Ponad trzy tygodnie minęły od ogłoszenia rewolucyjnych zmian w opłatach za przejazdy MPK Łódź. Radni przegłosowali wprowadzenie nowych biletów, zmiany dotknęły też migawkę roczną. Najbardziej nagłaśniana umowa nie została jednak podpisana.
- Tak jak Egipt jest darem Nilu, tak o Łodzi możemy powiedzieć, że jest darem Jasienia i Łódki. Wzdłuż rzek można zaplanować i utworzyć pieszo-rowerowe bulwary łączące centrum Łodzi z osiedlami i terenami rekreacyjnymi - mówi Łukasz Kamiński.
- Mamy najgorszą komunikację miejską w Polsce i najbardziej zakorkowane drogi w Europie - mówi Izabela Kaczmarska, radna PiS. - Tymczasem drożeje to, co było najtańsze: wydłużony czas przejazdu biletów 20-minutowych i 40-minutowych.
- Warto byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakich ulicach w centrum powinniśmy ograniczyć ruch samochodów, aby tramwaje i autobusy MPK Łódź mogły tamtędy jeździć swobodnie - mówi dr hab. Kamil Śmiechowski.
- Po 1 stycznia 2025 roku migawka nie będzie "tańsza, ale droższa" - pisze Bartosz Domaszewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. - Jej cena nie ulegnie zmianie. Pasażerowie otrzymają jedynie dodatkową możliwość. Dodatkową, a nie zamiast.
Za migawkę łodzianie zapłacą jak za Netfliksa - zapowiada Bartosz Domaszewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, który wymyślił płatność na raty i przekonuje, że łodzianie zaoszczędzą niemal 500 zł rocznie. Kłopot w tym, że do rat dopłacą.
- Potrzebne są tańsze bilety jednorazowe, by skusić potencjalnego pasażera, który potem kupi migawkę - mówi Kosma Nykiel, radny niezrzeszony. - Bilety będą nadal najdroższymi w Polsce, jest to zdecydowanie za drogo w porównaniu do jakości usług.
- Przygotowaliśmy pierwszy pakiet zmian dotyczący funkcjonowania komunikacji miejskiej - mówi Tomasz Piotrowski, wiceprezydent Łodzi. - Chodzi o uproszczenie taryfy, proponujemy bilet roczny jak w subskrypcji Netflixa.
- Koniec dłuższych biletów - alarmują Zmotoryzowani Łodzianie. Prezes MPK potwierdza, że zmiany są planowane, a szczegóły łodzianie poznają we wtorek, 12 listopada.
- Zależy mi na tym, aby osoba z dzieckiem, albo starsza miała szansę kupić bilet i nie była karana za to, że zrobiła to za wolno - mówi pasażer MPK Łódź.
Jedni dzwonią krótko, raz czy drugi. Inni trzymają dłoń na przycisku i dzwonią przeciągle. A nam w uszach dzwoni - denerwuje się mieszkaniec ul. Narutowicza. Motorniczowie MPK Łódź dzwonią, bo tak torują sobie drogę.
W 2023 r. odnotowano 170 mln przejazdów komunikacją miejską w Łodzi. I chociaż 100 tys. łodzian ma migawkę, czyli korzysta z biletów okresowych, to nadal część pasażerów jeździ na gapę.
Chociaż łodzianka Renata Nowak miała bilet na przejazd komunikacją miejską MPK Łódź, to kontroler ukarał ją mandatem. Poszła do sądu. I wygrała.
Gdy kontroler poprosił Renatę Nowak o pokazanie biletu, ta mu go pokazała. Mimo to została ukarana mandatem. Łodzianka pozwała MPK do sądu. - Nie pozwolę, by traktowano mnie jak oszustkę - mówi.
33-letnii mężczyzna odpowie za dokonanie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Łódzka prokuratura wysłała już do sądu akt oskarżenia.
- Nie odpuścimy i będziemy walczyć - zapowiada Iwona Kulińska-Chróścicka, członkini Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Zarzew.
Kibiców Widzewa, którzy przyjechali na pierwszy mecz swojej drużyny w nowym sezonie, spotkała niemiła niespodzianka. To ogromna podwyżka cen za parkowanie.
Drogi w Łodzi. Po weekendzie rozpoczyna się remont ulicy Jaracza i torowiska tramwajowego w kierunku Chojen.
W poniedziałek (12 sierpnia) rozpocznie się remont ul. Jaracza. Będą spore utrudnienia w ruchu, m.in. zmiany w kursowaniu MPK Łódź.
