Jak wyglądała Łódź na początku XX wieku? Najstarszym zachowanym filmem jest kronika z 1912 roku, na którym widać ogród przy ul. Dzielnej, czyli współczesnej ul. Narutowicza. Z archiwów udało się wydobyć także materiały pokazujące czasy okupacji wojennej
REKLAMA
1 z 6
Najstarszy film
Najstarszy film, na którym widać Łódź, to Kronika Wystawy Przemysłowej z 1912 r. Wystawa została zorganizowana przez stowarzyszenie Resursa Rzemieślnicza we wrześniu. Na filmie widać ogród przy ul. Dzielnej (aktualnie Narutowicza), czyli współczesny park im. St. Staszica.
2 z 6
Blask międzywojennej Łodzi
Migawki z międzywojennej Łodzi są prezentowane na tle piosenki Eugeniusza Bodo ''Tylko z tobą i dla ciebie''. Na fotografiach widać al. Kościuszki, pl. Wolności czy ul. Piotrkowską z gmachem hotelu Grand, który wieńczy jeszcze wtedy mansardowy dach.
3 z 6
Łódź na starych pocztówkach
Następny film to pocztówki przedstawiające Łódź przed wybuchem drugiej wojny światowej. Widać na nich kilka nieistniejących już budynków: pałac Heinzla w parku Julianowskim, gmach dworca Kaliskiego, synagogę na Starym Mieście i kamienice otaczające niegdyś rynek Staromiejski.
4 z 6
Łódź przedwojenna
Łódź przedwojenna to kompilacja kronik filmowych. W pierwszej części filmu zaglądamy do fabryk, w których produkowano przędzę i tkaniny. Po niespełna 4 minutach przenosimy się poza mury zakładów, do maja 1937 roku. Widzimy dworzec Fabryczny i Kaliski, łódzkie ulice. Trzecia część to reportaż o poświęceniu kamienia węgielnego pod bibliotekę miejską im. Józefa Piłsudskiego. Ostatnia część filmu to wrzesień 1939 roku i wkroczenie Wehrmachtu do miasta.
5 z 6
Litzmannstadt getto 1940-1944
Kolejne dwa filmy przedstawiają historię powstania i likwidacji getta w czasie II wojny światowej. Prześladowania Żydów rozpoczęły się tuż po wkroczeniu do miasta Hitlerowców. W 1940 roku przesiedlono tam blisko 150 tys. osób. W kolejnych latach do getta trafiali Żydzi z regionu łódzkiego, a potem z gett likwidowanych w innych miastach. W 1941 roku przesiedlono tam również Romów.
6 z 6
Okupowana Łódź
Dramatyczną historię okupowanego miasta przedstawiają dwa kolejne filmy. Na drugim widać materiały nakręcone na potrzeby kronik i filmów propagandowych Nazistów.
Wszystkie komentarze