?Kochany Papieżu, przyjedź do Łodzi, bo wszyscy Cię uwielbiamy? - to jedno z tysiąca życzeń do Jana Pawła II. Łodzianie napisali 25-metrowy list, który wkrótce trafi do Watykanu
Dwaj studenci geografii Uniwersytetu Łódzkiego postanowili objechać na rowerach Morze Północne. Do pokonania mieli 6 tys. km! Wyruszyli 12 lipca. Odwiedzili siedem krajów europejskich. Wrócili szczęśliwi i zwycięscy. Ich podróż trwała dokładnie 80...
To nieprawda, że Łódź jest, że jest szara i smutna, że nie ma turystom nic ciekawego do zaoferowania.
W Łodzi mają stanąć trzy pomniki. Dwa z nich upamiętniają getto na Bałutach. Trzeci monument jest poświęcony Polakom, którzy ratowali Żydów i zostali odznaczeni medalem Yad Vashem.
W 1821 roku wytyczono w Łodzi Nowe Miasto, jego centralnym punktem był Nowy Rynek, czyli dzisiejszy plac Wolności.
Plac po synagodze "litwaków", która stała przy ulicy Wólczańskiej 6 do dziś stoi pusty. Parkują tam samochody. Z tyłu widać gmach "Herbapolu"..
Stanowiła serce staromiejskiej dzielnicy żydowskiej. Gdyby przetrwała, byłaby najbardziej oryginalnym budynkiem Łodzi.
Na pustym placu przy zbiegu ulicy Zielonej i alei Kościuszki do 1939 roku stała wspaniała synagoga.
Pomysł stworzenia pierwszego w Łodzi przyfabrycznego szpitala dla robotników należał do Karola Jonschera, lekarza rodziny Scheiblerów. Powstał w 1884 roku na Księżym Młynie. Budowę sfinansowała wdowa po największym łódzkim fabrykancie Anna z...
Jednym z charakterystycznych miejsc współczesnej Łodzi jest zabytkowy pałac przy ul. Piotrkowskiej 262, w którym mieści się teraz Instytut Europejski.
Mamy w Łodzi zabytek zupełnie wyjątkowy: nagrobną kaplicę Karola Scheiblera na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Ogrodowej.
Izrael Kalmanowicz Poznański, który zostawił w Łodzi potężną fabrykę, wspaniałe pałace, szpital noszący teraz imię doktora Sterlinga i kilka urodziwych kamienic, zmarł w 1900 roku. Trzy lata później rozpoczęła się budowa jego monumentalnego grobowca.
Izrael Kalmanowicz Poznański był największym żydowskim przemysłowcem Łodzi i jednym z najważniejszych w Królestwie Polskim. Za swoją działalność na polu przemysłu otrzymał dziedziczny tytuł honorowego obywatela Łodzi.
?Budynek tej szkoły - Talmud Tora - powstał dzięki Fundacji Berty i Zygmunta Jarocińskich w 1901 roku. W latach 1901-1939 młodzież żydowska uczyła się tu tkactwa, mechaniki i nauk humanistycznych w ramach działalności Towarzystwa Szerzenia Oświaty i...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.