- Nikt nie zrobił takich zdjęć z I wojny światowej na terenie dzisiejszej Polski, jak właśnie ten łódzki fotograf - mówi Ryszard Bonisławski.
Kolejny lokal w Łodzi do zamknięcia. Dopiero co pożegnano księgarnie, a już koniec działalności ogłosiła jedna z ostatnich restauracji wege na Piotrkowskiej.
Na tle innych miast, które skutecznie walczą z nielegalnymi reklamami, Łódź pozostaje w tyle.
Mimo trudności na łódzkim rynku kulturalnym, "Pan Tu Nie Stał" stawia na rozwój. - Rozumiemy ryzyko, ale wierzymy w to miejsce i jego potencjał - mówi właścicielka.
- Łódź ma absolutnie unikatową ofertę turystyczną. Nasze fabryki dalej pracują, ale na rzecz spotkań i rozrywki - mówi Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej.
Przypomina Maryję, jakby tak oko przymrużyć - myślę, pochylając się nad ciemną plamą. Ale przecież to nie cudowne objawienie, to syf trywialny. Pasaż Schillera, niespełna rok po remoncie, klei się od brudu. Co mnie w sumie nie dziwi. Ale zdumiewa moich gości. I znowu będzie, że Łódź...
- Łodzianie bardzo otworzyli się na nowe smaki i odchodzą od klasycznej margarity czy peperoni. Teraz króluje ser kozi z gruszką oraz mortadela z pistacjami, burratą i pomidorami - mówi szef kuchni w "Niebo Focaccia"
Wytrawne croissanty, ostrygi z cydrem, żeberka z piwem, amerykańskie burgery czy niemal półmetrowe zapiekanki? Oto nowe restauracje w Łodzi.
Mój cel: spędzić dzień w dawnych fabrykach w Łodzi. To idealny scenariusz na weekend.
- Skrzyżowanie ulic Struga z Piotrkowską to świetna lokalizacja, potencjał tego miejsca jest ogromny - mówi Henryk Wojciechowski, partner spółki Vu Value, która zajmuje się sprzedażą Saspolu.
W piątek, 5 lipca Hotel Grand w Łodzi został oficjalnie wpisany do Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich jako obiekt pięciogwiazdkowy.
Elastyczny grafik, 20-35 zł na rękę za godzinę. Restauracje w Łodzi szukają chętnych do pracy nie tylko na wakacje. Sprawdzam oferty.
Nowe restauracje, nowe puby i nowy klub w Łodzi. A skoro zbliżają się wakacje, to powstaje pytanie - gdzie pójść, gdzie się zabawić, albo po prostu rozluźnić.
- Niedawno po raz pierwszy od bardzo dawna wybrałem się na ul. Piotrkowską. Widać, że miasto nie ma pomysłu na tę ulicę, a handel ogranicza się do otwierania kolejnych Żabek.
- Drugi etap budowy rozpocznie się, gdy dokończymy prace podziemne i wyłonimy generalnego wykonawcę. Czekam też na pozwolenie na budowę i rozwiązuję spółkę z Andrzejem Jankowskim - mówi Piotr Misztal o inwestycji Golden Tower w centrum Łodzi.
"Myśleliśmy, że nasze życie wróci do normy po wyprowadzce Do Sopotu. Jednak nasza gehenna nadal ma trwać. Dzieci śpią w zaduchu. A urzędy nie reagują" - pisze łodzianka.
Klub Do Sopotu na terenie OFF Piotrkowskiej zmienia wygląd. Łodzianie komentują, że jest gorzej niż przed zmianami. Z pytaniami idziemy więc do wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Jerzy Skolimowski to reżyser, scenarzysta, producent, aktor, poeta i malarz. We wtorek, 14 maja, artysta odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd. Skolimowski urodził się w Łodzi w 1938 roku. W Szkole Filmowej w Łodzi studiował reżyserię. Do historii polskiej kinematografii przeszły takie jego filmy, jak "Rysopis", "Walkower", czy "Ręce do góry". W ostatnim czasie triumfy święcił film "IO".
- Park Kulturowy ulicy Piotrkowskiej jest potrzebny "na wczoraj" - mówi łódzki radny Kosma Nykiel.
