- Chodziło o godność człowieka. Poczułem, że zostałem skrzywdzony, bo potraktowano mnie, jak oszusta - mówi pasażer MPK Łódź. Do sądu poszedł po sprawiedliwość.
- Dlaczego MPK Łódź tak traktuje pasażerów? - pytają łodzianie, którzy skarżą się na agresywne zachowanie kontrolerów.
Ul. Sienkiewicza na odcinku od Traugutta do posesji nr 9, zostanie zamknięta dla ruchu drogowego o trzy dni wcześniej niż planowano. Ma to związek z drążeniem tunelu dla Kolei Dużych Prędkości.
Drogi w Łodzi. Od poniedziałku, 17 marca, kierowców w centrum Łodzi czekają utrudnienia. Potrwają kilka tygodni.
Pani Zofia powie mi potem, że stara się już nie jeździć komunikacją miejską, bo uraz pozostał. Ale czy właśnie tak to powinno wyglądać? Czy powinniśmy bać się wsiąść w swoim mieście do tramwaju?
- To, co spotkało moją córkę i jej trzy koleżanki w MPK Łódź, uważam za skandal. Studentki z zagranicy zostały potraktowane jak oszustki - mówi Tomasz Niziołek.
Pasażer, urażony zachowaniem kontrolera biletów, złożył zawiadomienie na policję. Co na to MPK Łódź?
- Transport publiczny jako usługa finansowana zarówno z podatków, jak i sprzedaży biletów, powinien być dostępny dla wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia, wieku, sprawności fizycznej - zauważa Beata Bilska, radna KO z Łodzi. Apeluje o zmiany.
Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi zawiesił ruch tramwajowy na ul. Gdańskiej, aby było można wykonać modernizację sieci wodociągowej dla potrzeb budowy tunelu średnicowego.
- Najbardziej oburzające jest to, że kontrolerzy MPK Łódź ograniczyli wolność mojej mamy. To, co się stało, to był koszmar, do którego często wraca w rozmowach - mówi córka pasażerki.
Nieudana promocja łódzkich tramwajów czy - jak chcą niektórzy - nowe hasło Urzędu Miasta Łodzi? Wpis na facebookowym profilu Łodzi zszokował mieszkańców. Po raz kolejny.
Podróżuję codziennie na trasie Karolew - Centrum Piotrkowska, korzystam więc z przejazdu tramwajami linii 10, 12, 18, 14. Proszę o interwencję w sprawie notorycznie niedziałającego przystankowego systemu opłat - mówi pan Paweł, czytelnik "Wyborczej".
Przed Sądem Okręgowym w Łodzi rozpoczął się proces przeciwko Sylwestrowi M., oskarżonemu o podpalenie nieznajomego na przystanku MPK. Ofiara ataku zmarła.
Drogi w Łodzi. Konieczność naprawy zwrotnic tramwajowych na ulicy Piotrkowskiej przy placu Reymonta zaskoczyła nie tylko kierowców, ale również pasażerów MPK Łódź. Sprawdzamy, na jakim etapie są prace.
- Łódzkie tramwaje w 2023 roku należały do najwolniejszych w całym kraju, a nawet nasze najszybsze linie znacząco odstają od analogicznych linii w innych miastach - zauważa Kosma Nykiel, radny niezrzeszony.
Po Piotrkowskiej nie kursują tramwaje. Powód? Konieczna naprawa torowiska na wysokości placu Reymonta - tłumaczy MPK Łódź. To nie koniec utrudnień na drogach w Łodzi w najbliższych dniach.
Weszła do tramwaju z dwiema ciężkimi torbami, usiadła i od razu włączyła aplikację z biletem, żeby go aktywować. W tym momencie wyrośli przed nią kontrolerzy MPK Łódź.
Łódź ma wielki problem z komunikacją miejską. Nie znalazła się jednak w gronie miast, które otrzymają wsparcie z unijnego Krajowego Planu Odbudowy na zakup nowych tramwajów. UMŁ zapowiada odwołanie.
Każdy kredyt, nawet nieoprocentowany, obniża zdolność kredytową - mówi Marek Kozioł, ekspert kredytowy z Łodzi. - Może być to problem dla osób, których zdolność kredytowa jest "na styk".
- Było wygodnie, funkcjonalnie, a przede wszystkim bezpiecznie - przekonują mieszkańcy ulic Kwarcowej, Strzeleckiego w rejonie ul. Strykowskiej.
- Proponowana trasa obejmowałaby zaledwie pięć dodatkowych przystanków, co oznacza około 10 minut jazdy na dystansie trzech kilometrów - argumentuje Magdalena Gałkiewicz, radna Koalicji Obywatelskiej.
- MPK Łódź przygotowało korzystniejszą ofertę zakupu biletu rocznego - mówi Piotr Wasiak, rzecznik MPK Łódź. - Pasażerowie, którzy zdecydują się rozłożyć opłaty na raty, nie poniosą żadnych dodatkowych opłat.
