W poniedziałek w Teatrze Nowym kolejna odsłona sporu, którym od kilku miesięcy żyją polscy artyści. Gośćmi będą m.in. Iwona Śledzińska-Katarasińska i Olgierd Łukaszewicz.
Katarzyna Kobro jest świętością - mówi prof. Józef Robakowski. - Na podziw zasługuje jej oryginalna koncepcja rzeźby i artystyczna nieustępliwość, piekielnie trudna w warunkach międzywojennej Polski
Po kilku miesiącach przerwy w klasztorze dominikanów znów zabrzmi muzyka dawna. Pierwszym gościem reaktywowanego cyklu ?Gdy muzyka była młodsza?, cenionego przez łódzkich melomanów, będzie w poniedziałek wirtuoz skrzypiec barokowych Zbigniew Pilch
1 marca redaktor naczelny "Gazety" opowie w Teatrze Nowym o zredagowanej przez siebie monumentalnej antologii "Przeciw antysemityzmowi 1936-2009".
Bez Janusza Gola, podstawowego piłkarza drużyny w ostatnich dwóch sezonach, PGE GKS Bełchatów zaczyna rundę wiosenną. Cel to utrzymanie piątego miejsca w tabeli.
?Gazeta Co Jest Grane? poleca specjalne projekcje i imprezy okołofilmowe
?Gazeta Co Jest Grane? poleca koncerty w tym tygodniu
W sobotę Filharmonia Łódzka (ul. Narutowicza 20/22) transmituje z Metropolitan Opera ?Ifigenię na Taurydzie? Glucka
Drum'n'bassowe wydarzenie zimy. Seba, czyli Sebastian Ahrenberg, wychowanek samego LTJ Bukema i właściciel wytwórni Secret Operations, to dziś niemal klasyk gatunku, zwłaszcza jego łagodnego, onirycznego i melodyjnego oblicza
W klubie Fundacji Laudera przy ul. Narutowicza 24 można zobaczyć wystawę prac o nietuzinkowej nazwie: "Teraz zaczynasz się modlić, a jeśli jeszcze nie, to powinieneś". Autorem obrazów, zdjęć i rysunków jest 16-letni Adam "Shagi" Lipman, wnuk Feliksa Lipmana, wieloletniego przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, uczeń XXIX gimnazjum w Łodzi im. ks. Jana Twardowskiego.
Jedne ubarwieniem przypominają tygrysy. Inne wyglądają jak małe, włochate szmaragdy. Wszystkie są jadowite, ale zaledwie kilka może nas poważnie skrzywdzić. - Bo tak prawdę pająki bardziej boją się nas, niż my ich - wyjaśnia Bartłomiej Dżugaj, właściciel ponad 60 gatunków ptaszników i skorpionów.
W 2005 roku uczelnie popełniły błąd. Przyjmowały każdego, kto chciał. Wystarczyło, że był zdrowy psychicznie i odróżniał polskie litery od chińskich - przyznał prof. Górski, rektor UMed w Łodzi, podczas konferencji o studentach zagranicznych w Polsce
Na dzień przed inauguracją rundy wiosennej pomocnik PGE GKS-u Bełchatów ostatecznie rozstał się z klubem, w którym spędził dwa lata.
25 lutego premiera kolejnego, szesnastego już tomu poetyckiego wydanego przez Kwadraturę. Jego autorką jest Teresa Radziewicz, a jej wiersze przeplatane są obrazami Magdaleny Moskwy.
- W maju zmarł mój mąż pozostawiając liczne długi. Odrzuciłam spadek. Nie mamy dzieci, a brat męża, który jest kawalerem, również spadek odrzucił. Czy w tej sytuacji, gdy siostra męża spadek odrzuci, długi odziedziczą jej dzieci? Jak uchronić siostrzeńców męża przed odpowiedzialnością za jego długi?
- Życzę każdej łódzkiej drużynie, aby w ciągu kilku lat osiągnęła tyle co my - mówi Marcin Chudzik, prezes Organiki Budowlanych
Zapowiadane przekazanie rugbistów mistrzów Polski do nowej spółki akcyjnej wreszcie doszło do skutku. - Cel drużyny pozostaje ten sam: mistrzostwo Polski - zapewnia Stanisław Klimczak, prezes Budowlanych SA.