- Oszczędność wyniesie 50 zł na miesiąc - mówi Zbigniew Papierski, prezes zarządu MPK Łódź.
- Coraz więcej osób z grupy jest zainteresowanych złożeniem pozwu zbiorowego - mówi łodzianka, która założyła na Facebooku grupę "Poszkodowani przez MPK Łódź".
Nowe Centrum Łodzi czeka na torowisko tramwajowe. Powstają też kolejne mieszkania. Urzędnicy liczą, że ta część centrum miasta będzie się rozwijać "do wewnątrz".
Modernizacja torowiska do Konstantynowa Łódzkiego rozpoczęła się dwa lata temu. Pierwszy tramwaj po remoncie torowiska ma pojechać 1 lipca 2024 roku. Czy wykonawca zdąży?
- Nie możemy dopuścić, aby pasażer skasował bilety wtedy, kiedy to będzie mu pasowało - mówi prezes MPK Łódź. Czy mimo to zasady się zmienią? Piłka jest po stronie Rady Miejskiej w Łodzi.
Radni po raz ósmy wydłużyli ważność biletów MPK Łódź. Z biletem 20-minutowym nadal będzie można podróżować 40 minut, a z 40-minutowym godzinę. Nie wszyscy są zadowoleni.
Drogi w Łodzi. 1 czerwca rozpocznie się drugi etap remontu torowiska na skrzyżowaniu al. Włókniarzy z ul. Legionów. Będą zmiany w kursowaniu tramwajów MPK Łódź i objazdy dla kierowców.
W sobotę (25 maja) w Łodzi odbędzie się 21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. W związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem imprezy, będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.
- Dołączam się do grona osób ograbionych przez MPK Łódź - piszą do "Wyborczej" czytelnicy.
- Nie zgadzam się na zapłacenie tego mandatu, dlatego pójdę do sądu - mówi pasażer MPK Łódź. Czy przykład pana Grzegorza przyczyni się do zmiany uchwały Rady Miejskiej w Łodzi, na którą skarżą się łodzianie?
Zaczęła się wymiana torowiska na skrzyżowaniu ul. Legionów z al. Włókniarzy. To oznacza wielkie korki na drogach w Łodzi. Kierowcy i pasażerowie MPK Łódź muszą uzbroić się w cierpliwość.
- Zawsze, jak tylko widzę mój autobus podjeżdżający na przystanek MPK Łódź, wyjmuję telefon i kupuję bilet. Nie inaczej było tym razem - mówi pan Grzegorz.
W weekend (26-27 kwietnia) łodzian czekają spore utrudnienia komunikacyjne z powodu DOZ Maraton Łódź 2024. To już 12. edycja imprezy, która będzie wyjątkowa, bo biegacze powalczą m.in. o mistrzostwo Polski i udział w Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
Makabryczne zabójstwo w Łodzi. Prokuratura podejrzewa, że zatrzymany mężczyzna najpierw chciał podpalić banery wyborcze, ale zamiast tego podpalił zarost mężczyzny na przystanku MPK.
Od poniedziałku (15 kwietnia) trwa naprawa torowiska na ul. Pabianickiej. Nie jeżdżą nią tramwaje MPK Łódź.
Do godziny 17 potrwają protesty rolników w całej Łodzi. Nieprzejezdne są cztery kluczowe skrzyżowania w Łodzi. Patrole policji wskazują objazdy.
Rolnicy nie odpuszczają, a ich protesty przybierają na sile. W piątek, 12 kwietnia, zablokują cztery ważne skrzyżowania w Łodzi. Utrudnienia potrwają wiele godzin. MPK Łódź wprowadzi objazdy.
Po otwarciu nowego placu Wolności, ulicą Pomorską w jego kierunku jadą dwa tramwaje i jeden autobus. Wszystkie zatrzymują się na przystankach o tej samej, albo niemal o tej samej porze. - Absurd! - zauważa łodzianin.
Wciąż nieznana jest tożsamość mężczyzny, który spłonął na przystanku przy Pomorskiej. Śledczy podejrzewają, że padł on ofiarą zabójstwa.
Jak podała dzień wcześniej policja, protestu rolników w Łodzi można się spodziewać 20 marca na skrzyżowaniu ulic Szczecińskiej i Aleksandrowskiej.
- Niedługo będziemy potrzebować nawet 120 kierowców autobusów i 40 motorniczych - wylicza Piotr Wasiak, rzecznik MPK Łódź. Pracowników poszukują też inne spółki miejskie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.