Miastograf to portal internetowy prowadzony przez Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie. Są tam publikowane archiwalne i współczesne zdjęcia Łodzi, przedwojenne wycinki prasowe i fragmenty wywiadów z najstarszymi mieszkańcami.
Do współpracy ze stowarzyszeniem włączyło się Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
Piotr Machlański, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych: - Kochamy Łódź. Zależy nam na upowszechnieniu historii. W zasobach muzeum znajduje się ponad dwa tysiące zdjęć i pocztówek. Wszystkie trafią wkrótce na portal.
Miastograf to serwis społecznościowy. Każdy może założyć tam konto i dodawać własne zdjęcia. Stowarzyszenie Topografie powstało właśnie po to, żeby go zrealizować. Prace trwały 7 lat.
Serwis można odwiedzać od czerwca zeszłego roku, a liczba odsłon przekroczyła niedawno 200 tysięcy wyświetleń. Dla twórców to wystarczająca motywacja, by kontynuować prace nad serwisem.
Michał Gruda, Stowarzyszenie Topografie: - To pierwsza instytucja, która odniosła się do naszego pomysłu. Mam nadzieję, że będzie to sygnał dla innych, że warto podzielić się materiałami, które mają w swoich zasobach.
Zawartość serwisu można przeglądać z poziomu wirtualnej mapy miasta. Znajduje się tam ponad 1300 fotografii, ale kolekcja dynamicznie się powiększa.
- Zachęcam mieszkańców do zaglądania na portal i przekazywania swoich zdjęć - mówi Gruda. - To ważne, żeby fotografie uratować od zapomnienia, od zniszczenia. W ten sposób prywatne zbiory mogą stać się częścią naszego narodowego dziedzictwa - przekonuje.
Michał Hankiewicz, adiunkt w dziale zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych: - Wiele zdjęć pochodzi od prywatnych darczyńców. Mieszkańcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że posiadają cenne fotografie. Apeluję, żeby ukryte w szafach czy na strychach pamiątki odszukać. Chodzi o zdjęcia, pocztówki, materiały prasowe. Bardzo prosimy o to, żeby zawitać do muzeum i jeśli jest taka możliwość zdjęcie podarować.
Machlański: - Zdajemy sobie sprawę z tego, że często są to ważne pamiątki rodzinne. Jeżeli ktoś z osób posiadających takie zdjęcia zechciałby je udostępnić, my za zgodą właściciela zeskanujemy je i jako kopie umieścimy na portalu. Przecież w domowych, rodzinnych archiwach mamy często fotografie unikatowe. Prosimy państwa o to, żebyście swoich skarbów użyczali.
Stowarzyszenie Topografie przygotowało także mobilną wersję serwisu. Jest dostępna za darmo na Androida i WindowsPhone. Do końca roku ma powstać wersja dla urządzeń z iOS.
Na zdjęciu Plac Wolności w 1992 roku. Mała gastronomia przy wlocie w ul. Pomorską.
Zdjęcia i opisy pochodzą z portalu miastograf.pl
Wszystkie komentarze