Lokatorzy będą płacić niższy czynsz, niż chcieli właściciele dwóch kamienic w Łodzi. To efekt pięcioletniej batalii w sądach.
- Do końca maja na Piotrkowskiej powstanie ażurowa konstrukcja z elementami zieleni - mówi konserwator zabytków.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości z tej okazji nie mogło zabraknąć również w Łodzi. Łodzianie wzięli udział w paradzie ze 123-metrową flagą Polski. Uczestnicy i uczestniczki radosnego święta flagi przeszli od pasażu Schillera, ul. Piotrkowską, przez plac Wolności i park Staromiejski, na odnowiony Stary Rynek. Parada w Dniu Flagi była okazją do podziwiania zrewitalizowanych miejsc w centrum Łodzi.
Przy Piotrkowskiej stanęła blaszana konstrukcja klubu Do Sopotu. Łodzianie zwracają uwagę, że nowy obiekt źle wpisuje się w kontekst najważniejszej ulicy Łodzi. Jest decyzja konserwatora.
- Cieszy mnie, że Urząd Miasta Łodzi nareszcie przyznał, że Piotrkowska to nie deptak, kończąc z fikcją - mówi radny i urbanista Kosma Nykiel.
To kolejne duże otwarcia. OFF Piotrkowska ma pięciu nowych najemców.
Szyld Biedronka na elewacji zabytkowej kamienicy w Łodzi jest czarno-biały. Jego wygląd był konsultowany ze służbami konserwatorskimi.
- Rocznie z powodu covid-19 umiera w Polsce około 40 tys. osób, a z powodu smogu - 100 tys. To pokazuje, że należy jak najszybciej działać na rzecz czystego powietrza w naszym mieście - mówi Ewa Szymanowska, kandydatka Trzeciej Drogi na urząd prezydenta miasta.
To podobne rozwiązanie do tego, co już mieliśmy od strony ul. Piotrkowskiej. Co jeszcze się zmieni i kiedy?
Jarmark Wielkanocny na Piotrkowskiej został odwołany, bo teren pasażu Schillera został zarezerwowany przez kandydatów ubiegających się o głosy w wyborach samorządowych 2024.
Dziś na Piotrkowskiej dominuje gastronomia i rozrywka, choć ostatnio stała się też trochę ulicą spacerową. Pomógł zakaz handlu w niedziele.
- Jakość życia w Łodzi wyraźnie nie poprawiła się ostatnio w stosunku do Warszawy, Krakowa, czy Torunia - mówi prof. Ryszard Piasecki, ekonomista specjalizujący się w ekonomii rozwoju.
Straż miejska bezlitośnie nakłada blokady na koła aut nielegalnie parkujących na Piotrkowskiej. A łodzianie zastanawiają się, czy taki stan rzeczy utrzyma się po wyborach.
- Trochę to trwało i trochę kosztowało. Ale za to dziś możemy w końcu usiąść i pokłócić się o efekty - śmieje się Dariusz, który przyszedł obejrzeć plac Wolności po remoncie.
Reklamoza wokół Piotrkowskiej ma się świetnie. Co z parkiem kulturowym?
Przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi otworzyła się kawiarnia i cukiernia Marlenka. W ofercie oczywiście miodowe słodkości prosto z Czech.
- 32 lata Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówią same za siebie. To wspaniała i ważna inicjatywa - mówi Anna Latkowska z Łodzi, która wspiera WOŚP od samego początku.
Ucieszyłem się, że maturzyści wrócili na Piotrkowską i mogą zaprezentować się w polonezie mieszkańcom przed najważniejszym egzaminem w życiu. Ale też poczułem lekki żal.
- Czekamy na podpisanie umów z najemcami, którzy reprezentują branżę handlową - mówi Bartłomiej Klimczak, zarządca i przedstawiciel właściciela Domu Buta. - Trwają prace wykończeniowe, otwarcie planujemy na wiosnę tego roku.
Wiele z tych fotografii kojarzycie, nie zawsze potrafiąc wymienić nazwisko autora. Świetnie technicznie zdjęcia Łodzi sprzed 100 lat zrobił nie zawodowy fotograf, ale księgarz.
Podobno Łódź albo się kocha, albo nienawidzi. Łodzianie czasem narzekają. Przyjezdni mówią o "niepowtarzalnym klimacie". O co im chodzi? - spytałem.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.