Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Niech się zasr...y pis od Województwa Łódzkiego odwali. Do 98r mieliśmy najmniejsze województwo w kraju Miejskie Łódzkie. Teraz gdy po 17 latach udało się w trudzie stworzyć coś co regionem łódzkim możemy nazwać, oszołomstwo postanowiło łódzkie rozebrać. I oczywiście łódzkie traci najwięcej powiatów. Ze śląskiego pozostaje co prawda jedynie jakiś kikut terytorialny, ale ono ma zupełnie inny charakter, bo przede wszystkim aglomeracyjny i przy tym inny potencjał gospodarczy. Łódź ma stracić Radomsko z Łódzką SSE, które gospodarczo się jednak bujnęło. Mamy stracić także ciekawe miejsca z punktu widzenia turystycznego - Ziemia Wieluńska i okolice Przedborza z parkiem krajobrazowym i najwyższymi, naturalnymi górami w Łódzkiem, czyli Przedborskimi. Nie mamy gór, nie mamy morza, nie mamy jezior, jesteśmy jednym z nielicznych województw, które nie posiada atrakcji w postaci parku narodowego. Teraz mamy stracić nawet te skromniejsze zasoby. Szlag mnie trafia na te wszystkie idiotyczne pomysły. Czy w tym kraju ciągle musi psuć się to co ktoś wcześniej stworzył i co funkcjonuje dobrze? Pomijam już kwestie umów poszczególnych województw z UE w temacie środków unijnych na rozwój i komplikacje po powstaniu nowych województw. Chory rząd, chory kraj.
    już oceniałe(a)ś
    13
    3
    Wygląda na to, że Jasnogórskie to będzie taki bezkształtny hipopotam z wysuniętą szyją. Wieluń i Wieruszów tam nie pasują. A jeśli już, to dlaczego nie Olesno (należało kiedyś do Częstochowskiego) Kluczbork , Kępno i Ostrzeszów? A z drugiej strony słynne są animozje między Śląskiem i Zagłębiem, może by ich pogodzić i Jaworzno, Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą (Olkusz i Piekary Śl.) przyłączyć do Jasnej Góry?Będzie wiec Zagłębie Jasnogórskie - województwo z potencjałem :)
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    Koszaliński punkt widzenia. Szczecin to prężne miasto. Pełne bankrutów pokomuszej schedy (Stocznie, Centrala Nasienna, ZPO Odra i Dana, Selfa, Fabryka Kabli Załom, Papiernia Skolwin, Unikon, Transocean, Chemitex Wiskord, PPDiUR Gryf, FSM Polmo) a ostatnio PKP Cargo SA.... Skoro budżet województwa składa się z wpływów m.in. CIT i PIT, to reszta województwa musi powstałą lukę wypełnić i pokryć zachcianki Szczecina. Jest Szczecinie moc inwestycji galeryjnych, w których można znaleźć wspaniałą pracę, zrobić udane zakupy, do syta się najeść, obcować z kulturą, pójść na spacer, udzielić się towarzysko a nawet lansować (Galaxy, Turzyn, Atrium Molo, Kaskada, Gryf, Północ). Ze szczecińskiego grodu ubyło 20 tysięcy młodych ludzi i z ponad 400-tysięcznej metropolii (416,6 tys. w 1999 r.) zmienił się w ponad 300-tysięczne (391 tys. w 2010 r.) prowincjonalne miasto. Szczeciński rynek pracy? Proszę bardzo - 15. miejsce wśród stolic województw . Najbardziej liczący się szczecińscy pracodawcy: uczelnie (4.200 osób – US i ZUT), urząd miejski (ok. 1.100 osób, sądy (1.000 osób, banki (1.150 zatrudnionych w PEKAO S.A. i PKO BP), poczta (900 osób, ZUS (900 osób, urzędy skarbowe razem z izbą skarbową (800 osób, izba celna (800 osób, miejskie wodociągi i kanalizacja (700 osób, komunikacja miejska (500 osób i reszta budżetówki (dane z 2013r.). Nieźle można zarobić w szczecińskim Urzędzie Marszałkowskim, gdzie w 2013r. pracowało 747 osób zarabiających średnio 4.558,24 zł. Zaś na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego można się dowiedzieć, że zatrudnienie wynosi w nim 531 osób. Czy wobec takiej" szczecińskiej potęgi gospodarczej" dziwi kogoś, że zachodniopomorskie jest najwolniej rozwijającym się województwem w Polsce?
    już oceniałe(a)ś
    1
    3