Poznaliśmy laureata prestiżowej Nagrody im. Kotarbińskiego, którą przyznaje Uniwersytet Łódzki.
Miejskie profile w mediach społecznościowych bardziej promują Łódź, czy ekipę Łodzią rządzącą - zagajam prof. Roberta Kozielskiego z UŁ. Ekspert: - Niech każdy sam odpowie sobie na to pytanie.
- Prezydent Donald Trump przyniesie nową wizję. Ale prawdą jest, że jutro też wstanie słońce - mówił Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych, w wystąpieniu na Uniwersytecie Łódzkim.
462 363 studentów przyjęły polskie uczelnie w zakończonej jesienią rekrutacji - wynika z rządowego podsumowania. Czy Łódź potwierdziła status miasta akademickiego?
Zabytkową kamienicę z motylem Pewexu przy ul. Sienkiewicza 21 w Łodzi spowiła zielona siatka ochronna. Początek szumnie zapowiadanego remontu? Nic z tych rzeczy.
"Z Łódzką Koleją Aglomeracyjną wiąże się dużo myślenia propasażerskiego, którego brakowało wcześniej". Rozmowa z dr. hab. Kamil Śmiechowskim, historykiem z Uniwersytetu Łódzkiego, który zajmuje się dziejami miast w regionie łódzkim i ich modernizacją.
- Żyjemy w bardzo niepewnych czasach, trudno nadążyć za zmianami i się w nich odnaleźć - mówi Marcin, student ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim. - Ludzie z mojego pokolenia przywiązują wagę do swojego zdrowia psychicznego, widzą zagrożenia.
- W dłuższej perspektywie klaster AGD czeka podobny upadek jak w przypadku włókiennictwa - mówi prof. Piotr Krajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. - Produkcja trafia do krajów, w których są niższe koszty pracy.
Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego mogą pomóc w tworzeniu narzędzi AI prognozujących stany lękowe i depresję.
- Postępująca pauperyzacja środowiska naukowego powoduje, że ciężko znaleźć kolejną Skłodowską-Curie - mówi ekspert. Pytamy go, dlaczego tak niewiele osób na uczelniach w Łodzi chce studiować chemię.
- Młodzi ludzie mają bardzo duży problem ze szkołą, oceniają ją dramatycznie źle - mówi Dorota Peretiakowicz, socjolożka z IRCenter. - Zaledwie 8 proc. uczniów, studentów i absolwentów uważa, że szkoła przygotowuje do dorosłego życia.
- Część osób ma jednak bardzo wysoko zawieszoną poprzeczkę oczekiwań i standardy, zwłaszcza na początku drogi na rynku pracy - mówi prof. Piotr Krajewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Mieszkanie dla studenta. Uniwersytet Łódzki właśnie zaczyna nabór do akademików. Ile trzeba zapłacić za miejsce w pokoju na Lumumbowie? Czy jest dużo taniej, niż na rynku wynajmu nieruchomości?
- Studiuję psychologię, chcę być psychologiem szkolnym, to praca moich marzeń, która raczej nie zapewni mi godnego poziomu życia - mówi 21-letnia Ilona, studentka Uniwersytetu Łódzkiego. - To jeden z moich największych życiowych lęków.
Rekrutacja uzupełniająca na Politechnice Łódzkiej. Uczelnia ma jeszcze ponad 1500 indeksów do rozdania. Gdzie są wolne miejsca na PŁ?
Rekrutacja na Uniwersytecie Łódzkim. W czwartek, 1 sierpnia startuje druga runda dla tych, którzy wciąż nie mają indeksu wymarzonej uczelni. Gdzie są wolne miejsca? Mamy pełną listę.
15 lipca, godz. 22.41. W największym parku Łodzi zauważono komara wyglądającego inaczej niż przedstawiciele gatunków typowych dla Polski. To pierwszy taki okaz stwierdzony w mieście.
Rekrutacja na studia wkracza w decydującą fazę. Kandydaci walczący o indeks Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego właśnie poznali wyniki kwalifikacji. Politechnika Łódzka opublikuje listy w sobotę 20 lipca.
- 32 procent łodzian w wieku 18-24 lata chce wyjechać z Łodzi w ciągu trzech lat, to jest przerażające - mówi prof. Robert Kozielski. Wyniki najnowszego raportu "Barometr rozwoju miast".
