Gdy u Ewy Pilarz zdiagnozowano nowotwór wątroby, złożyła do ZUS wniosek o urlop zdrowotny. Ten odmówił. Bo zmieniła w pracy umowę na pełen etat, co budzi "uzasadnioną wątpliwość", że umowa została zawarta fikcyjnie w celu wyłudzenia odszkodowania.
- Czuję, że ZUS traktuje moją operację i rehabilitację, jak jakąś fanaberię - mówi Ewa Szczech. ZUS odmówił jej przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, chociaż biegły sądowy uznał, że należy się ono od czerwca ubiegłego roku.
- Na dowód nadawcy dołączają zdjęcia z portali społecznościowych, gdzie ubezpieczeni chwalą się np. zagranicznymi wojażami - informuje Monika Kiełczyńska, rzeczniczka łódzkiego ZUS.
800 zł na dziecko rodzice dostaną dopiero od stycznia. Ale to właśnie teraz ZUS informuje o tym w mailach do rodziców. Pod wiadomością podpisany jest m.in. premier Mateusz Morawiecki.
W Polsce przybywa legalnie pracujących cudzoziemców. Dlaczego w Łodzi ubywa?
- Najniższą emeryturę w województwie łódzkim, czyli 7 gr, pobiera 72-letni mężczyzna, który na emeryturę przeszedł w wieku 65 lat po przepracowaniu miesiąca - mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego.
Małopolska, Pomorze i Zachodniopomorskie - te trzy regiony najbardziej skorzystały na wprowadzeniu bonu turystycznego, czyli dopłat do krajowego wypoczynku dzieci. Program się zakończył, ale branża liczy na nowe wsparcie.
175 stulatków mieszka dzisiaj w Łódzkiem. W tym roku może przybyć ponad stu kolejnych 128. To wyjątkowa dobra wiadomość, biorąc pod uwagę, że w województwie żyje się niemal najkrócej w kraju.
Aby wykorzystać bon turystyczny, pozostały niespełna dwa tygodnie. Aż 34 tys. bonów w Łódzkiem nie aktywowano.
Małgorzata Karpenko przez 13 lat mieszkała w Ukrainie. Pół roku temu uciekła z dziećmi przed wojną do Łodzi. I jak inni uchodźcy poszła po pomoc. - Patrzyli na mnie, jakbym coś chciała wyłudzić, bo mam polski paszport - mówi.
Już ponad 12 tys. dzieci z Ukrainy objętych zostało programem 500 plus w województwie łódzkim. Najwięcej w samej Łodzi.
3,63 mln Polaków w wieku od 55 do 74 lat nigdy nie korzystało z internetu. Wykluczenie cyfrowe seniorów w czasie epidemii koronawirusa stało się bardziej dotkliwe niż kiedykolwiek.
Z powodu zamknięcia szkół i przedszkoli łódzki oddział ZUS wypłacił prawie dziesięć razy więcej zasiłków opiekuńczych. Rozmowa z Romaną Mierzejewską, dyrektorką I Oddziału ZUS w Łodzi.
Osoby niepełnosprawne, którym kończy się ważność orzeczenia ZUS o prawie do pobierania renty socjalnej, obawiają się, że z powodu koronawirusa utracą środki do życia.
Jak wygląda załatwianie spraw w cieniu epidemii koronawirusa? Urzędy namawiają do załatwiania spraw przez internet, ale kolejki interesantów rosną, zamiast się zmniejszać. - Od poniedziałku nie załatwimy najprawdopodobniej spraw związanych z rejestracją pojazdu - zaznaczają urzędnicy.
Od początku stycznia część szkół i przedszkoli w Łodzi to wielkie świetlice, gdzie dziećmi zajmują się tylko dyrektorzy. Oni też dostali pisma od ZUS przypominające o tym, że zwolnienia lekarskie swoich pracowników mogą skontrolować.
W październiku Ryszard złożył do ZUS wniosek o emeryturę, ale ZUS mu jej odmówił, bo w czerwcu mężczyzna jeszcze pracował. Do tej pory Ryszard dostawał tylko świadczenie z Niemiec. W komunikacji z polskim urzędem pomogła "Wyborcza".
Leczą się na stawy, a do sieci wrzucają zdjęcia z rajdów rowerowych. Tłumaczą, że nie było ich w domu, bo wyszli z psem, albo byli w wannie. Łódzki ZUS odzyskał ponad milion złotych od rzekomo chorych przebywających na zwolnieniu.
Zakład ubezpieczeń przypomina, żeby uważać na wszelką korespondencję elektroniczną informującą o rzekomych błędach w rozliczeniach składkowych.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.