Luty w Wenecji to czas karnawału. Główną sceną jest plac Świętego Marka, miejsce nieustannej zabawy i rewii bajkowych kostiumów. Jak przebierają się wenecjanie i ich goście, którzy przyjeżdżają z całego świata? Karnawałowe stroje mieszkańców Serenissimy pokazuje Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Plac Wolności, ulicę Piotrkowską, Księży Młyn, pałace, wille, szkoły i tramwaje można oglądać na ekslibrisach Kazimierza Zbigniewa Łońskiego w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu.
W programie koncerty, wystawy, projekcje, spotkania z artystami i córkami Artura Rubinsteina. W finale - wielki Daniel Barenboim
Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne w swojej galerii (ul. Piotrkowska 102) pokazuje wystawę fotografii Ewy Rubinstein ?Portrety ojca?.
Znakomita inauguracja II Rubinstein Piano Festivalu. Garrick Ohlsson i orkiestra Filharmonii Łódzkiej okazali się godnymi siebie partnerami. Przed nami kolejne koncerty
Znakomita inauguracja II Rubinstein Piano Festivalu. Garrick Ohlsson i orkiestra Filharmonii Łódzkiej okazali się godnymi siebie partnerami. A drugi dzień II Rubinstein Piano Festivalu rozpoczął się w VIII LO przy ul. Pomorskiej.
Zmarły 21 lutego w Krakowie wybitny malarz Jerzy Nowosielski przez kilka lat był wykładowcą łódzkiej uczelni plastycznej. Malował też Łódź. O starych fabrykach mówił: ?łódzki gotyk?
Przedłużające się rozmowy w sprawie przejęcia drużyny Budowlanych przez nową spółkę dobiegły wreszcie końca. To oznacza, że przyszłość łódzkiego rugby rysuje się na pewno w jaśniejszych barwach.
Opóźnia się premiera największej animowanej produkcji filmowej, do której zdjęcia powstawały w Łodzi. - Ale warto czekać, to będzie wydarzenie - mówi Magda Bargiel, producentka
22 lutego ukazuje się 11. album łódzkiego rapera zatytułowany ?Jazz, dwa, trzy?.
- Planujemy otworzyć gabinet w październiku, z okazji drugiej rocznicy śmierci Marka Edelmana - zapowiada Ryszard Czubaczyński, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.
22 lutego o godz. 17 Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza do swojej galerii (ul. Piotrkowska 102) na uroczyste otwarcie wystawy fotografii Ewy Rubinstein ?Portrety ojca? oraz spotkanie z córką wybitnego pianisty.
Trzech wykładowców ASP pojechało do włoskiej szkoły artystycznej w Brescii, by zaprezentować prace łódzkich profesorów. 12 projektów spakowali do... walizki, bo na kuriera zabrakło pieniędzy. A w uczelnianej galerii Kobro imponującą wystawę prezentują Włosi z Brescii: instalacje oraz prace wideo
Występem Garricka Ohlssona rozpocznie się 21 lutego II Rubinstein Piano Festival. W programie koncerty symfoniczne, recitale, wystawy, projekcje, spotkania z artystami i córkami Artura Rubinsteina. W finale - wielki Daniel Barenboim
Redakcja "Arterii" zaprezentuje w czwartek o godz. 18 w Śródmiejskim Forum Kultury (ul. Roosevelta 17) nowy numer kwartalnika. Premierze towarzyszyć będzie spotkanie z Michałem Murowanieckim, autorem książki poetyckiej "Spięcie"
Już po raz czwarty w tym sezonie zmierzyli się ze sobą siatkarze z Wielunia i Kielc. W sobotę po raz pierwszy górą byli ci drudzy.
Jeśli sobotni sparing z Podbeskidziem Bielsko-Biała miał pokazać, w jakiej formie są bełchatowianie na tydzień przed rozpoczęciem rundy wiosennej, to nasuwa się tylko jedna odpowiedź: nie jest dobrze.
Adam Kszczot był najlepszy w biegu na 800 metrów w halowych mistrzostwach Polski, które zostały rozegrane w Spale.
"El premio" i "Jutro będzie lepiej" to filmy twórców związanych z Łodzią wyróżnione na Festiwalu Filmów w Berlinie.
Poczucie humoru w Polsce od lat wymagało reanimacji. W związku z tym powstało PCK, przy czym nie jest to niosący pomoc oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, lecz Polskie Centrum Komedii
Terakotową armię chińskiego cesarza Qin Shi można zobaczyc w Muzeum Miasta Zgierza.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.