1 z 10
Mebloteka Yellow
Mebloteka Yellow (ul. Piotrkowska 138/140) była jednym z pierwszych miejsc jakie otworzyły się w fabryce Ramischa w strefie OFF Piotrkowska. Powstałe w październiku 2011 roku Yellow to nie tylko miejsce spotkań przy kawie, ale też sklep z unikatowymi przedmiotami oraz przestrzeń wystawiennicza. W Meblotece można kupić m.in. oryginalne wyroby ceramiczne, oświetlenie i inne gadżety do domu. Powodzeniem cieszy się oferta gastronomiczna miejsca: oprócz kawy i herbaty w Yellow można spróbować sałatek, tortilli, kanapek i deserów. A Owocowy Wek, czyli połączenie herbatników, kremowego serka i truskawek zdobył pierwsze miejsce podczas tegorocznego Festiwalu Dobrego Smaku w kategorii "Kawiarnie".
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
2 z 10
Bajkonur
Bajkonur otworzył się w październiku 2011 roku w dawnej Widzewskiej Manufakturze (al. Piłsudskiego 135) i zainicjował masowy przypływ artystów do tego miejsca. Bajkonur to niezwykłe połączenie sali prób, studia nagraniowego, sceny koncertowej, szkoły muzycznej i kawiarni, które skupia młodych, utalentowanych muzyków. Z lokalem jest związana m.in. popularna łódzka wokalistka Iza Lach oraz debiutujący zespół Revlovers. Po zamknięciu Jazzgi i Improwizacji, Bajkonur jest jedynym miejscem w Łodzi, w którym regularnie występują jazzowe i eksperymentalne zespoły zarówno z polski, jak i zagranicy. Do tej pory zagrali tam m.in.: Ephemeric Quintet, Sean Noonan i prawdziwa legenda polskiej alternatywy - Ścianka. W czerwcu Bajkonur po raz pierwszy zorganizował mikrofestiwal LDZ_2.0, poświęcony nowym zjawiskom w alternatywnej polskiej sztuce audio-wizualnej.
Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Marcin Wojciecho
3 z 10
Dom
Otworzony w listopadzie ubiegłego roku Dom (ul. Piotrkowska 138/140) szybko stał się jednym z najważniejszych łódzkich klubów muzycznych. To właśnie tutaj w 2012 roku zagrała śmietanka polskiej sceny alternatywnej: Cool Kids of Death, Muchy, Tres.b czy D4D (dawniej Dick4Dick). Koncerty to jednak nie wszystko - Dom regularnie organizuje imprezy klubowe, które rozkręcają najlepsze polskie kolektywy didżejskie. Co jakiś czas w klubie występują także goście z zagranicy. Założony przez szóstkę artystów związanych z łódzką sceną niezależną (Kuba Wandachowicz, Wiktor Skok, Jakub Szczeciński, Roman Jurek, Robert Tuta, Witold Münnich) Dom w krótkim czasie stał się mekką dla wielbicieli muzycznej alternatywy oraz jednym z najciekawszych miejsc w strefie OFF Piotrkowska.
Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Marcin Wojciecho
4 z 10
Spaleni Słońcem
Pod koniec 2011 roku w OFF Piotrkowskiej otworzył się także cafe bar Spaleni Słońcem. Ważną częścią lokalu jest wnętrze - ściany zdobi wielkoformatowe malarstwo autorstwa łódzkiego artysty Jana Jubaala Wasińskiego, zaś główne elementy wystroju były oryginalnym wyposażeniem Widzewskiej Manufaktury. W Spalonych słońcem można napić się m.in. legendarnego Łódzkiego Portera oraz innych wyrobów pochodzących z lokalnych browarów. Latem warto spróbować oryginalnych koktajli przygotowanych na bazie owoców z dodatkiem lodów czy ciasteczek. Hitem tegorocznych wakacji był ogródek, który został nagrodzony w plebiscycie "Punkt dla Łodzi".
Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 10
Spinka
W lutym 2012 przy ul. Piotrkowskiej 90 otworzył się klub Spinka. Lokal łączący elementy nowoczesnego design z industrialnym klimatem szybko stał się konkurencją dla modnego Kokoo czy Gossip. Co weekend na imprezach w Spince bawią się tłumy. Spinka jest jednym z niewielu klubów, do którego można przyjść już na kilka godzin przed imprezą. W piątki i soboty od godz. 16 w lokalu można napić się kawy i zjeść słodką babeczkę. Before party trwa do godz. 22. W Spince można posłuchać najróżniejszych odmian muzyki klubowej: od electro po house. W 2012 roku w klubie zorganizowano imprezę towarzyszącą festiwalowi Lodz Design, na której didżejski set przedstawili członkowie łódzkiego zespołu Kamp!
6 z 10
Kawalerka
W czerwcu w najpiękniejszym podwórku znajdującym się przy ulicy Piotrkowskiej otworzyła się klubokawiarnia Kawalerka. To inicjatywa dwóch dziewiętnastolatków - Tomasza Blumentala i Wiktora Millera, którzy na pomysł otworzenia własnego lokalu wpadli podczas wymiany uczniowskiej organizowanej przez Unię Europejską. W Kawalerce (ul. Piotrkowska 89) regularnie organizowane są wystawy fotografii czy grafik oraz imprezy z didżejami. Najciekawszym elementem lokalu są dwie huśtawki zawieszone pod antresolą. Właściciele klubokawiarni są pełni pomysłów ? kilka miesięcy temu zorganizowali wśród fanów konkurs na drinka. Zwycięski napój na stałe zagościł w menu lokalu.
7 z 10
Scenografia
Przy ul. Zachodniej 81/83 - w miejscu, gdzie przez prawie dziesięć lat funkcjonowało kino Cytryna - w czerwcu powstał klub muzyczny Scenografia. Lokal jest czynny codziennie. Oprócz dużych koncertów i imprez, właściciele klubu organizują też mniejsze, kameralne występy. W Scenografii ważną rolę pełni eklektyczny wystrój. Przeważają elementy stylu glamour, widać też nawiązania do secesji. Wrażenie robi długi bar, w którym znajduje się prawie 150 rodzajów alkoholu oraz niewielka scena z ciężką, zieloną kurtyną. W 2012 roku w Scenografii wystąpili m.in.: Afro Kolektyw, Julia Marcell i Maria Peszek. W styczniu w klubie będzie można posłuchać m.in. jazzowej grupy Pink Freud.
8 z 10
La Pies
Klubokawiarnię La Pies stworzyli dwaj przyjaciele przez wiele lat mieszkający w Krakowie. Lokal powstał przy ul. Kościuszki 49/51 - w miejscu, gdzie wcześniej działało Art Cafe. W La Psie panuje industrialny klimat. Uwagę przykuwa mural autorstwa łódzkiego artysty Gregora Gonsiora. W klubokawiarni organizowane są imprezy, wernisaże i dyskusje. W mijającym roku można było wziąć udział m.in. w rozmowie na temat praw zwierząt, wystawie malarzy meksykańskich oraz halloweenowej zabawie. W La Psie warto napić się kawy czy wina, a od września spróbować także domowych ciast i innych przekąsek.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
9 z 10
Dziupla 79
W ostatnich dniach sierpnia w bramie przy ul. Piotrkowskiej 79 otworzył się pub Dziupla 79. Wnętrze lokalu zostało zaprojektowane przez studentkę łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, która nawiązała do rock'n'rollowej stylistyki. Dziuplę zdobią m.in. winylowe płyty oraz plakaty muzyczne sprzed lat. W lokalu znalazły się popularne w ostatnim czasie stoły wykonane z malowanych palet, a VIP room jest odgrodzony od reszty pubu drzwiami od windy. W Dziupli można napić się piwa regionalnego oraz zjeść tosty lub pieczone ziemniaki z sosami. Rock?n?roll króluje nie tylko w sferze wystroju lokalu lecz także w głośnikach. W pubie organizowane są też wieczory z muzyką na żywo.
Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Wyborcza.pl
10 z 10
Granda
Nasze zestawienie zamyka otworzona w październiku wegańska klubokawiarnia Granda (ul. Rewolucji 1905 r. 48). Właściciele lokalu prowadzą także hostel LaGranda. W klubokawiarni można napić się kawy i herbaty fair trade czy piwa regionalnego. Niedługo do menu dołączą także wegańskie przysmaki. W dni powszednie w Grandzie można wziąć udział w pokazach filmowych czy wieczorach gier, w soboty warto wybrać się na koncert lub imprezę z didżejami.
Wszystkie komentarze