja sprawiedliwości. Gdy major Susan Turner (znana z hitowego serialu „Jak poznałem waszą matkę” Colbie Smulders), kierująca jednostką dochodzeniową, w której przed laty pracował Reacher, zostaje aresztowana za zdradę, Jack nie cofnie się przed niczym, by udowodnić jej niewinność, a przy okazji odkryć potężny spisek rządowy z udziałem armii. Film powstał na podstawie osiemnastej powieści Lee Childa, składającej się na bestsellerowy cykl książek, które na całym świecie rozeszły się w ponad 100 milionach egzemplarzy. W postać Reachera ponownie wcieli się megagwiazda Hollywood - Tom Cruise. Za kamerą stanie Edward Zwick, reżyser „Wichrów namiętności", „Miłości i innych używek", „Krwawego diamentu". To nie pierwsza współpraca Cruise-Zwick, w 2003 roku pracowali przy przebojowym „Ostatnim Samuraju".

 • Pałace Łodzi. "Inne miasta mogą nam zazdrościć" [PRZEGLĄD]

  Nie ma drugiego takiego miasta na świecie, w którym byłoby tyle pałaców. Łódzcy fabrykanci nie zadawalali się willami, czy urządzonymi z największym smakiem kamienicami. Stawiali pałace, które niczym nie ustępują tym, które możemy zwiedzać w największych europejskich stolicach. Większość należała do rodziny Poznańskich. Zapraszamy na salony.

 • Najbardziej nietypowe hotele świata. Jest jeden z Polski [PRZEGLĄD]

  Kościół, szkoła, wieża ciśnień, bajkowa góra i olbrzymie betonowe kręgi. Miejsca wybrane przez portal trivago.pl, w których można zamówić nocleg zaskoczą niejednego doświadczonego turystę. Na liście najbardziej nietypowych hoteli świata znalazł się jeden z Polski.

 • Co warto zobaczyć w Łodzi? Poleca "DesignAlive" [PRZEGLĄD]

  Do niedzieli trwa Łódź Design Festival, czyli międzynarodowy festiwal designu. Wystawy można oglądać m.in. w Art. Inkubatorze, Monopolis, OFF Piotrkowskiej, Manufakturze. Na festiwalu można znaleźć specjalnie - poświęcone wydarzeniu - wydanie branżowego magazynu "DesignAlive". A tam dziennikarze magazynu (Wojciech Trzcionka i Joanna Stolarek) m.in. polecają gościom z innych polskich miast i z zagranicy miejsca i rzeczy, które warto odwiedzić i zobaczyć w Łodzi nie tylko przy okazji Łódź Design Festival.