- Albo mam wielkiego pecha, albo opóźnienia tramwajów na al. Śmigłego-Rydza są standardem - mówi Agnieszka Kotlarska, która mieszka na Dąbrowie, a pracuje w korporacji w centrum Łodzi. - Do biura dojeżdżam dwa lub trzy razy w tygodniu, często spóźniona.
Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi skontrolował punktualność pojazdów MPK Łódź. Z zestawienia wynika, że najbardziej w kratkę kursują tramwaje linii 3, 5 oraz 8, a w przypadku autobusów są to linie 76, 53, 69 oraz 96.
We wrześniu sąd uznał, że Renata Nowak miała ważny bilet w momencie kontroli w tramwaju. Ale MPK Łódź złożyło apelację. - Kiedy wydawało się, że to koniec, MPK nie daje za wygraną. W tej chwili uznaję to już za dręczenie mnie - mówi łodzianka.
- W Łodzi płacenie za migawkę roczną w systemie miesięcznym wiąże się z kredytem, natomiast w Krakowie wystarczy podłączyć kartę płatniczą do karty mieszkańca - mówi Justyna Wołkowska ze stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód. - Nie ma też opłat za rezygnację.
Ponad trzy tygodnie minęły od ogłoszenia rewolucyjnych zmian w opłatach za przejazdy MPK Łódź. Radni przegłosowali wprowadzenie nowych biletów, zmiany dotknęły też migawkę roczną. Najbardziej nagłaśniana umowa nie została jednak podpisana.
- Tak jak Egipt jest darem Nilu, tak o Łodzi możemy powiedzieć, że jest darem Jasienia i Łódki. Wzdłuż rzek można zaplanować i utworzyć pieszo-rowerowe bulwary łączące centrum Łodzi z osiedlami i terenami rekreacyjnymi - mówi Łukasz Kamiński.
- Mamy najgorszą komunikację miejską w Polsce i najbardziej zakorkowane drogi w Europie - mówi Izabela Kaczmarska, radna PiS. - Tymczasem drożeje to, co było najtańsze: wydłużony czas przejazdu biletów 20-minutowych i 40-minutowych.
- Warto byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakich ulicach w centrum powinniśmy ograniczyć ruch samochodów, aby tramwaje i autobusy MPK Łódź mogły tamtędy jeździć swobodnie - mówi dr hab. Kamil Śmiechowski.
- Po 1 stycznia 2025 roku migawka nie będzie "tańsza, ale droższa" - pisze Bartosz Domaszewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. - Jej cena nie ulegnie zmianie. Pasażerowie otrzymają jedynie dodatkową możliwość. Dodatkową, a nie zamiast.
Za migawkę łodzianie zapłacą jak za Netfliksa - zapowiada Bartosz Domaszewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, który wymyślił płatność na raty i przekonuje, że łodzianie zaoszczędzą niemal 500 zł rocznie. Kłopot w tym, że do rat dopłacą.
- Potrzebne są tańsze bilety jednorazowe, by skusić potencjalnego pasażera, który potem kupi migawkę - mówi Kosma Nykiel, radny niezrzeszony. - Bilety będą nadal najdroższymi w Polsce, jest to zdecydowanie za drogo w porównaniu do jakości usług.
- Przygotowaliśmy pierwszy pakiet zmian dotyczący funkcjonowania komunikacji miejskiej - mówi Tomasz Piotrowski, wiceprezydent Łodzi. - Chodzi o uproszczenie taryfy, proponujemy bilet roczny jak w subskrypcji Netflixa.
- Koniec dłuższych biletów - alarmują Zmotoryzowani Łodzianie. Prezes MPK potwierdza, że zmiany są planowane, a szczegóły łodzianie poznają we wtorek, 12 listopada.
- Zależy mi na tym, aby osoba z dzieckiem, albo starsza miała szansę kupić bilet i nie była karana za to, że zrobiła to za wolno - mówi pasażer MPK Łódź.
Jedni dzwonią krótko, raz czy drugi. Inni trzymają dłoń na przycisku i dzwonią przeciągle. A nam w uszach dzwoni - denerwuje się mieszkaniec ul. Narutowicza. Motorniczowie MPK Łódź dzwonią, bo tak torują sobie drogę.
W 2023 r. odnotowano 170 mln przejazdów komunikacją miejską w Łodzi. I chociaż 100 tys. łodzian ma migawkę, czyli korzysta z biletów okresowych, to nadal część pasażerów jeździ na gapę.
Chociaż łodzianka Renata Nowak miała bilet na przejazd komunikacją miejską MPK Łódź, to kontroler ukarał ją mandatem. Poszła do sądu. I wygrała.
Gdy kontroler poprosił Renatę Nowak o pokazanie biletu, ta mu go pokazała. Mimo to została ukarana mandatem. Łodzianka pozwała MPK do sądu. - Nie pozwolę, by traktowano mnie jak oszustkę - mówi.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.