Na pustym placu przy zbiegu ulicy Zielonej i alei Kościuszki do 1939 roku stała wspaniała synagoga.
Pomysł stworzenia pierwszego w Łodzi przyfabrycznego szpitala dla robotników należał do Karola Jonschera, lekarza rodziny Scheiblerów. Powstał w 1884 roku na Księżym Młynie. Budowę sfinansowała wdowa po największym łódzkim fabrykancie Anna z...
Jednym z charakterystycznych miejsc współczesnej Łodzi jest zabytkowy pałac przy ul. Piotrkowskiej 262, w którym mieści się teraz Instytut Europejski.
Mamy w Łodzi zabytek zupełnie wyjątkowy: nagrobną kaplicę Karola Scheiblera na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Ogrodowej.
Izrael Kalmanowicz Poznański, który zostawił w Łodzi potężną fabrykę, wspaniałe pałace, szpital noszący teraz imię doktora Sterlinga i kilka urodziwych kamienic, zmarł w 1900 roku. Trzy lata później rozpoczęła się budowa jego monumentalnego grobowca.
Izrael Kalmanowicz Poznański był największym żydowskim przemysłowcem Łodzi i jednym z najważniejszych w Królestwie Polskim. Za swoją działalność na polu przemysłu otrzymał dziedziczny tytuł honorowego obywatela Łodzi.
?Budynek tej szkoły - Talmud Tora - powstał dzięki Fundacji Berty i Zygmunta Jarocińskich w 1901 roku. W latach 1901-1939 młodzież żydowska uczyła się tu tkactwa, mechaniki i nauk humanistycznych w ramach działalności Towarzystwa Szerzenia Oświaty i...
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Starym Mieście stoi w miejscu pierwszej świątyni katolickiej, która powstała w Łodzi. Decyzję o budowie podpisano w 1887 roku, a rok później zaczęto prace.
W eksponowanym punkcie Łodzi, tuż obok Dworca Fabrycznego, stanęła cerkiew pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego. Świątynia była symbolem rosyjskiego panowania. Postawiono ją na skrzyżowaniu dwóch ważnych ulic Łodzi: Kilińskiego (wówczas...
Od blisko 50 lat siedziba rektoratu łódzkiej Akademii Medycznej mieści się w pałacu Hertza.
Ewangelicko-augsburski kościół pod wezwaniem św. Mateusza miał początkowo wyglądać znacznie skromniej. Ale obok budowana była piękna katolicka katedra...
Niewątpliwie pamiątką po wielokulturowej Łodzi jest kompleks Księżego Młyna. To jeden z najciekawszych i unikatowych zabytków przemysłowych na świecie. Piękno i znaczenie tego miejsca dostrzegają specjaliści: architekci, fotografowie, reżyserzy....
Pałace i wille łódzkich fabrykantów od wielu lat są siedzibami łódzkich uczelni. Rektorat Politechniki Łódzkiej mieści się w willi Reinholda Richtera przy ul. Skorupki.
Przy Wodnym Rynku czyli dzisiejszym Placu Zwycięstwa, niedaleko szkoły filmowej, mieści się Muzeum Kinematografii. Ulokowało swoje zbiory w dawnym pałacu Karola Scheiblera.
Jednym z najdostojniejszych kościołów Łodzi jest piękna bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki przy ulicy Piotrkowskiej. Była to czwarta katolicka świątynia w mieście po kościele św. Józefa, Wniebowzięcia NMP i Podwyższenia św. Krzyża.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.