- Politechnika Łódzka oferuje trzy nowe kierunki studiów - mówi Ewa Chojnacka, rzeczniczka uczelni. - Jeszcze do 10 lipca można zapisać się na studia I stopnia na rok akademicki 2024/25.
To już 25. edycja rankingu przygotowanego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Jak wypadły uczelnie w Łodzi?
- Bałyśmy się odzywać na zajęciach, aby nie dostać wiadomości od wykładowcy - mówi "Wyborczej" jedna ze studentek Uniwersytetu Łódzkiego.
- Mówią, że jesteśmy roszczeniowi, a sami nie chcą się rozwijać - mówią studenci z Łodzi. Pokolenie Z odpowiada na zarzuty wykładowców.
- Jeżeli badacze będą tak traktowani, to będą odchodzić jak ja - mówi profesor, który w burzliwych okolicznościach rozstał się z Uniwersytetem Łódzkim.
Dom Literatury i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na pierwszą edycję festiwalu translatorskiego Za Słowo. Gośćmi będą m.in. Marek Bieńczyk i Tadeusz Sławek.
"Zgadzam się, że współcześni studenci i studentki są inni niż my, ale zdecydowanie nie zgadzam się z tym, że są gorsi niż my". Prof. Mariusz Sokołowicz z Uniwersytetu Łódzkiego o pokoleniu Z.
- Przestałem opowiadać dowcipy, bo zawsze znajdzie się osoba urażona, nawet najbardziej niewinnym żartem - mówi prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.
"Tour de prokuratura" w Łodzi. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się z pracownikami prokuratur. Usłyszał, że za poprzednika takich spotkań nie było.
- Marzy mi się hub dydaktyczno-studencki. Takie centrum, które mogłoby być miejscem do nauki, integracji i rekreacji - mówi prof. Rafał Matera, nowy rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
- Kampania wyborcza w Łodzi rozgrywała się na poziomie "plakatozy". KO była tu wszechobecna - mówi dr Krzysztof Grzegorzewski, medioznawca z Uniwersytetu Łódzkiego.
Prof. Elżbiecie Żądzińskiej nie udała się walka o reelekcję. Uniwersytet Łódzki od 1 września będzie miał nowego rektora.
- Istnieje wyraźna współzależność pomiędzy akademickością a rozwojem społeczno-gospodarczym miast - mówi dr Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - W Łodzi poziom akademickości jest wysoki, ale społeczno-gospodarczy poniżej przeciętnej.
- To jeden z nielicznych takich murali, które jeszcze pozostały. Motyl stał się punktem orientacyjnym. Odnówmy go - apeluje Bartosz Stępień, autor albumu "Łódzkie murale" .
Uniwersytet Łódzki jest z założenia instytucją apolityczną i neutralną światopoglądowo. Nie znaczy to jednak, że wybory będą wolne od politycznych kontekstów.
- Można powiedzieć, że Arthur Greiser był idealnym typem zbrodniarza nazistowskiego, zdolnego iść po trupach i nie cofnąć się przed niczym, by realizować założony plan - mówi Dieter Schenk, współautor nowej książki wydanej przez Uniwersytet Łódzki.
- PRL miał różne fazy - mówił Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej". - Momentem zwrotnym dla ludzi mojej formacji i mojej generacji był nie grudzień 1970, tylko 1968 rok.
Politechnika Łódzka wyprzedza Wrocław i Poznań, Uniwersytet Łódzki jest najlepszą łódzką uczelnią pod względem liczby kandydatów. MEiN podsumowuje tegoroczną rekrutację na studia.
Wybitni przedstawiciele polskiej humanistyki porozmawiają o roli PRL w dziejach Polski. Dwudniową debatę organizuje Centrum Jerzego Giedroycia Uniwersytetu Łódzkiego.
Na uczelniach najważniejsze są demokracja, wolność, suwerenność - mówi Jerzy Wiśniewski, profesor polonistyki z Uniwersytetu Łódzkiego.
Droga na uczelnię, która w zeszłym roku zajmowała mi 20 minut, teraz zajmuje godzinę - mówi Hanna, studentka IV roku kulturoznawstwa. A inni dodają: - Drogę, którą powinienem pokonywać tramwajem, pokonuję pieszo. I z reguły jestem szybciej.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.