Znalezisko jest od niedawna depozytem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. - Dla miasta dokumentującego swoją historię ten zbiór ma olbrzymią wartość - mówi dyrektor muzeum.
Fotografie upamiętniające ofiary Holocaustu umieszczono na Starym Rynku w związku z 80. rocznicą likwidacji łódzkiego getta. Na jednej z instalacji ktoś umieścił naklejkę z napisem: "Izrael jest nazistowskim państwem".
Wydarzeniu towarzyszy spacer szlakiem działaczek ruchu oporu w łódzkim getcie.
Z cyklu: zagrożone zabytki w Łodzi. Nie jedno, a dwa zawiadomienia do prokuratury zostały złożone w sprawie dawnego szpitala z ul. Łagiewnickiej.
Angora wydała polifoniczną powieść dokumentalną Marka Millera o zagładzie dzieci z łódzkiego getta. Pieniądze ze sprzedaży publikacji mają być przeznaczone na pomnik Drzewa Pamięci, małe muzeum Wielkiej Szpery.
W Łodzi trwa Festiwal Łódź Czterech Kultur. W poniedziałek (11 września) o godz. 18 odbędzie się premiera książki "Wielka Szpera" autorstwa Marka Millera i Piotra Weycherta. Opowiada o tragicznych wydarzeniach z łódzkiego getta.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza we wtorek, 8 sierpnia, na wyjątkowy spacer po cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej 40. Jego uczestnicy będą wspominać Dawida Sierakowiaka zamordowanego w czasie II wojny światowej.
- Dla historii miasta to jest bardzo ważne odkrycie. Pamiętajmy, że takie monety miało tylko getto w Łodzi - mówi archeolog Zbigniew Rybacki.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na obchody 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto oraz 80. rocznicy Wielkiej Szpery. Pierwsze wydarzenia rocznicowe już w poniedziałek, 22 sierpnia.
- Nie mam wątpliwości, że Muzeum Dzieci Polskich powinno powstać w Łodzi, ale jego lokalizacja przy Stacji Radegast byłaby dosyć niefortunną - mówi historyk getta łódzkiego.
Leżą pod blokami z okresu PRL-u. Józef, zamożny kupiec przędzy bawełnianej; krawiec Abram; Telcia, co osierociła dwoje dzieci i tysiące innych łódzkich Żydów.
Obchody rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto potrwają od 22 do 29 sierpnia. - Te uroczystości przypominają, do czego prowadzi ludzka nienawiść - podkreśla Józef Weininger, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.
Spotkania, spacery, projekcje filmowe, niezwykły koncert - to tylko część wydarzeń przygotowanych w związku z 76. rocznicą likwidacji łódzkiego getta. W tym roku jednak, ze względu na pandemię koronawirusa, do Łodzi nie przyjadą najstarsi Ocalali.
"Dziennik z getta łódzkiego" Rywki Lipszyc znalazł się wśród książek nominowanych do tegorocznej edycji Nagród Historycznych "Polityki". Marian Turski nazwał nastoletnią autorkę "łódzką Anną Frank".
Po doświadczeniu Holokaustu znów do głosu dochodzą szowiniści, którzy dzielą ludzi na lepszych i gorszych. Czują się bezkarni. Wiedzą, że ze strony rządzących ich działania nie spotkają się z żadną reakcją - mówi Leon Weintraub, 90-letni Ocalały z łódzkiego getta.
"Drzewo życia" Chavy Rosenfarb to jedna z najważniejszych powieści o Łodzi. Przez kilkadziesiąt lat znała ją garstka czytelników. Po przetłumaczeniu na język polski jej miejsce w łódzkim kanonie literackim jest oczywiste.
- W moim słowniku nie istnieje słowo "zemsta". Nie mówię o wybaczeniu, to zbyt trudne. Ale jestem za pojednaniem. Szkoda, że mojej opowieści nie słyszy dziś faszyzująca młodzież. Mam wrażenie, że mówię tu do nawróconych - opowiada Leon Weintraub, ocalały z łódzkiego getta i Auschwitz. W sobotę spotkał się z łodzianami w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Marsz Pamięci i spotkania z Ocalałymi oraz pokazy filmowe i spektakl teatralny. To tylko niektóre punkty programu obchodów 72. rocznicy likwidacji łódzkiego getta. Do wspólnej refleksji łodzian zaprosili Joanna Podolska, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, rabin Dawid Szychowski i Hanna Zdanowska.
W najnowszym numerze pisma "Midrasz" ukazał się fragment jednej z najsłynniejszej powieści o Łodzi. Dotychczas nie była tłumaczona na język polski. "Drzewo życia" Chavy Rosenfarb do druku przygotowało Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. To perełka literatury w języku jidysz.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.