Niegdyś chluba Łodzi, do której w czasach wyżu demograficznego chodziło nawet 2 tys. uczniów. Dziś budynek szkoły przy ul. Pojezierskiej 45/51 stoi pusty. Swoją siedzibę znajdzie tam pierwsze w mieście stacjonarne hospicjum dla dorosłych. Zaglądamy do podziemi pierwszej łódzkiej Szkoły Tysiąclecia.
REKLAMA
TOMASZ STAŃCZAK
1 z 10
Budynek pierwszej w Łodzi Szkoły Tysiąclecia został oficjalnie oddany do użytku w 1960 roku. Ciąg dalszy pod kolejnym zdjęciem...
TOMASZ STAŃCZAK
2 z 10
Dziś szkoła, która niegdyś była chlubą Łodzi stoi pusta. I wymaga gruntownego remontu.
TOMASZ STAŃCZAK
3 z 10
Podziemny schron
TOMASZ STAŃCZAK
4 z 10
Choć ze ścian mrocznych korytarzy odpadła farba, pancerne drzwi do schronu nadal prezentują się solidnie.
TOMASZ STAŃCZAK
5 z 10
W podziemiach dawnej szkoły przy ul. Pojezierskiej powstał skład, w którym przechowywano pamiątki z ponad pięćdziesięcioletniej historii szkoły. Nadal można je tam znaleźć.
TOMASZ STAŃCZAK
6 z 10
Przez trzy dekady w placówce kształcili się m.in. tokarze i mechanicy. Bywało, że w czasach demograficznego wyżu uczyło się tu nawet 2 tysiące osób.
TOMASZ STAŃCZAK
7 z 10
Ale nie tylko. W podziemiach budynku urządzono schron.
TOMASZ STAŃCZAK
8 z 10
Eksperci szacują, że w Łodzi podobnych znajduje się około 600.
TOMASZ STAŃCZAK
9 z 10
W latach 90. placówka zmieniła profil. Otwarto w niej XLI Liceum Ogólnokształcące. W 2015 szkołę zamknięto. Miejscy urzędnicy tłumaczyli to m.in. niżem demograficznym i koniecznością szukania oszczędności.
TOMASZ STAŃCZAK
10 z 10
Żeby w budynku po dawnej szkole powstało hospicjum, konieczny jest remont generalny. Po jego przeprowadzeniu w placówce znajdzie się blisko 50 łóżek dla najbardziej potrzebujących.
Uwazam, ze "znaleziska" powinny znalezc sie w jakims miejscu pamieci - muzeum tamtych.czasow, bo to jest nasza przeszlosc, to kawal zycia, ktorego nie da sie wykreslic. W czasach PRL wysilkiem calego narodu odbudowano nasz kraj z ruin, nastapil awans spoleczny wielu ludzi. To dobrze, ze jest pomysl na wykorzystanie tego reliktu przeszlosci. Moze wlasnie w tym hospicjum mozna wyeksponowac czesc tych archiwaliow Nie wyrzekajmy sie siebie
Wszystkie komentarze